Gizle

Ne olacak bu dünyanın hali?

Hangi şehre varsam… Hangi mahalleye uğrasam, beni ilk karşılayanlar deliler oluyor. Nedense, delilerle aramda yazılı olmayan bir ilişki var gibi.

Seviyorum onları.

Abartısız, hesapsız, bağımsız yaşıyorlar. Korkmadan, çekinmeden, içindekileri söylüyorlar.

Akıllılar öyle mi? Bin bir hesap kitap yapıyor, menfaat terazisini her şeyin önüne koyabiliyorlar. Çoğu kez de bencil davranmaktan kendilerini alıkoymuyorlar.

Delilerle konuşmayı çok severim.

Deli ile akıllıyı ayıran çizginin ne olduğu da tartışılır ya… Kimin deli, kimin veli olduğunu da ayırt etmek o kadar kolay değil.

O gün… Maltepe’de… Kendi kendine konuşan bir kardeşimin yanına vardım… Önce korktu, çekindi biraz. Sonra o duyuyor gibi kendimce bir şeyler anlatmaya başlayınca gülümsedi, yanaştı bana.

Adı filozof imiş. Civarda birçok insan tanırmış onu.

Bazen günlerce susarmış, hiç konuşmazmış, bazen durmaksızın hikâyeler ve özlü sözler anlatırmış.

Dedim ya, adı filozofa çıkmış bir kere. Gerçek ismiyle hitap eden yok… Çay söyledim. Hasır iskemlelere oturduk.

Filozof, demedim de, kendimce, baba dedim, baba diye seslendim… Ne de mutlu oldu. O da, aynı mutlulukla, buyur baba, dedi bana.

Dedim ki, ahval nasıl, nasıl görüyorsun dünyayı? Etrafına bakındı… Sustu bir müddet… Sonra, lağım çukuru, dedi.

Şaşırdım... Ne, ne dedim? Lağım çukuru, dedi ve sustu. Nasıl yani, nasıl? Dedim. Pislik akıyor şehirlerden, köylerden… İnsanlar pis su içiyorlar, dedi.

Baksana dedi, trump mu, turp mu ne… Adam zırdeli vallahi. Deliyi başkan etmişler… Manyak dedi, insan ona bakarken utanır be… Ne dediğini bilmiyor... Vallahi zır zır deli. Kravatı bile kan kırmızı… Manyak vallahi.

Ama dedim, adam Amerikan milliyetçisi… Kendi memleketinin çıkarlarını korumak için delilik ediyor.

Yok, be ağam, dedi… Böylesiler adımızı kirletiyor… Dünyanın hepten lağım çukuruna düşmesini istiyorlar. Adam adam değil… Tutmadı gözüm onu.

Putin, Putin nasıl biri?

Onu tam anlamadım, dedi, gülerek… Sahi o komünist mi, Katolik mi, dindar mı, dinsiz mi pek anlamadım… Ama sporcu. Onda da biraz var.

Güldüm… Sende herkesi deli ettin be filozof, dedim… Adam Suriye’de, Irak’ta, İran’da… Hatta Yemen’de bile var. Amerika ile güreşip duruyorlar.

Amaaann, dedi, güreşip de ne ediyorlar… Olan Müslümanlara oluyor, dedi.

Ayağa kalktı, masanın birinden sigara aldı, başka masadan çakmağı… Çaktı. Dumanlandı başı. Yüksek sesle, sanki kitlelere hitap ediyormuş gibi, ağam, dedi, savaşın olduğu yerlere bak hele… Savaşın olduğu yerler neresi ağam? Neresi, dedim.

Müslümanların toprağı, görmüyor musun? Kör müsün ağam? Hepiciği toplanmış, bizim topraklarda bilek güreştiriyorlar… Olan bize oluyor.

Bak sana bir şey deyim mi? De, dedim. Yıl, 2011… Biz Suriye ile yakındık… Petrolün varili kaç paraydı? Bilmiyorum, dedim. 110 dolar… Şimdi, ne kadar? 50, 60 dolar herhalde.

Ne oldu şimdi? Hem silah satıyorlar, hem petrolü düşürüyorlar. Hem de… Sustu nedense, biraz nemlendi gözleri… Hem de, bizi, Müslümanları öldürüyorlar, dedi.

Ne yapalım peki filozof, ne yapalım?

Ne olacağın ağam, ne olacağın… Ne diye sorup duruyorsun… Müslüman olacağın… Müslüman. Anlamıyor musun?

Müslümansız ya, dedim… Müslüman değil miyiz?

Kalktı, kızdı, köpürdü… Elini salladı, hadi ordan git, der gibi… Uzaklaşırken, bağırıyordu. Ne müslümanı lan, lafta Müslümanız hepimiz… Müslüman dediğin Allah’ın delisi olacak, delisi…

Dondum kaldım. Gitti… Ağzım açık kaldım. Başımı eğdim, utandım halimden.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Remzi Çayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Ahmet Yilmaz - Selamünaleyküm Remzi hocam,

Yazılarınızı imkan oldukça okumaya çalışıyorum. Sıcak mevzulara samimi yaklaşımınız için teşekkür ederiz.

Ne olacak bu dünyanın hali yazınız beni ziyadesiyle etkiledi. Facebook sayfamda yazınızı paylaştım. Allah yüreğinize ve kaleminize sağlık kuvvet versin. Bu devirde filozof gibi deli olmak lazım. İyi çalışmalar diliyorum Allah kolaylık versin hepimize...

Yanıtla . 0Beğen 06 Şubat 14:52

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?