Gizle

İttifak mı 3. yol mu?

Türkiye tarihinde bir ilk yaşanıyor. Bir muhalefet partisinin seçmeni ikna yerine hükümeti ikna ederek iktidar olma yolunu seçmesi, demokrasinin ayarıyla oynandığının bir göstergesi olmuştur. Bundan sonra benzer ilkler yaşanacak çünkü ayar kaçtıktan sonra her şey bir ilktir! Görülen gerçek: ülkemizde 1. partinin, 2. partiye göre şekillendirilmesidir. Daha doğrusu; 2. partinin görevi 1. partiyi iktidarda tutmaktır. Bu oyun “sol gösterip sağ vurmak” şeklinde uzun yıllar oynanmış, 3. parti oyuna dâhil olduğunda bu oyun bozulmuştur.

Seçmenin 3. partiden beklentisi, kritik zamanlarda kritik hamleler yaparak ülkeyi dönüştürmesidir. İşte 1990’lı yıllardaki “Refah Gerçeği” budur. 2000 sonrası oyun bozulmuyorsa 3. partiyi gözden geçirmek gerekiyor. “Yeni anayasa” çıkaracak bir destek gücüne sahip olduğu halde 3. parti bu hamleyi geçiştirdi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adayını çıkararak renk vermesi gerekirken, “çatı aday” formülüyle bloklaşmayı ve statükoyu korudu. Kısacası, kendisinden beklenen “muhalefet”i göstermek bir tarafa, işine geldiğinde iktidarla, işine geldiğinde muhalefetle kayıkçı kavgası yaptı.

Bu kayıkçı kavgası yüzünden 16 Ocak 1998 (Refah Partisi’nin kapatılması) sonrası “kayıp 20 yıl” yaşanmıştır. Bunun müsebbibi; büyüme gibi bir derdi olmayan, hükümetin iktidarsızlığına ve ana muhalefetin etkisizliğine karşı hiçbir zaman “ben varım” diyemeyen muhalefettir. Bu açıdan her seçim bize sadece 1. parti seçiminin yeterli olmadığını; usulü teklif usulü, yöntemi ikna yöntemi olan bir 3. partinin gerektiğini göstermiştir. Ufuk sahibi herkesin gördüğü şey: “horoz dövüşü”nü bitirecek bir dönüşümün “3. Yol” sayesinde olacağıdır.

Milletimiz yanlışta ittifak etmeyeceğine göre; “milli ve yerli olan herkesle hareket” ittifak, ittifak dışında kalanları “milli ve yerli olmamak’la suçlamak infilak olacaktır! İşte bu infilak, milletimizi seçeneksizliğe mahkûm eden sisteme alternatif üretmenin yolunu yeniden açacaktır. “Türkiye’nin Teminatı” olacak bu yol, iktidara yapacağı iyi işlerde motor, kötü işlerde fren olacak bir muhalefet üretecek, muhalefeti “yapıcı” bir noktaya taşıyarak kamplaşmayı bitirecektir. Çünkü 3. Yol, insanlığa yeni çözümler üretme sorumluluğu taşıyanların yoludur!

,

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?