Şeytanlar ezandan çok korkarlar

Şeytandan korunma yollarını zaman zaman yazılarımızda, kitaplarımızda, sohbetlerimizde, telkinlerimizde ve konferanslarımızda sıklıkla tekrarlıyoruz. Bu melundan kurtulmanın ve korunmanın yolu yordamı budur diyoruz. Bu hususu her gün ele alsak tekrar olmaz, fazla da olmaz. Çünkü insan nisyan (unutma) ile maluldür.

Şeytandan korunma yollarından biri de ezan okumaktır. Okunan ezanın sünnete uygun dinlenilmesinden maksat hâsıl olur.

Aklından zoru olan bir de şeytan ile dostluğu tartışılmaz olanlardan ikide bir duyarız. Pat diye şöyle söylerler. Derler ki: “İbadetler Türkçe olsun, ezan Türkçe okunsun.”

Niye böyle gıdaklar bunlar bilir misiniz?

Çünkü şeytanların en çok korktuğu ses ezan sesidir. Ezan sesinden ödleri kopar melunların. Bundan dolayı şeytanların telkinleriyle bir de duyarsınız ki, birileri, “Ezan Türkçe okunsun” diye tempo tutarlar.

Şeytan ve kâfir cinler Kur’an-ı Kerim ve duaların orijinallerini okuyarak Allah’a sığınıldığı takdirde, insandan uzaklaştığı gibi, ezanın da kendi metniyle orijinal ifadelerinden kaçmaktadırlar. Şeytanların tahammül edemediği husus vahiy ve vahiy kaynaklı olan dualarla Peygamber Efendimizin (S.A.V.) hâl ve hareketleri, O’nun tembih ve telkin ettiği dinin esaslarıdır. Aynı şeylerin başka bir dille ifadesi şeytan üzerinde çok fazla etkili olmayacağı, yine şeytanın telkin ve ikazlarıyla insanlardan edindiği dostlar veya insanın kılığına girerek kendisinin yaptığı zorlamalardan anlaşılmaktadır. Sık sık “Ezan Türkçe okunsun” diye ikide bir zırvalayanlar da insanın aklına böylelerinin şeytanın hesabına çalıştıklarını hatıra getiriyorlar.

Bunca yıllık İslam geleneğinin ve orijinal kaynaklarının bozulmadan devam etmesi şeytanı rahatsız etmektedir. İnsanları saptırmakta zorlanmaktadır. Bundan dolayı da ins ve cin şeytanlarının beyinlerine gönderdiği sinyallerle “Türkçe ezan” hususlarını gündeme taşıtmaktadır.

Ezan okumak insanı şeytanın saptırmasından korur. Bu vakit namazları için okunan ezan olabileceği gibi, sırf şeytanı kovmak maksadıyla okunan ezan da olabilir.

Resulûllah (S.A.V.) şöyle buyurmuştur:

“Namaz için ezan okunduğunda şeytan zıplayarak (gaz çıkararak) ezan sesini duymayacak yere kadar kaçar. Ezan okunup bitince (döner) gelir. Kamet edilince tekrar kaçar. Kamet bitince gelir. Kişi ile nefsi arasına girerek, ‘şunu ve şunu hatırla’ diye kalbinde olmayan şeyleri aklına düşürür. (Bu durumda) Adam o hale gelir ki, namazı kaç rekât kıldığını bilmez.” (Tergib ve Terhip Terc. C/1, 267/11)

Anlaşılıyor ki, ezandan şeytanlar ve şeytanlaşmışlar çok korkuyorlar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mevlüt Özcan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Beylerbeyi - İkamet adresime en yakın Zeytinlik ulu camii’nin minaresinden mübarek çağrı başladığında ben bile korkuyorum. 30 senedir bir tane İmam efendi gelmedi ki şeytanları tepe taklak etsin ...

Yanıtla . 0Beğen 31 Aralık 02:49

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?