Kudüs İslam’ındır!

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi Müslümanları ayağa kaldırdı. İslam dünyasının sesi olma vazifesini, gene, Saadet Partisi yerine getirdi.

Malum; geçtiğimiz hafta, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı öncülüğünde, birçok STK’nın da destek verdiği bir miting tertip edildi. Yenikapı’da yapılan miting, namüsait hava şartlarına rağmen, tek kelimeyle muhteşemdi. Hem katılım bakımından, hem de içerik olarak...

Bu mitingle birlikte -ki, hatiplerin sözleri de ciddi katkılar sundu- Müslümanlar artık eyleme geçebileceklerini haykırdılar. ABD ve onun lideri Trump’ın başlattığı süreç, epeyce kanlı olacağa benziyor. Kim bilir, belki, beklenen sıcak savaş bu yüzden çıkar.

Geçmiş dönemlerle mukayese edildiğinde, bu defa, hem İslam dünyası, hem de diğer dünya insanlığı daha kararlı görünüyor. Kararlılık, daha çok, tabir yerindeyse, artık yumurtanın kapıya dayanması ile alakalıdır.

“Ya herro ya merro” diye Türkçemizde de kullanılmakta olan bir söz var hani, işte, öyle bir şey. Evet, BOP projesi işliyor; şakası yok, 22 ülkenin sınırlarını değiştirmek istiyorlar. Bu konuda; ABD kararlı, İsrail kararlı bir nevi hayat memat meselesi onlar için. Tabii, sınırları değiştirilmesi düşünülen ülkeler için de durum aynısı.

Şimdi, bütün dünyanın gözü önünde ABD, haksız Kudüs kararını hem kendi kamuoyuna hem de dünya milletlerine dayatmak istiyor. Aslında, bunun böyle olmayacağını kendisi de bilmektedir. Ama anlaşılan kendileri de çaresiz; onun için, işi zorbalıkla halletmeye çalışıyorlar.

Gerçekte, Batı Sistemi, büyük bir buhranın içinde bulunmaktadır. Kendi çöküşlerini geciktirmek için hamle yapıyor olabilirler. Ama mukadder olunan sondan kaçmaları mümkün değildir.

Suudi Arabistan’da olanlar; Bu ülkenin, BAE, Mısır ve İsrail’le yan yana duruşu dikkatlerden kaçmamıştır. Son zamanlarda olup bitene bakıldığında, yeni kurulmaya çalışılan eksenle, İslam dünyasının, çok tehlikeli bir şekilde, ikiye bölünmek istendiğini görüyoruz:

Arap olan Müslümanlarla Arap olmayan Müslümanlar!

Yeni proje bu! Dikkat edilirse, bundan önceki ifsada dayalı bütün hamleler; mezhep üzerinden yapılmaktaydı, şimdi, ilaveten, ırk temelli projeler servis edilmektedir. İşte, şimdilerde, işin fitilini ateşleyen de bu hamlelerin olduğunu tespit etmemiz lazım.

Kudüs’ün İsrail’in başkenti yapılmak istenmesi, önemli olayları gündeme taşıyacak ve belki bir dünya savaşının fitilini ateşleyecek öneme sahiptir. Herkes için, “bugün değilse ne zaman” sözü ve duruşu her zamankinden daha önemlidir.

Saadet Partisi’nin düzenlediği “Kudüs İslam’ındır” mitingi bütün dünyada “kelebek etkisi” yaptı. Haydi hayırlısı...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?