Şeker fabrikaları avucumuzun içinden kayıp gidiyor!

Şeker pancarı için tehlikeli bir süreç başladı. Hükümetin politikasızlığı böyle devam ederse telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz. Şeker Kurumu’nun kapatılmasıyla birlikte buradaki politikasızlık daha da derinleşti. Tarım Bakanlığında oluşturulacak Daire Başkanlığı, şeker pancarı için nasıl bir politika ortaya koyacak bilemiyorum ama gidişat hiç de iç açıcı değil.

Türkiye’de üst kurullara karşı olumsuz algıdan dolayı Şeker Kurumu’nun kapatılması belki ‘alkışlanabilir’ ancak sektördeki politikasızlığı kimse ne görüyor ne de sorguluyor! Asıl sorun da bu. Daha açık söylemek gerekirse, şeker fabrikaları avucumuzun içinden kayıp gidiyor ama biz ‘üst kurul’ tartışmaları ile uğraşıyoruz.

Şeker Kurumu kapatılmalı mıydı yoksa kapatılmamalı mıydı? Açık söyleyeyim işin burasında değilim. Hükümet çıkar der ki; ‘Şeker Kurumu artık sektördeki ihtiyaçlara cevap vermiyor onun için sistem değişikliğine giderek şekerle ilgili bütün düzenleme ve denetleme yetkisini Tarım Bakanlığı’nın bünyesine alıyorum’ der ve kimse buna itiraz etmez.

Niye? Çünkü bu bir politikadır ve bir kararlılığın göstergesidir. Ama Şeker Kurumu’nun kapatılmasında ne böyle bir politika ne de bir kararlılıktan söz edebiliriz. Bundan dolayı da hükümette Şeker Kurumu’nun niye kapatıldığının cevabını verebilecek bir tane ‘Bakan’ bile bulamazsınız! İşte asıl buna kaygılanmamız gerekiyor.

Şeker fabrikaları açısından zaten yıllardır sancılı bir süreç işliyordu ancak Şeker Kurumu’nun ‘politikasızlığın’ bir sonucu olarak kapatılmasıyla birlikte bu fabrikalar bütün saldırılara karşı savunmasız bırakıldı. Yani Cargill için bu fabrikalar artık ‘yumuşak lokma’ haline getirildi.

Şeker Kurumu’nun kapatılmasına kimler sevindi diye bir bakarsanız ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır.

Diğer yandan Cargill, geçtiğimiz kampanya döneminde kotaların artırılmamasının intikamını bu kampanya döneminde ağır bir şekilde almaya hazırlanıyor. Hem de öyle böyle değil! Bunu nereden çıkardın diyeceksiniz. Sektörden saklanıyor ama Cargill, Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği’nin (NÜD) yönetim kurulu üyeliğinden ayrıldı. Peki, bu kararı nasıl okumamız gerekiyor? Kokusu yakında çıkar ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, şeker fabrikaları aleyhine yakında büyük bir kampanya başlatılırsa şaşırmayın!

Zaten, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete, bunun ilk işaretini verdi. Sayın Mete, Cargill’e karşı bir duruş sergiliyormuş gibi görünse de yalan-yanlış bilgilerle şeker fabrikalarının aleyhine verdi veriştirdi! Öyle ki sanayicilerin yaptığı şeker ithalatı savunmak için şeker fabrikalarının üretim maliyetlerini bile çarpıtmaktan geri kalmadı! Dahası kamu şeker fabrikalarını sanki bir şirket fabrikasıymış gibi göstermeye kalkıştı!

İşte böyle…

ABD’nin Cargill’i kendi çıkarı için politikasında değişikliğe gidiyor! Zekeriya Mete gibi isimler yalan yanlış bilgilerle şeker fabrikaları üzerinde ahkâm keserek kamuoyunu yanıltıyor!

Hükümet ne yapıyor? Politikasızlığı yüzünden şeker fabrikalarını yumuşak lokma haline getiriyor!

Sonra da çıkıp üretim ve tarımdan bahsediyorlar!

Şeker fabrikalarına sahip çıkmak bu kadar zor mu arkadaş! Bu fabrikalar neden sahipsiz bırakılıyor? Neden çürümeye terk ediliyor? Bu fabrikalar, onun bunun saldırısına maruz bırakılmayacak şekilde neden yapılandırılmıyor?

Dahası Atlantik’in ötesindeki ABD, Türkiye’deki fabrikasına bu kadar sahip çıkarken, biz kendi vatanımızdaki fabrikalara neden bu kadar duyarsızız?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Sadettin İnan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Beylerbeyi - Fil dişi kulelerden memlekete baktıkları için sayın çok muhteşem hükümet yetkilileri böyle ayrıntıları gözden kaçırıyorlar.

Onlar şekerden ürettikleri yakıt ile çalışan pillî arabamıza odaklanmış durumdalar ...

Yanıtla . 0Beğen 05 Ocak 23:18
01

Uğur - YAZIKLAR OLSUN... TEMEL KARAMOLLAOĞLU NEDEN BUNLARI GÜNDEME GETİRMİYOR?

Yanıtla . 3Beğen 05 Ocak 15:04
04

Turgut - @Uğur 01 nolu yoruma cevabı: dile getiriyorda senmi yabancı haber kaynaklarından besleniyorsun milli ghazete alıyormusun tv5 haberlerini seyrediyormusun dopru söyle.

Yanıtla . 0Beğen 06 Ocak 10:16
03

Birisi - @Uğur 01 nolu yoruma cevabı: Getirmediklerini kim söyledi. Milli gazeteden başka yazan mı var?

Yanıtla . 0Beğen 06 Ocak 09:01

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?