Misafire İkram ediniz

Muhterem Müslümanlar!

Şu üç kişinin duası kabul edilir.

  1. Mazlumun duası
  2. Misafirin duası
  3. Ana- babanın evladına duası ( Ebu Davud vitr-29 )

Misafirliğin adabı

  1. Selamla girilir.
  2. Kapıya karşı oturmaz.
  3. Etrafını rahatsız edecek şekilde yemek yemez.
  4. Sofra da ve bulunduğu yerde neşe verici şeyler konuşur.

Muhterem Müslümanlar!

Bir atasözünde “bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır” diye. Bu ne demektir?

İkram edilen kahvenin hatırı büyüktür. Eve girince bir kahve içelim dememeli elbette. Evde kahve olmayabilir ve bu durumda ev sahibi mahcup olabilir.

Hz. Peygamber Efendimiz Hz. İbrahim (as.) soyundandır. Hz. İbrahim evde yemek yiyeceği zaman evde misafir yoksa dışarı çıkar misafir ararmış.

Evinin dört kapısı varmış. Her birinde misafir arzusuyla beklermiş. Onun için İbrahim (a.s.) misafir babası denir.

Misafire ikram ile ilgili Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “ Allah’a ve kıyamete inanan kişi misafire ikram eylesin” buyurmuştur. Ayrıca Peygamber Efendimiz “misafirin duası makbul dualar arasındadır” diye buyurmuştur. Misafir istemeyen de hayır yoktur. Allah Teâlâ hayır murat ettiğine misafir gönderir. (e. Nuaym)

Muhterem Müslümanlar!

Bir Mecusi İbrahim (as.) misafir olmak ister. Hz. İbrahim (a.s.) de “eğer Müslüman olursan seni ağırlarım” dedi. Mecusi kızdı ve orayı terk etti.

Hz. Allah İbrahim (a.s.) buyurdu ki: “O adam yetmiş yıldır dinini değiştirmedi. Sen bir öğün yemek için onu evinden kovdun.!”

Hz. İbrahim (a.s.) adamı tekrar aramaya başladı. Bulduğun da olayla ilgili gelişen şeyleri anlattı. O Mecusi sonra Müslüman oldu.

Evzai’ye sormuşlar:

-Misafire ikram nedir?

-Güler yüz, tatlı dil, diye cevap vermiş. (İhya C/1 Sf: 47

İş yerimize gelenleri de misafir kabul edelim. Bir ikram da illa bulunalım. Uzaktan gelenlere yemek ikram edelim. Allah’ın lütfünü ve misafirin verdiği kazancı Rabbim hepimize nasip etsin. Amin.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mevlüt Özcan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?