Kapitalizmden mesaj var

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a (C.C.) hamd ederim. Salât ve selâm, Peygamberimize, âline ve sahabelerine olsun.

Kapitalizm; materyalist Batı cahiliyetinin geliştirdiği iktisadi ve siyasi düzenin adıdır. Bu düzen, faizcidir. Bu düzende vergi, ağırlıklı olarak üretenden değil, maddi desteğe muhtaç kesimlerden alınır. Bu haliyle bu düzen, bir ezen ve ezilen düzenidir. Bu düzeni; çağdaş batı cahiliyetini temsil eden ırkçı emperyalizm, bütün insanlığı köle yapmak için kurmuştur. Bu düzenin nasıl bir düzen olduğunu ABD’li, Columbia Üniversitesi’nden Nobel Ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz’den öğreniyoruz. Yazar yaptığı bir kinaye üzerinden kapitalizmi, kapitalizmi konuşturarak anlatmaya çalışıyor. Şimdi konuşan kapitalizmi dinleyelim.

BARBİ BEBEK

“Merhaba… Ben kapitalizm! Küçük kızlarınızı Barbi Bebekler ile büyüttüm, bugün sizden estetik yaptırmak için para istemelerine niçin şaşırıyorsunuz. Çıkarlarım uğruna büyük bir moda sektörü inşa ettim, istediğimi de elde ettim, 17 yaşındaki kızların çoğu dış görüntülerinden rahatsızlık duyuyor. Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması, kendi vücudunu beğenmemesine yeterli olmaktadır. Bakış açılarınızı öyle değiştirdim ki, hırsız bir şirket yöneticisinin hayat hikâyesini artık, ‘büyük bir başarı hikâyesi’ olarak görebiliyor ve ona imreniyorsunuz. Artık ben kapitalizm olarak, ortalama bir insanın günde 5,5 saat televizyon izlediği, kitap okumadığı, sosyal hayatı bitmiş bir toplumda yıkılmak gibi bir kaygı içinde de değilim.

KAPİTALİST EFENDİLER

Elbette ki bütün kapitalistler, birer ‘efendi’ gibi konuşacaklar. Bill Gates gibi, O, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz! Ben kapitalizm yüzünden, ortalık miras kavgaları sebebiyle kanlı bıçaklı olan akrabalar ile doldu. Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken, siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz. Yine benim yüzümden dünyada 600 milyon obez olmuş, 1,4 milyar insan ise aç geziyor. Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin, oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerekiyor. Yine benim yüzümden, Uzak Doğu’da 6-12 yaş arası kızlar 200 dolar gibi basit paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.

DÜNYANIN EN BÜYÜK YALANI

Ben kapitalizmin icadı ‘serbest piyasa ekonomisi’ dünyanın en büyük yalanıdır. Amerika’nın %24’ü, eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bu yapabileceklerini söylüyorlar. Yine ben, bütün kadınlara sesleniyorum! Lütfen kullanılan bir eşya haline geldiğinizi aklınıza getirmeden, Vicktoria’sSecret’a koşun. Vicktoria’sSecret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra 80 dolar verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum! 15 yaşındaki bir çocuğun İPed alabilmek için böbreğini sattığını duyunca dört köşe oluyorum. Madonna’nın sadece Londra’da ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte 8 adet evi var. Tayland’da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun, Disneyland’e girecek parayı çıkarabilmesi için 55 gün çalışması gerekir. Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin %90’ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var. Ve Afrika kıtasından her sene 8,5 milyar dolar değerinde, kıtanın açlık meselesini çözmeye yetecek miktarda pırlanta çıkıyor. Siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan’da 1 milyon kişi günde 1,2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar. Bu ben kapitalizmin başarısıdır!

SARIŞIN KADINLAR

Ben kapitalizm; dünyayı, sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın, düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor. Sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının %64’ü kokain bağımlısıdır. Yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken, siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz. Ben kapitalizmim ve siz hangi ilahtan bahsediyorsunuz? Artık farkına varın, ne derseniz deyin taptığınız tek ilahınız benim! Müslümanlar 5 yıldızlı Kâbe manzaralı otellerinde ‘ibadet’ ederlerken, siz hangi ilahtan söz ediyorsunuz. Bütün dünya Hıristiyan bayramı Noel’i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için kutlarken, siz hangi ilaha inandığınızdan söz ediyorsunuz? ABD’de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok, çünkü TV’de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar. Ben kapitalizm, yine başardım! Bütün kadınları, dolapları tıka basa elbise olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.

DÜNYANIN DURUMU

Dünya nüfusunun %50’si, dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %1’ine sahiptirler. Dünya nüfusunun %1’i ise, dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %50’ine sahiptir. Amerikalıların %85’i, eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyorlar. İşte bu kapitalin gücü… Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize yasak koyan, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti (ABD’yi) kendi elinizle kurup desteklemeniz, tuhaf bir şeydir. Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıktıkları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız bir o kadar tuhaf başka bir şeydir. AmyWinehouse gibi bağımlılara acırken, hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komiktir! Zavallı tüketim bağımlıları…”

Nobel Ödüllü ABD’li ekonomist Joseph Stiglitz, kapitalizmi böyle hicvediyor ve buna rıza gösteren toplumları ustaca kınıyor ve hem de uyarıyor. Yazarın bu yazısını bize Saadet Patisi’nin Bilge Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu göndermiş, kendisine teşekkür ediyoruz. Biz de faydalı olur diye sizler ile paylaşmış olduk.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?