Başkası İçin

Bir kötülüğe karşı gelmek için o kötülüğün illa bize dokunması mı gerekiyor? Bir adaletsizliğe karşı gelmek için o adaletsizliğin illa bize yapılmış olması mı gerekiyor? Başkasına yapılan kötülük, kötülük değil mi? Başkasına yapılan adaletsizlik, adaletsizlik değil mi? Bir yerde bir pislik varsa o pislik bize bulaşınca mı pislik oluyor? Bulaşmasa onu pislik olarak görmeyecek miyiz? Ne yazık ki günümüz insanı kendisine yapılana kadar hiçbir olumsuzluğa karşı gelmiyor…

Adaletsiz davranan yöneticiye, kendisine adaletsiz davranmadığı sürece kimse karşı gelmiyor. Bu durum, insanımıza yerleşmiş bir bana ne mantığıdır. Peki, aynı insana adaletsizlik nasıl bir şey desek hemen adaletsizliğin ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmaya başlayacaktır. Tamam adaletsizlik kötü, sana yapılmıyor ama filana yapılıyor desek hemen ondan bana ne kardeşim tavrı kendini gösterecektir. Eee az önce adaletsizliğin ne kadar kötü olduğunu anlatmadın mı, anlattın, o halde bu kötü olana neden kötü muamelesi yapmıyorsun desek büyük ihtimal adaletsizliğe uğramışı haksız çıkaracak öyle cümleler sarf edecek ki adalet bile bu durumdan utanacaktır. Ortada ciddi bir sorun yok mu?

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın, ama o yılan bir gün sana da dokunmayacak mı? Yaşadığı müddetçe sana da dokunma ihtimali her zaman mevcut. Peki diyelim yılan sana dokunmadı ama içinde yaşadığın toplumun fertlerinden birine dokunma ihtimali yok mu? Yılan yaşıyorsa illa birine dokunacak! Dokunduğu fertle aynı toplumda yaşamak bir insan olarak seni ilgilendirmeyecek mi? Dahası yılan hiç kimseye dokunmadı ama yılan yılandır. Adaletsizlik zulüm olarak ortada duruyorken insan nasıl rahat edebilir. Adaletsizlik zulümdür. Adaletsizliğe karşı gelmemek iki kere zulümdür. Bir insan başkasına yapılan adaletsizliği kendisine yapılıyormuş gibi algılamıyorsa o insanın insani özelliklerinden şüphe etmek gerekir. Kul hakkı yenirken susanlar zalimlerle aynı hizada yer almış olmaz mı!

Adaletsizlik zulümdür dedik ya başkasına yapılan adaletsizliğe karşı gelmemde benim ne çıkarım olacak? İşte günümüz insanın tipik özelliği; bu işten benim çıkarım ne olacak mantığı! Bu işten senin hiçbir çıkarın olmayacak! Belki de haksızlığa karşı geldin diye haksızlığa uğrayıp karşı geldiği için kaybedenler gibi sen de kaybedeceksin. Fakat bir zulme karşı geldiğin için kaybederken kazanacaksın. Nasıl olacak? Güzel kardeşim toplumda sen tek başına değilsin zulmü işleyen de tek başına değil… O halde ne yani? O halde şu; sen zulme karşı geldiğin için makamını kaybedebilirsin ama zulüm bir taraftarını daha kaybetmiş olmakla kalmaz sen başkası için zulme karşı geldiğinden dolayı gelecekteki başkaları da başkaları için zulme karşı geleceklerdir. Ne oldu şimdi? Zulüm tarafı yavaş yavaş kaybetmeye başladı değil mi… Zalimlerin olmamasını istiyorsak zulme herkes için karşı koymamız gerekir. Zulüm kime yapılırsa yapılsın karşı koymak şart!

İdeal olan ne? Zalimin dolayısıyla zulmün olmadığı bir toplum ve sosyal işleyiş. Hayatın her alanında adaletin hâkim olduğu, zalimlerin değil âlimlerin (düşünen anlamında) arttığı bir toplumda adaletsizliğe yer yoktur. O halde nedir, kime yapıldığına bakmaksızın adaletsizliğe karşı gelmek gerek. Kimin hakkı yenildiğine bakmaksızın kul hakkı yenmesine karşı koymak lazım. Kime yapıldığına bakmaksızın kötülüğe kaşı gelmek gerek. Kötülüğü kim yaparsa yapsın ve kötülük kime yapılırsa yapılsın karşı gelmek insan olmanın gereğidir. Pislik orada öyle dururken bana dokunmuyor diye ortadan kaldırmazsan o pislik toplumsal çürümeyi hızlandırarak bir gün sana da dokunması mukadderdir.

Kendimize yapılmasını istemediğimizi başkasına yapılmasını da istememeliyiz!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Cafer Keklikçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?