Dönüşüm yılı

Sistemin yumuşak karnı ekonomidir. Dönüşüm için önce yatırım yapma hevesi artırılmalıdır. Bunun temini için öngörülebilirlik, ileriye dönük sağlıklı bir fizibilite oluşturularak güçlendirilmelidir. Geleceğe umutla bakmanın başka yolu yok. Bu yola baş koyulmazsa, yatırımlar daha kısa vadeli hale gelecek, büyüme küçülecek ve orta vadeli planlar suya düşecektir. Bu durumda uzmanlara kulak vermek gerekiyor.

Uzmanlara göre; “yeni dönemde dünyada yatırımlarda üç temel kriter ön plana geçiyor: Çeviklik, esneklik ve işbirliği!” Kısacası, büyük fabrikalar değil, küçük ve esnek yatırımlar dönemindeyiz. Ve bu noktada “belirsizliği yönetecek yeni yönetici profili” arayışı var. Yeni yönetici profilinin ortak özellikleri ise; “veriyi daha çabuk değerlendiren, yaptığı işi sahiplenen, işbirlikleri ile işini çoğaltan” şeklinde özetleniyor. Bu yöneticileri bulmak kadar elde tutmak da maharet istiyor.

İdare, ilim ile iradedir. Maharet ilim ile iradeyi birlikte artırarak adil bir yönetici olmaktır. Çünkü ilmini artırıp iradesini ortaya koymayanlar arsız bir yönetici olur. İlmini artırmayıp sadece irade ortaya koyanlar aciz ve bir o kadar hamasetlidir. İlmini de iradesini de artırmayanlar ise atıl yönetici olur. Ya adil bir yönetici olur, kişiye özgü hizmet verme imkânlarının arttığı bir dönemde dönüşümün parçası oluruz ya da arsız, aciz ve atıl bir yönetici kalarak hiçbir risk almayan robotlar gibi yapay zekânın emrine gireriz.

2018 dönüşüm yılı olacaksa, risk almak ve kendini sürekli yenileyebilmek, “eskideki gücü kaybetmeden yeniyi oluşturma becerisini göstermek” gerekiyor. “İç”te dönüşümün de, “iş”te dönüşümün de hikâye özeti budur. Beşeri kaynağın yeniden dönüşümü adına; “işin her gün değiştiği bir dünyada insanların tek bir mezuniyetle yetinebilecekleri düzenin dışına çıkmak” gerekiyor. Her bireyin hayatı boyunca 3-4 kez farklı eğitimden geçeceği yeni bir eğitim modeline ihtiyacımız var. Çünkü herkes, kendi özünü keşfetme cesaretine kavuşmalıdır. Unutmayalım ki, korku bir tepkidir, cesaret bir karardır, karar ise; bilinçli eylemler bütünüdür. O halde neden kendi iç sesini dinlemekten korkuyor ve gerçek tercihinin peşinden gitmiyorsun?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?