Neden Yılbaşı Kutlamayacağız

Türkiye’de yaşayan bir Müslüman bilir ki, bu emperyalistler ve zalimler yılbaşı bahanesiyle Suriye’yi parçalamanın, Arakan’da Müslümanları diri diri yakmanın, Afrika’da aç bırakmanın, Gazze’de ambargo uygulamanın, Bangladeş’te Müslüman liderleri darağaçlarında şehit etmenin ve Kudüs’ümüzü Siyonist İsrail’in başkenti ilan etmenin kutlamasını yapacaklar. İşte bu nedenle “Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka dostlarınız yoktur. Sonra size yardım da edilmez.” (Hud, 11/113) İlahi uyarısı gereği bu zalimlerin yılbaşı kutlamalarına katılarak onlara benzemekten ve meyletmekten korkar.

Türkiye’de yaşayan bir Müslüman, Efendimiz’in ( s.a.s) “Sizler, kendinizden önce geçen milletlerin yoluna karışı karışına, arşını arşınına, tıpa tıp muhakkak uyacaksınız. O dereceye kadar ki, şayet onlar daracık bir keler deliğine girmiş olsalar, siz de muhakkak onlara uyarak oraya gireceksiniz, onlara tabi olacaksınız.” (Buhari) uyarısı gereği batılın peşine takılmamak “Kim bir millete benzemeye çalışırsa, o da onlardandır”. (Ebu Davut) hadis gereği de batıla benzememek için her türlü yılbaşı kutlamasından uzak durduğu gibi çevresine de bu konuda sürekli nasihatte bulunur.

Türkiye’de yaşayan bir Müslüman, kavimleri helak eden içki, kumar, zina ve azgınlık gibi büyük günahların tamamının toplu halde işlenip, adeta insanlığın toptan Allah’a isyan yarışına girdiği bir gecede safını belli ederek, ‘’Onlardan her birini günahları sebebiyle ansızın yakaladık. Kiminin üzerine taşlar savuran rüzgârlar gönderdik. Kimini korkunç bir ses yakaladı. Kimini yerin dibine geçirdik. Kimini de suda boğduk. Allah onlara zulmetmiyor, (onlar günahlarıyla) kendilerine zulmediyorlardı.’’ (Ankebut, 29/40) İlahi tehdidi gereği günahın dibine düşülen bu gece Rabbine sığınır.

Türkiye’de yaşayan bir Müslüman, 15 Temmuz darbesinin püskürtülmesiyle Allah’ın bu memleketi nasıl bir uçurumun kenarından kurtardığını görüp “Eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım. Eğer nankörlük ederseniz, hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir.” (İbrahim, 14/7) ilahi uyarısı gereği, Allah’a büyük bir şükür olsun diye yılbaşı bahanesiyle düzenlenen günah ve azgınlık ayinlerinden uzak durur.

Türkiye’de yaşayan bir Müslüman, terör saldırılarıyla şehit olan asker ve polis eşlerinin ve yetimlerinin gözlerinden yaşlar akarken, şehit analarının ağıtları kulaklarda yankılanırken, sınır içinde ve sınır dışında güvenlik güçleri ölümle burun burunayken (“Müslümanların birbirini sevme ve desteklemedeki durumları bir beden gibidir. Bedenin bir uzvu rahatsız olursa, bedenin bütün organları rahatsız olur ve uykusu kaçar.” (Müslim) nebevi talimatı gereği kardeşlerinin derdiyle derlenir ve yılbaşı bahanesiyle sabaha kadar vur patlasın çal oynasın diyerek eğlenmekten birazcık hayâ eder.

Türkiye’de yaşayan bir Müslüman, darbe, terör, ekonomik kriz, savaşa tehdidi, bunca bela ve bunca musibetten sonra “Başınıza her ne musibet gelirse, kendi yaptıklarınız yüzündendir. O, yine de çoğunu affeder.” (Şura, 42/30) ilahi uyarısı gereği, kendi elleriyle işleyeceği günahlar nedeniyle yeni bela ve musibetlerle karşılaşmamak için yılbaşı nedeniyle Allah’ın sınırlarını aşmaktan çekinir. “Bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez.” (Rad, 13/11) ayeti gereği günahlardan ve haramlardan uzak durarak önce kendi durumunu düzeltmeye gayret eder.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdülaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Bilal B. - ABD ile bir olup Müslümanları sırtından hançerleyen münafık yöneticilerimiz yılbaşı eğlencelerini bir kültürümüz haline getirdiler.

Yanıtla . 0Beğen 28 Aralık 17:04
01

Cihan - Iste gercekten guzel desteklenmis bir "Yilbasi Kutlamayalim" yazisi.

Yanıtla . 0Beğen 28 Aralık 11:44

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?