Gizle

Adamlar Komin devleti kurmuşlar

Bilgi sahibi olmadan konuşmak en kolay yol. İşin mahiyetini öğrenmeden, olup biteni didiklemeden abur cubur söz söylemek, atıp tutmak cahil kârıdır.

Afrin ve ötesi… Silahlı PKK’nın hâkimiyetinde… 1980’den bu yana, bu topraklar işgal altında… PKK terörü buradan beslenip buradan büyüyordu.

Adı geçen yerler, zahirde, haritada Suriye toprakları olarak görünse de, gerçek farklı. İdeolojik Kuzey Kore benzeri… Biraz Marks, biraz faşist, çokca da şiddete dayalı bir sistem… Kurdukları düzen böyle!

Komin devleti kurmuş adamlar.

Bizim aramız, suriye ile iyi iken de durum böyleydi.

Baba Esad, terörist başını topraklarından çıkarırken de, durum bu minvaldeydi.

Bazıları, ne yani, orada yaşayanlar Kürtlerdir, elbet Kürtlerin sözü geçmeli, Kürtlerin yaşadığı yerde başka adetler mi üreyecek, diyebilir.

İnsanların doğduğu yerde, yaşadıkları yerlerde mutlu olmaları, insanca yaşamaları en tabi haklarıdır.

Lakin siz tutar, kendi batıl ideolojinizin peşinde koşar, ırkçı, faşist, komünist bir toplum oluşturma çabalarına destek olsun diye şiddeti araç kabul ederseniz… İnsanları öldürür, farklı topluluklara eziyet ederseniz, bunu kim kabul eder?

Orada yaşayan Kürtlerin temel hakları elbet zedelenmeyecektir.

Bahse konu olan şiddettir, terördür, terör devletidir.

Amerika’yı arkasına aldıklarını düşünenler, Amerika’dan dost olmayacağını pahalı bedelle öğrenecekler.

Bu coğrafyada insanca yaşama mücadelesi herkesin arzusudur. Silahların, ölümlerin, bombaların olmadığı bir coğrafya inşaa edilmelidir.

Lakin Batı… Sömürgeci Batı, bu coğrafyayı bir türlü rahat bırakmamaktadır. PKK belasını şişiren, silahlandıran, onlara cesaret veren de ne yazık ki Batı’nın ikiyüzlülüğüdür.

Silahlı, gayrı meşru ve insanı öldürerek yaşamayı amaç edinmiş, komin devleti orada kurulurken, bizim hükümetler uyuyordu… Batı ise, planını yavaş yavaş hayata geçiriyordu.

Artık, terör belasıyla aramıza mesafe koymak kaçınılmazdır.

Afrin hareketinin temel amacı budur… Kimilerinin iddia ettiği gibi, oraları vatan topraklarına katacak değiliz.

Suriye’nin toprak bütünlüğü, Türkiye’nin toprak bütünlüğüdür.

Bu aşamadan sonra, aracılarla Şam yönetimiyle konuşmak yerine, doğrudan temas kurulmalı ve Şam yönetimi yönlendirilmelidir.

Türkiye, artık eski araçlarla, eski kafalarla, dışarıya bakamaz. Kılıç bir kez kınından çıkmıştır… Kılıcın karakterinde, adalet, izan, irfan ve akıl vardır.

Dışarıdaki güçlerin yönlendirmesiyle hareket edilemez.

Fransa, kendi iç güvenliği için, dışarda neler yapmaktadır, bir bakın… Asker bulundurmadığı Afrika ülkesi az… Asya ülkelerinde de, örtülü destek vardır.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Türkiye geleceğiyle ilgili hususlarda, başka ülkelerin insafına kendini terk etmeyecektir.

Terk etmemelidir.

Ülkemizin birliğine ve huzuruna yönelik şiddet, artık buralarda yuvalanmamalı.

Afrin’deki komin devletinin yerle bir edilmesi bu açıdan önemlidir… Ve hayatidir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Remzi Çayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?