Kalanla yetinme, seçenek üret!

Bu ülkenin temel sorunları iki elin parmaklarını geçmez! Sağdan sayın hukuk, ekonomi, dış politika, soldan sayın dış politika, ekonomi, hukuk… Hukuk, adalet üretince ekonomiye yansıyor, ekonomi sağlıklı olunca dış politika şahsiyet kazanıyor. Ya da tersi… Asıl sorun ise bir elin yaptığını diğer elin yok etmesidir. Ve mesele iki elden birini seçmek değil, iki ele hareket veren beyni kontrol etmektir. Çünkü adalet burada başlıyor, hukuk burada kazanıyor.

Adalet sağlayan beyin de, zulüm yapan beyin de aynı ağırlıktadır. Sadece arka planları farklıdır; birisi hakkı üstün tutar, diğeri gücü! Hakkı üstün tutan gücü hakkın emrine vermek ister, gücü elinde tutan elinden hiç gitmesin ister. Hatta gücü elinden kaçıracağını anladığında haktan dem vurmaya başlar. O halde arka plan bilgisini güncelleyelim. Haklıysak bu konuda güç toplayalım, güçlü isek bu gücü adaleti tesis için kullanalım! Bu kritik dönemde ülkemizin yapısal dönüşüm alanlarını belirleyerek haklı konumumuzu güçlendirecek seçenek aranmalıdır.

Hukukun temel buyrukları; şerefli yaşamak, kimseye zarar vermemek ve herkese hakkını vermektir. Bu ülkede herkese hakkını vereceğini vadeden her iktidar, bunu sağlayamadığında zarar vermeye başlar. Zarar verdiği fark edilmediğinde şerefli yaşam gölgede kalır. Bu durumda yapılması gereken; yeni bir seçenek üretmektir. Seçenek üretemeyen her iktidar, seçenek üreten bir yapıyı kısıtlar. Çünkü kutuplaşmadan beslenir, taklit, kopya ve algı yönetimiyle yol alır. Hatta zahmetsiz rahmet bekleyerek kalanı bile tüketir.

Tükenişi sonlandıracak ve kalanla yetinmeyecek bir vizyon; ülkemizin potansiyelini, bölgesel dinamikleri ve insanımızın yeteneklerini harekete geçirecek bir seçenek üretir! Seçenek üretmek, uygulamadaki çelişkileri çözmek ve koordinasyonu güçlendirmek adına işbirliğini güçlendirecek adımlara daha fazla yer vermekle sağlanır. Herkesin iyi niyetinin kurbanı olduğu mevcut sistemde topluma rehberlik, yeni bir seçenek üretenlerin hakkı olacaktır. Bu hak, insanı ve hakkını öncelemekle kazanılacağından, bu yolda haklı olmaktan başka bir seçeneğin kalmayana kadar, ne kadar güçlü olduğunu bilemezsin.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?