Gizle

Çukurambar müslümanları!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’dan Türkiye’nin Manhattan’ı Çukurambar’a kötü haber!

“Ankara Çukurumbar’daki binalar öldü, bitti. Allah rahmet etsin.” Öyle olsun!

Lakin mesele, keşke Çukurambar gökdelenleri olsa!

***

Mesele pahalı kıyafetler, gözlükler, parfümler, başörtüleri, saatler, çantalar, arabalar da değil!

Bunlarla etrafındakilerle yarışmak… Sanki hep zenginlermiş gibi! Fakirlik bir ütopya, hayalmiş, hiç yokmuş gibi yaşamak…

Esas mesele, son yıllarda adaletsiz şekilde inşaatla, rantla zenginleşen, sonradan görme yaşayan…

Kibir abidesi ÇukurambarMüslümanlığı’nın bir virüs gibi ülkede giderek yaygınlaşmasıdır meselemiz…

KADERİN CİLVESİ!

Geçen hafta Diyarbakır’da Bem-Bir Sen, İbrahim Keresteci Basın Ödülleri töreni yapıldı. Milli Gazete de haberleriyle basın ödülüne layık görüldü. Gazetemizin ödülünü ise eski Tarım Bakanı Mehdi Eker verdi.

Yalnız burada kaderin ilginç bir ironisi var. Ödül veren, ödülü alan gazetenin haberlerine tam 12 kez dava açmıştı. Şu kaderin cilvesi böyle bir şey!

KONSOLOS, ÜLKESİNİ TAKMIYOR!

ABD, Türkiye’ye iki de bir “seyahat uyarısı” yapıyor. Ama konsolosları, elini kolunu sallayıp Güneydoğu’yu geziyor. Her gezinin ardındansa bölgede olaylar patlak veriyor. Örneğin ABD Adana Başkonsolosu John L. Espinoza 2014’te bakın hangi illeri ziyaret etti ve sonrasında ne oldu?

***

15 Temmuz 2014’te Diyarbakır, 16 Temmuz’da Mardin, 9 Eylül Hakkâri, 10 Eylül Şırnak, 11 Eylül Silopi-Cizre, 12 Eylül Mardin Midyat, 12 Eylül 2014’te de Siirt’i ziyaret etmişti. Bir ay sonra 6-7 Eylül 2014’te ise Kobani bahanesiyle çıkan olaylarda 50 kişi hayatını kaybetmişti. Bölgede Kobani bahanesiyle başlayan saldırıların ardından özyönetim kalkışması, çukur ve barikat savaşlarında da çok sayıda şehit verilmişti. Yüzbinlerce insan yerinden yurdundan olmuştu.

***

Şimdi de Espinoza’nın yerine gelen Adana Konsolosu LindaStuartSpechtmisyonu devraldı. Devlet, muhatap almıyor, hiçbir resmi ziyaret yapamıyor. Ne ki bayan Konsolos Specht için “sivil toplum” mu yok! Örneğin geçen hafta Diyarbakır İş Kadınları Derneği’ni (DİKAD) ziyaret etti. Daha önce de Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’ni (GGC). Önceki haftalarda da farklı illerde yığınla STK’yı!

Bu durumda bu konsoloslar, ya “Türkiye’ye gitmeyin” diyen ülkeleri ABD’yi takmıyor. Ya da, Güneydoğu’yu Türkiye’den saymıyorlar.

Aman dikkat!

BİRAZ DA KENDİMİZİ DİNLEYELİM!

Seyahatlerde veya kendime vakit ayırdığım anlarda dinlediğim Libyalı bir müzik grubu var.

***

Adı Tinariwen. DesertBlues yapıyorlar. Gösterişten uzak, gayet sakin ama bir o kadar coşkulu müzikleriyle sizi engin sahra çöllerine misafir ediyorlar. Tavsiye ederim.

BUNU DA İLK BİZ YAZDIK!

Memlekette hayal kırıklığına neden olan taşerona kadro düzenlemesine geçen hafta demiştik ki, “Erdoğan dokunuşu yapılabilir.” Bu hafta gündem KİT’lerin de taşerona dâhil edilmesi oldu. Bu sıralar meselelere yaklaşımımız devletin zirvesiyle koşut!

EŞ ZAMANLI ÇEKİŞMELER NEYİN İŞARETİ?

CHP ve HDP’de kongre, yönetim, politika tartışmaları…

MHP, bazı kadrolarını İYİ Parti’ye kaptırdı. O parti beklenen havayı yakalayamadı. AK Parti’de Abdullah GÜL üzerinden ciddi bir iç dalgalanma endişesi gizlenemiyor. Partilerdeki bu çalkantıların eşzamanlı oluşu bana ilginç geliyor.

IRKÇILIK TARTIŞMASININ SEBEBİ EV KREDİSİ Mİ?

Halkların demokrasisini savunan o partide yaşanan ırkçılık tartışması herkesi şaşırttı. Meğerse olay ideolojik veya politik değil kişiselmiş.

***

Parti, iki dönemdir vekil olanları 7 Haziran 2015’te aday göstermek istemiyor. Olayın kahramanlarından biri ise, “Yeni ev aldım. Kredisini ödüyorum. Beni yeniden aday gösterin” deyince…

“Olmaz öyle şey. Bu, ilkesel bir tavrıdır. Parti üzerinden kredi ödenmez” diye itiraz geliyor!

***

Ve o günkü kredi-vekillik tartışması bugün sosyal medyada, “Demirtaş’ın koltuğuna bir Türk göz dikmesin!” şeklinde yansıyor. Tabi bunu ne parti açıkladı, ne de kamuoyu öyle bildi.

Bu faiz ne kötü değil mi! Sıkı arkadaşlıkları bile bitiriyor!

ANKARA’NIN TAŞLARI!

Taş yerinde ağırdır dense de, bazen de yerinden oynatılır taşlar. Bugünlerde Ankara siyasi kulislerinde “her taşın altı” sözü kulaklarımıza takılıyor.

***

Kulislere göre Ankara’nın Başkanı diyormuş ki; “Bir taşı kaldırmayalım da, altından Osman çıkmasın!”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ahmet Yavuz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Cihan - "Cukurambar Muslumanligi" gercekten de en buyuk sorunumuz. Ben de byer adi ile referans verip "Istanbul, Fatih, Carsamba" "Istanbul Uskudar" Muslumanligini ozledik diyeyim.

Yanıtla . 0Beğen 16 Ocak 11:54
01

Mehmet Özteki̇n - “İşte bugün sizin dininizi kemâle erdirdim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım. Sizin için din olarak İslâm’ı beğendim.”(Maide, 5/3) DİYOR ALLAH KİTABINDA. BU ÇUKURCULARA YENİ

BİR DİN Mİ GELDİ ?

Yanıtla . 2Beğen 16 Ocak 09:36

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?