Amerika bize silah çekiyor

Amerika, Suriye’de keyfi hareket etmeye devam ediyor. Türkiye bağırıyor, o duymazdan geliyor.

PKK’nın Suriye’deki koluyla ittifak kurabiliyor, onları silahlandırıyor, devletleştirmeye çalışıyor. YPG’nin PKK olduğunu itiraf ediyor, lakin kendi çıkarı için terör örgütlerini bile normal görüyor, muhatap alabiliyor.

Sınırımızda PKK’lıların düzenli ordu kurmasına, komşu yapılmasına fiili destek veriyor.

Üst düzeyde, alt düzeyde görüşmeler yapılıyor, konuşuluyor… Bunun yanlışlığı, sakatlığı, ülkemizin birliğini ve güvenliğini tehdit eden bir yapı olduğu… Terör örgütüyle ilişki kurulamayacağı ifade ediliyor, Amerika tınmıyor.

Ben, süper gücüm, dünyanın iktidarıyım, benim çıkarlarım önemlidir… Çizdiğim politikaya kim ters düşer, eleştiri yaparsa, dostum değildir, diyor.

Peki, Amerika Türkiye’yi neden duymazdan geliyor? Emperyalist Amerika için Türkiye müttefik ülke değil miydi? NATO’da ve birçok platformda Türkiye’yi dost olarak nitelendirmiyor muydu?

Ne oldu da, Amerika, Türkiye’nin sözlerini dikkate almıyor, uyarılarına kulak tıkıyor?

Amerika basını ve Avrupa basınını takip edenler bilecektir… Oralarda, Cumhurbaşkanı üzerinden, Türkiye yönelik bir algı çalışması var. Amerika ile Avrupa’nın Türkiye’ye yönelik eleştiri dayanakları farklıdır.

Avrupa, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini, hukuk dışılığı öne sürerek, yönetimi ve gidişatı tenkit etmektedir.

Bu konuda önyargılı oldukları yahut kısmet haklı oldukları iddia edilebilir. Ancak, Amerika için, çıkar söz konusudur… İttifak ettikleri ülkenin yönetimleri… Oradaki hukukun varlığı ya da yokluğu… Özgürlükler, insan hakları hiç mühim değildir.

Amerika’nın çıkarları her şeyin üstündedir onlara göre… Politikalarını da buna göre belirliyorlar.

Peki, sınırımızda PKK’yı büyütme çabalarının nedeni nedir? Amerika bize alenen neden silah çekiyor?

Batı ve Amerika, Sayın Cumhurbaşkanının kendisine rezerv koymaktalar. Bunu bazen aleni, bazen gizli belli ediyorlar.

Ne yapacağı, ne yapmayacağı… Ne zaman nerde nasıl davranacağını kestiremediklerini ifade ile Sayın Cumhurbaşkanını güvensiz buluyorlar.

Bunun altında yatan gerçek ise, Sayın Cumhurbaşkanının, dünya beşten büyüktür, nidasını tekrar edip durmasıdır.

Amerika ya da Batı, amiyane tabirle, sen kimsin, necisin bizim kurduğumuz düzeni beğenmiyorsun, itiraz ediyorsun, diyorlar.

Elbet, Türkiye’de hukukun üstünlüğü... Hak ve özgürlükler… Bireyin dokunulmazlığı, düşünce hürriyeti bağlamında alması gereken yollar vardır.

Adalet hususunda… Şeffaflık, hesap verebilirlik alanında ilerleme kaydetmesi gerekiyor. Darbe yasalarından kurtulması kaçınılmaz… Baskıdan azade, herkesin başkasını rahatsız etmeden ve hakarete varmadan… Şiddet kullanmadan kendini ifade etmesi gerekir… Bununla ilgili alanların genişlemesi hepimizin hayrınadır.

Lakin amerika’nın bu tür kaygıları yoktur… Onun için kendine ve çıkarlarına ram olanlar ve olmayanlar ikilemi söz konusudur. Türkiye’nin mevcut duruşundan rahatsızdır.

PKK ile ittifak kurması, bize silah çekmesi ile eştir. Ne yapmak lazım gelir peki?

Esad’la konuşulmalıdır. Suriyenin toprak bütünlüğü, güvenliğimizdir, toprak bütünlüğümüzdür. Artık, inattan vazgeçilmelidir.

Amerika’nın bu çirkin tavrına karşı hamle yapılmalıdır. Suriye’de hiçbir şey eskisi gibi yürümez… Amerika’nın çektiği silahı terse çevirmenin yolu, Suriye ile doğru zeminde diyalogdur…

Aklın yolu bir…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Remzi Çayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Bilal B. - Artık Erdoğan ABD ile bir oldu Müslüman Suriye'yi harabeye çevirdi demiyoruz komşu hakkı için bari savaşı durdurun da demiyoruz yahu Türkiye zarar görecek sınırda terör devleti kuruluyor bari bunun için Trump'a resti çekin komşularınızla barışın diyoruz.

Yanıtla . 0Beğen 16 Ocak 17:15
01

Ali - Türkiye abd'ye gerçekten rest mi çekiyor yada "muş" gibi mi yapıyor?

Yanıtla . 1Beğen 16 Ocak 10:34

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?