Gizle

Adam gibi adam olmak

Meşhur hikâye, baba oğluna “Sen adam olmazsın” demiş. Oğlu da okumuş en üst makama gelmiş, babasını Jandarma zoruyla huzura getirtmiş ve babasına “Bana sen adam olamazsın” demiştin bak ben bu makama geldim” demiş.

Babası, “Oğlum sen bu makama gelemezsin demedim, sen adam olamazsın dedim. Sen adam olsaydın babanı Jandarma zoruyla getirtmezdin” demiş.

Bu bir fıkra. İlk duyduğumda “Uydurulmuştur” demiştim ama Türkiye’nin seçilmiş milletvekilleri, bu fıkranın doğruluğunu sanki gösterir gibi bir olayı yaşattılar bize.

Meclis Başkanı Mehmet Sağlam, kürsüden CHP Başkanvekili Hamza Çebi’ye, “Şu adamlarınıza da oturun deyin, lütfen” diyor. Hamza Çebi de, “Onlar adam değil, milletvekili” diyor. Mehmet Sağlam, “Nasıl adam değil canım” Milletvekillerinden biri “Bana adam diyemezsiniz”

Mehmet Sağlam, “Ne diyeceğim. Ya milletvekili adam değil mi?” CHP’liler özür dilemeye zorladılar ve Başkan da özür diledi de adamlık onda kaldı.

Bunları yazarken Youtube ve Google’dan iki defa dinledim, hem eğlendim hem üzüldüm. Adam kıtlığında en çok kullanılan deyimlerimizden biri de “Adam ol adam” sözüdür. Adamlık, parayla, pulla, makamla, şöhretle olmaz.

Şair: “Adam yine adamdır, olmaz ise bir pulu, Eşek yine eşektir, atlastan olsa çulu.” Demiş. Lâedrî “Âdeme âdem gerektir âdem etsin âdemi, Âdem âdem olmayınca netsin âdem âdemi.” Ziya Paşa “Âdem odur ki adını âlemde andıra, Âlemde ad kalır âdem gelir gider.” Âdem Dede

Şey Galib de, Kendine hoşça, dikkatle bak, sen bu âlemin özüsün, kâinat/evrenin gözbebeği olan adamsın sen anlamında: “Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen Merdüm-î dîde-i ekvân olan âdemsin sen” diyor.

Rabbimiz: “Öyle er kişiler ki; ticaret, alışveriş onları Allah›ı zikretmekten, Namaz kılmaktan, Zekât vermekten alıkoyamaz. Gözlerin ve gönüllerin döneceği günden korkarlar.” Buyurur. (Nur süresi ayet 24/37)

Gördüğümüz, tuttuğumuz, tattığımız, duyduğumuz, kokladığımız her organı ve bu organlarla haz aldığımız her şeyi yaratanı her zaman zikretmektir adamlık. Yaratılan her şeyin, Onun mülkiyeti ve otoritesi altında bulunduğunu bilerek her şeye onun koyduğu kurallar içinde değer vermektir adamlık.

Alıp sattığımız, yiyecek, içecek, giyecek, barınacak şeylerin hepsini o yarattığına göre onun emir ve yasaklarını gözetmek, alış-veriş aracı olan altından, liradan, dolardan… Daha değerlidir adam gibi adam olana. Ayette geçen “Er kişi” kelimesinin içine kadın ve erkeklerin hepsi girer.

Bu er kişilerin, bu adam gibi adam olanların özelliklerinden biri de içlerinin inkârdan, şirkten, temiz olmalarıyla dışlarının necasetten, kirden temiz olmasıdır.

Yedikleri, içtikleri, giydikleri, barındıkları şeylerin haramdan temiz olmasıdır.

Rabbimiz buyurur:

“Orada öyle (Kadın-erkek) er kişiler vardır ki onlar temizlenmeyi severler. Allah da temizlenenleri sever.” (Tevbe suresi ayet 9/108)

Bu iman ve temizlikle yola koyulan adam gibi bir adam, yolu üzerinde hiçbir zulme, haksızlığa, işkenceye, adaletsizliğe… Göz yummaz, gücü oranında elinden geleni yapar ve bu yolda ölümü bile göze alır, adamlığından geri adım atmaz.

Rabbimiz buyurur:

“Mü’minlerden öyle (kadın-erkek) er kişiler vardır ki, Allah›a verdikleri sözü yerine getirdiler. Onlardan bir kısmı adağını yerine getirdi (canını verdi) kimi de (Allah için canını vermeyi) beklemektedir. (özlerini ve sözlerini) hiç değiştirmediler.” (Ahzab suresi ayet 33/23)

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?