Her milletin iyisi vardır

Anneniz, babanız ve çevreniz, bilgisayar yazılımcısıdırlar. Bilgisayarın ne olduğunu bilmeyenler de yazılım yaparlar.

Bu konuda dünyadaki bütün insanlar aynı yazılımı yaparlar ama bölgelere, dinlere, ırklara, renklere göre ayrı yazılım yaparlar.

Bilgisayarın Harddiski, belleği madenidir, dijitaldir, sanaldır ama çocuğun Harddiski kalbidir, aklıdır, gönlüdür.

Bilgisayarın Harddiski değiştirilebilir ama çocuğunki değiştirilemez. Sevgili Peygamberimiz: “Her doğan çocuk (İslâm) fıtratı üzerine doğar. Sonra anne-babası onu ya Yahudi, ya Hıristiyan veya Mecusî yapar.” buyurur. (Buhari, Sahih, cenaiz 80-92, Müslim, Sahih, Kader 25, Tirmizi, Sünen, Kader 5)

Onun için doğuştan iyi olan her çocuğun on yaratanın istediği şekilde programlamak gerekir. Yoksa Trump, Lenin, Putin, Hitler değerlerine göre programlarsak “herkesin elindeki de benim olsun” diyerek dünyayı kan gölüne çevirirler. Her şeye rağmen her milletten, her dinden insanların da fıtratı az bozulanları vardır. Sevgili Peygamberimiz, Medine Yahudilerinden olan Muhayrık için:

“Yahudilerin en hayırlısı Muhayrık’tır” buyurmuş. Tarihimizde vakıf hukuku hakkında ilk eseri yazan Hassaf, Ahkam-ül evkaf sayfa 1 de sevgili peygamberimizin ilk vakfettiği mal, Muhayrık isimli bir Yahudi’nin malıdır.

Muhayrık ölürken mallarının vesayetini sevgili peygamberimize bırakmış. (Bak İbni Sa’d, Tabakatı Kübra 1/502, İbni Hişam, Siyre 2/88) Muhayrık, Yahudi olmasına ve Yahudi kalmasına rağmen Uhud harbinde Sevgili Peygamberimizin yanında yer almış ve Uhud harbinde ölürken bütün mal varlığını Sevgili Peygamberimizin tasarrufuna vermiş ama bu vasiyetini yaparken “Bütün malım Rasülüllaha verilsin ve o da Allah’ın gösterdiği yere harcasın” demiş (Hassaf) Gerçi bu sözlerinden hareketle Muhayrıkın Müslüman olduğuna hükmedenler de olmuştur. Hassaf ise Vakıdi’den naklen Muhayrıkın Müslüman olmadığını, ölünce cenaze namazı kılınmadığını ve Müslüman mezarlığının kenarına defnedildiğini haber verir. Ashabı Kiramda Hakim bin Hızam isimli sahabi, Sevgili Peygamberimize:

Hakîm ibn Hızâm (R) şöyle demiştir: - Yâ Rasûlallah! Ben, cahiliyye döneminde (Yani ben kâfirken) ibadet eden, sadaka vererek, köleleri özgürlüğüne kavuşturarak, akrabaları ziyaret edip onları kollardım. Ne düşünüyorsun, benim müşrikken yaptıklarımdan bana bir karşılık var mıdır? Dedim.

“Sen geçmişte yaptığın hayırlardan dolayı Müslüman oldun” dedi. (Buhari, Sahih, K. Zekât, bab 25) İran Kisra’larından Nuşirevan, kendinden önceki kurallara ve kendi koyduğu kurallara uyduğu için Sasanilerin en adil insanı olarak nam kazanmıştır. Arab’ın Hatemi Tai’si cömertlikte şöhret kazanmıştır.

Kendi milleti, kabilesi, ırkı içinde en samimi, en sevecen, en barışçı, en dürüst, en adil olanları öbürlerine göre iyidirler.

Onun için Sevgili Peygamberimiz, kelimeleri seçerek “Yahudilerin en hayırlısı Muhayrık’tır” demiştir. Cennete veya Cehenneme kimlerin gireceğine kararı ancak Allah celle celalüh verir. O da şöyle haber veriyor:

“…Kim imanı inkâr ederse ameli boşa gider. O ahirette ziyan edenlerdendir.” (Maide süresi ayet 5/5) İslam’ı kabul eden gayri Müslümler araştırıldığında kâfirken de iyi olmaya dikkat eden ve iyiliğin kaynağını araştıran insanlardan meydana geldiği görülür.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Cihan - Cok guzel bir yazi daha. Israil'e kizip tum Ibranileri, Trump'a kizip tum Amerikalilari v.s. dusman gormemiz gerekir. Bati'ya "yardim edilmesi gereken bir toplum" gozu ile bakmaliyiz. Onlara Islam'in guzel ahlakini ve ne buyuk bir rahmet kaynagi oldugunu gostermeliyiz. Sonucta, zaman alsa bile, inanin ki onlarin da cogu gercegi gorecektir.

Yanıtla . 0Beğen 02 Şubat 12:11

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?