Stresten kurtulmak için

Muhterem Müslümanlar!

Bir insan Allah’ın emir ve yasaklarında kusur ederse Cenab-ı Hakk onu yürek sıkıntısına müptela eder. O insan ömrünü gam ile geçirir. Bunun çaresi “La havle velaguvvete illa billah”ı bolca okumaktır. Bu kısacık dua 99 belayı defeder. Bunun en ufağı yürek sıkıntısıdır.

Peygamberimiz (s.a.v.) birinize dert bela gelince Yunus peygamberin duasını okusun. Allah onu o beladan kurtarır. Bu dua şudur:

“La ilahe illa entesübhanekeinniküntüminezzalimin. La havle ve la guvvete illa billahilaliy’il-azîm”

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz buyurdu. Allah-u Teâla istiğfara devam edeni, her sıkıntıdan, her dertten kurtarır. Ummadığı yerden rızıklandırır. İstiğfarın kısacası Estağfirullah’tır.

İnsan, Allah’ın kahrı da hoş lütfu da hoş diyebilmeli. Belâ bala, cefa safaya döner.

İmam Nesefi hazretleri Kâfi kitabında diyor ki:

Bir kimse hüzünden sıkıntıdan kurtulmak için, Allah’a içten, kalbinden yalvararak 14 secde ayeti ayakta okuyup, herbirinden sonra hemen secdeye yatıp secde edilirse Cenab-ı Hakk onu o dertten ve beladan korur. (Durretü’l-Muhtar)

Muhterem Müslümanlar,

Namazını kasten/bilerek terkedeni Allah (c.c.) himayesinden mahrum eder. Böyleleri de huzursuz/stresli yaşarlar.

Muhterem Müslümanlar!

Peygamber (s.a.v.), Hz. Hüseyin (r.a.)’in âlim ve fazıl bir kölesi varmış; bir gün sofrada yemek yerken ona sıcak çorbasını getiren kaynar çorba dökülmüş, Hz. Hüseyin bundan son derece sinirlenmiş. Kölesi, Âli İmran Suresi 134’üncü ayeti okumaya başlamış:

“Takva sahipleri öfkelendikleri zaman öfkelerini yutarlar.” Hz. Hüseyin bu defa kölesine artık sana kızmıyorum. Bütün kırgınlığım gitti. Köle ayetin sonunu da okumuş. Köle ayetin sonunu da okuyunca “O takva sahipleri insanları öfkelerinden dolayı affederler.

Bu defa Hz. Hüseyin kölesine “seni affettim” demiş. Günümüz insanı karşısında Kur’an-ı Kerim’in tamamı okunsa kendini affedemez. İşte bugün toplum bundan dolayı stresli, öfkeli.

Muhterem Müslümanlar!

Stresten kurtulmak için:

1. Abdest alın.

2. Bulunduğunuz yeri değiştirin.

3. Yürüyüş yapın.

4. Düşüncelerinizi atın.

5. Derin nefes alın.

6. İbadetlerinizi eksiksiz yerine getirin. Bilinçli olun.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mevlüt Özcan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?