Ek ikramiye için örnek dilekçe

Değerli okurlar; bugün 27.01.2018 tarihinde sona erecek ek ikramiye için hak sahiplerince verilecek dilekçe örneğinden bahsedip sizlerden gelen ve epey biriken soruların bir bölümüne yanıtlar vereceğim.

EK İKRAMİYE İÇİN ÖRNEK DİLEKÇE

ZEYNEP BAYOĞLU

Gazetede 30 yıldan fazla çalışanların emekli ikramiyesi alamadan vefat ettiklerinde geride kalan dul ve yetimlerinin emekli ikramiyesindeki haklarının başvuru halinde elde edecekleri ile yazınızı okudum.

Babam 2013 senesinde emekli ikramiyesi alamadan vefat etti. Biz de 30 yıldan fazla çalışanların kalan haklarının iade edileceğini öğrenince Temmuz 2017’de Ankara’ya SGK genel müdürlüğüne dilekçe yazdık. Bir cevap alamadık. Kasım ayında tekrar bir dilekçe yazdık(Annem babamın emekli maaşını aldığı için o yazdı).Hala bir cevap, bir geri dönüş alamadık. Ne yapmalıyız?

Zeynep hanım, öncelikle emekli ikramiyesi alabilmek için babanızın 30 yıl ve üzeri kamu çalışması ve memur emeklisi olması gerekli eğer memur emeklisi ise babanız aşağıdaki dilekçeyi 27.01.2018 tarihine kadar Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı-Namık Kemal Mah. Milli Müdafaa cad. No:24 06420 Çankaya Ankara adresine taahhütlü olarak göndermeniz gerekli.

HAK SAHİPLERİ İÇİN ÖRNEK DİLEKÇE

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLİK DAİRESİ BAŞKANLIĞINA

Vefat eden babam/annemden dolayı aylık almaktayım. Vefat eden babam/annemin 30 yıldan fazla hizmet süresi bulunmaktadır. 6770 sayılı Kanun uyarınca 30 yıldan fazla hizmet süreleri için emekli ikramiyesi ödenmesi hususunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adı Soyadı imza

EMEKLİ SİCİL NO :

T.C.KİMLİK NO :

-Vefat etmiş memurun T.C.Nosu:

-Talep edenin T.C.Nosu:

ADRES :

10.04.2018 TARİHİNDE EMEKLİ OLURSUNUZ

İSMAİL ALMA

Bağkur başlama tarihim: 01.06.1991. Doğum Tarihim: 10.04.1967. Askerlik borçlanmasını yatırdım. Ne zaman emekli olacağım? Ehliyet tarihi Bağkur başlangıcı sayılır mı?

İsmail bey, 01.06.1991 Bağkur başlangıcınız ile 25 yıl 9000 gün 52 yaşınızda emekli olursunuz. Ancak askerlik borçlanmanız ile 1 yıl daha erken emekli olacaksınız. Yani 10.04.2018 tarihinde emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz. Ehliyet tarihi farklı bir şey, Bağkurlu olmak farklı şeydir. O yüzden ehliyeti aldığınız tarih ile Bağkurlu olmanız arasında bir bağ yoktur. Ancak ehliyeti aldığınız tarihte şoförler odası kaydınız varsa o zaman Bağkur tarihiniz değişebilir.

ÖLÜM ( DUL ) MAAŞI ARTARMI

MUSTAFA YİĞİT

Annem 1996 yılında babam vefat edince malulen Bağkur’dan emekli oldu. Şu an 1100 TL maaş alıyor. Maaşını arttırabilir miyim?

Mustafa bey, ölümlerde geriye kalan eşe emekli olanın tam maaşı değil %75’i bağlanır, hatta bu oran 01.10.2008 tarihinden sonra aktif olarak çalışan sigortalı veya emeklilik sonrası vefat eden kişinin sigortalı çalışan veya emekli olan dul eşine yüzde 50’ye düşürülmüştür. Aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşe sigortalı olarak çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle SGK’dan emekli aylığı bağlanmamış olması şartıyla yüzde 75 oranında aylık bağlanır. Sizin anneniz 1996 yılında dul aylığı almaya başladığından dolayı başka maaş alacak kimse yok ise %75 aldığından bu maaş değişmez.

VERGİ İNDİRİM BELGESİ GEREKLİ

MESUT BALKU

Sigorta girişim 28.04.2006, primim 2613 gün, %90 ağır engelli raporum var. Nasıl engelli erken emeklilikten yararlanırım ve yeniden rapor çıkarmamı isterler mi?

Mesut bey, 01.10.2008 öncesi sigorta başlangıcı olan engelliler ancak vergi indirim belgesi ile emekli olur. Vergi indirim belgesi alabilmek için de çalışırken işyerinden alacağınız belge ile maliyeye müracaat edip hastaneye sevk yaptırmanız ve özürlüler sağlık grubundan gelecek vergi indirim oranına göre emeklilik şartlarınız belirlenir. Eğer %80 ve üzeri vergi indirim belgesi alırsanız 15 yıl 3600 gün şartlarını tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Çalışırken rahatsızlanmışsanız malülen emekliliğe müracaat etmeniz gerekli. Bunun da şartları 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve en az %60 çalışma gücü kaybı olmasıdır.

2008 ÖNCESİ MEMUR EMEKLİLİĞİ

KAMİL EMREBAŞ

1990’dan Bağkur başlangıcım var, kesintisiz ödenmiş. Son 10 yıldan beri de Emekli Sandığı’nda çalışıyorum. 1972 doğumluyum. Ne zaman emekli olabilirim?

Kamil bey, memuriyet başlangıcınız 2008 öncesi ise 25 yıl 52 yaş 9000 şartlarını tamamladığınızda kurumunuza emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa İşcan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?