Gizle

Zeytin Dalı'nın gizli mesajı!

Uğruna son yüzyıl boyunca milyonlarca insanın kanını döktükleri, Siyonistlerin Nil ile Fırat arasındaki Arz-ı Mev’ud’a karşı Türkiye, Fırat Kalkanı’nı, Cerablus’ta Ağustos 2016’da açtı. Suriye’nin kuzeyinde Akdeniz’den Kuzey Irak’a uzanacak terör koridorunu parçaladı.

1974’teki Kıbrıs zaferinden sonra, KKTC bayrağındaki hilalin altı ve üstüne iki kırmızı şerit çizerken de, “Anadolu’yu çiğnemeden Büyük İsrail hayal” demişti Gerçek Türkiye.

Şimdi de Türk devleti, Afrin’de PKK/PYD Amerikan-İsrail taşeronuna karşı Zeytin Dalı Operasyonu’nu başlattı. Başbakan ise, “Zeytinler halka, dalları teröristlere!” dedi.

Aslında bu operasyonun başka bir mesajı daha var. “Bazı kesimlerin çok iyi anladığı o mesaj” operasyonun adında gizli!

Terör örgütlerinin arkasındaki Siyonist ve emperyalistlere Derin Türkiye diyor ki, “Bu oyundan, Nil ile Fırat arası hayalinden vazgeçin. Sonraki harekâtın adı Zeytin Dağı” olur.

ÖDEVSİZ OLMAZ!

Milli Eğitim Bakanı, “Ödev vermeyin” deyip durdu. Ama bizim ilkokul 3. sınıfa verilen ödevimiz biraz eğlenceli:

Yeni biriyle tanış. Yeni bir halı doku (Çocuklara halı dokutuyor son bir aydır) Yeni kitap oku, yeni yerler gör! Laf aramızda, bizim ufaklık ödevleri şimdiden bitirdi bile!

SARMAŞIK!

Uzun zaman sonra tekrar izlediğim Sarmaşık filmi tam bir Türkiye fotoğrafı sunuyor. Ülkedeki toplumsal grupları, zihin yapılarını, karakter prototiplerini bir gemi güvertesinde buluşturuyor. Tavsiye ederim.

KARNEDEN ŞİİR ÇIKTI!

Her karne zamanı genelde öğrenciler ve veliler notlara bakar.

Bizim aileyi ise, “Kenan Öğretmen’in, kanaat bölümüne 9 yaşındaki Zeynep için ne şiir yazacağı?” meraklandırır.

Karnelerde “Başarılarının devamı” dilenmez! Bizim öğretmenimiz bir yıl boyunca kızlarla ip atlar, erkeklerle top oynar. Az ödev verip çok öğretir. Çocukları koşa koşa, güle oynaya okula getirtir. Her birinin ailevi durumunu bilir. Ve sömestr sonunda hiç üşenmeden, tam 33 afacana ayrı ayrı şiir yazar. Bakın bu karnede ne yazdı?

***

“EVİMİZİN MİNİK ABLASI

MESTAN’IN OYUN ARKADAŞI

KALBİ GÜZEL, KENDİ TATLI

3. SINIFIN GEÇTİ YARISI

ŞİMDİ GÜZEL BİR TATİLİN SIRASI

***

Bence Milli Eğitim’in, daha doğrusu YÖK’ün en büyük problemi şudur:

Her yanından öğretmenlik akan insanları mühendis, doktor, avukat, esnaf, teknisyen vs. yapmak.

Öğretmenlik mizacına en uzak kişileri de ÖSS, ÖYS, YGS, LYS, YKS… ile seçip, pardon seçemeyip zoraki öğretmen yapmaktır!

Yazık değil mi bu ülkenin nesillerine? Bütün eğitim fakülteleri ilkokul muallimlerini, bizim öğretmenimiz gibi yetiştirse; orta, lise ve üniversitede başarı böyle mi olur?

Sahi öğretmenleri, hele de sınıf öğretmenlerini YÖK neye göre seçer? Hangi müfredatla eğitir? Hangi kriterle mezun edip icazet verir? MEB’e vurmak kolay, ama YÖK’ü gören YOK!

***

Külliye, YÖK’ün öğretmen yetiştirme meselesini çözsün.

Bak bakalım Eğitim ve Kültür, Sağlık ve Ulaştırma bakanlıklarını geride bırakıyor mu, bırakmıyor mu!

2019’UN KİLİDİ HANGİ KONGREDE?

En son ırkçılık tartışmasıyla gündemde olan HDP, 11 Şubat’ta kongre yapıp, genel başkanları değiştirecek. Bir ara Türkiyelileşmek diyerek marjinal sol Türk çevrelere açılan HDP’de bir değişiklik olacak mı? Kürtçülük, marjinal solculuk veya İslamcı geçmişi olanlar mı etkili olacak?

HDP Kongresi, bir puanın bile önem taşıdığı 2019 için önem taşıyor.

Çünkü AK Parti-MHP İttifakı’na, daha önceki ittifaklarda olduğu gibi Müslüman Kürt oylarından tavır alan bir kesim olabilir mi?

Eğer, çok az da olsa belirli bir potansiyel ortaya çıkarsa bu oylar hangi partiye yönelir?

Eğer HDP kongresinden bölgeci, marjinal sol yerine, İslami hassasiyetleri olan bir yönetim ve isim çıkarsa, İslami hassasiyetleri yüksek ancak teröre tepkili Kürt seçmenin oylarını çeker. Bu durumda 2019 için, diğer bileşenlerin yanında HDP de kilit rol oynayabilir.

HDP ÇILDIRDI!

HDP, 11 Şubat’taki kongresi için bir milyon davetiye hazırladı. Avrupa’dan Amerika’ya, Güney Afrika’dan Vietnam’a düşünür, aktivist, yazar, parlamenter, siyasi partiler dahil dünyanın dört bir etrafına göndermiş. Noam Chomsky, FHKÖ Üyesi Leyla Halid, İngiltere İşçi Partisi Başkanı Corbyn bunlardan bazıları. Türkiyelileşme yetmedi, ‘cosmos’laşıyor!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ahmet Yavuz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Cihan - HDP'nin kongre ve tutumunun 2019 secimleri icin anahtar olacagi tespiti cok yerinde. Eger makul bir cizgiye gelirse "Adil Temsil Platformunda" Saadet Partisi, IYI Parti ve CHEP ile beraber yer alabilir. ama soylemlerini bayagi bir degistirmesi ve bu degisikligin sahiden olduguna cogunlugu inandirmasi gerekiyor. Tespitleriniz cok yerinde.

Yanıtla . 0Beğen 23 Ocak 11:25

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?