Reklamı Kapat

Irkçı Emperyalizme Karşı Ortak Ses ve Maduro

Emperyalizm, oyununu ustaca ve zamanlamasını, kurgusunu iyi yaparak oynuyor. Dünya kamusunu ortama hazırlıyor ve ona göre davranıyor.

Emperyalizm büyük bir dalga başlattı, adına da “Arap Baharı” dedi. Büyük kitlelerin duygularını hareketlendirdi ve bu bir boraya, bir kasırgaya döndü. İslâm coğrafyasının belli bir bölümünü yerle bir etti. Yıktıktan sonra, kendine göre ve uygun bir yapı veya karmaşa oluşturdu. Şimdi asıl yıkım oyununu oynuyor

Arap dünyasının bir bölümünün bloke edildiği, denetim alındığı bir zamanda büyük oyun sahneleniyor ve oynanıyor. “Arap-Emperyalizm” dalgası yalancı sevimli bir gösteri idi. Libya lideri Kaddafi, Mısır, Tunus, Yemen, ardından da Suriye yerle bir oldu. Israrla ve sürekli vurguluyoruz ki Suriye bilinçli tahliye edildi, bir milyona yakın insan öldü. Asıl karmaşa şimdi sürüyor. Suudi Arabistan ile onunla birlikte olan Arap ülkeleri açık bir şekilde İsrail yanlısı bir tutuma büründüler. Onlar için Kudüs diye bir sorun yok. Müslümanların ölümlerinin bir değeri yok. Onlar böyle kör kütük bir emperyalizm sarhoşu iken hemen Abede’nin yanı başındaki Venezuela Devlet Başkanı Mauduro emperyalizm karşıtı büyük bir tepki verdi, vermeyi sürdürüyor. Asıl anlamlı tepkisini İstanbul’da düzenlenen İİT toplantısına katılarak verdi. Kaldı ki kimi Arap ülkeleri bu toplantıya katılmadılar.

Emperyalizm karşıtı bir blok oluşumu için önemli bir adımdır bu.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, İsrail’in Filistin’deki katliamları için başta Arap dünyası olmak üzere tüm dünyaya çağrı yaptı.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun açıklamaları şöyle: “Filistin’de Müslüman, Hıristiyan ve farklı dinden ve kültürden insanlar var. Çağrım bölgedeki Arap halkına ve liderlerine; ne zamana kadar katliama sessiz kalacaksınız? Filistinli kardeşlerinizin katliamını izlemeye devam mı edeceksiniz? Arap halkları ne zaman uyanacak? Ve Arap liderleri… Ne zaman uyanıp Filistin halkının sesine ses vereceksiniz?

‘Artık harekete geçmelisiniz’

Yerin dibine batsın resmi açıklamalarınız! Yerin dibine batsın uluslararası protokolünüz. Artık harekete geçmelisiniz. Filistin halkının katillerine cevap vermelisiniz. Durdurmalısınız! Venezuela Devlet Başkanı olarak size sesleniyorum; yeter artık! Resmi açıklamalarınızdan öteye gidemiyorsunuz, o kadar. Ses tonumdan dolayı kusura bakmayın çok derinden konuşuyorum. İçimde saklı olan acı ve öfke beni bu şekilde konuşturuyor.

‘Venezuela artık yeter diyor’

Filistin halkına yapılan katliama seyirci kalmak bana acı veriyor. Artık ölümlere alışmışlar dünya katliam karşısında kör ve sağır olmuş! Çoğu korkak liderler de resmi bir yazı geçip olaylardan üzüntülerini belirtip kınıyorlar. O kadar… ‘Saldırıyı lanetliyoruz’ sadece bu… ‘Çok endişe duyuyoruz’ bir de bu… Mesele bitiyor onlar için… Yeter be artık yeter! Venezuela artık yeter diyor.”

Müslümanların ve mazlumların, yeryüzünde itilmiş kakılmış toplulukların bir araya gelmeleri bir zorunluluk. Özellikle emperyalizm karşıtı olana bütün ülkelerin ve insanların bir hamlede bulunması bekleniyor.

Büyük oyunu bozmanın tam da yeri ve zamanı. Maudro’yu kutluyoruz. Müslümanların başında bulunan sermaye ve sultanlık kölelerinin bu sese kulak vermelerini umuyor ve bekliyoruz.

Parti, çevre, kişi önemli değil. Irkçı emperyalizm karşıtı her eylem, her sesleniş, her çıkış bizimdir. Biz ve bir olmayı asla ihmal etmemeliyiz. Sahih ve samimi olan ses ve eylemleri destekleyelim, birlikte olalım. Korkak, ürkek ve ikiyüzlü olmayan çıkışlara gereksinim var.

http://t24.com.tr/haber/venezuela-devlet-baskaninin-filistin-isyani-yerin-dibine-batsin-resmi-aciklamalariniz,265114

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Haydar Haksal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Cihan - Maduro'nun bu davranisi takdire sayan ama genelde yanlis ve baskici politikalari ile kendi halkinin hayatini zindan etti. Bunu da unutmamak lazim. Biraz "opportunist" bir yaklasim olarak goruyorum IIT zirvesine katilimini.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 11:56

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?