Reklamı Kapat

EYT’den emekli olacaklar bu bayram ikramiye almayacaklar

Değerli okurlar, bugün EYT’den dolayı emeklilik müracaatı yapan ve aylıkları bağlanmayanların bayram ikramiyesi alıp alamayacakları konusu ile 5 yılda sadece yüzde 10 artan emekli bayram ikramiyeleri pula dönerek, enflasyonun altında ezilen ve eriyen bayram ikramiyeleri konusunu işleyeceğim.

Bayram ikramiyeleri zam oranı Meclis’te görüşülürken diğer görüşülmesi ve düzenlenmesi gereken konu bayram ikramiyelerinin EYT kapsamında 01.04.2023 tarihi öncesi tüm tahsis talebi dilekçe verenlere de ödenmesidir. Yoksa aşağıda belirtilen kanundan da anlaşılacağı üzere sadece bayramlarda gelir ve aylık alanlara bayram ikramiyesi ödenir. Bayram öncesi emeklilik dilekçesi verenlere ödenmez.

18 Mayıs 2018 tarihinde 30425 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 11 Mayıs 2018 tarihli ve 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’un 23. maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na “Kurumca bu kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve gelir ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda 1.000’er TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir” ek maddesi eklendi. Bu kanun maddesi sadece gelir ve aylık almakta olanları içerdiğinden dolayı Meclis’te görüşülen zam oranını içeren yasa maddesi ile birlikte bayram ayı öncesi tahsis talebi yapanlar olarak tekrar düzenlenmelidir.

EYT kapsamında tahsis talebi yapan yaklaşık 1.500.000 kişi içinden sadece 31 Mart'a kadar gelir ve aylık bağlananlara Ramazan Bayramı’nda ödenecektir. Bu sayı da tahminen on binleri geçmeyecektir.

Bayram öncesi emeklilere bir nefes aldıran bayram ikramiyeleri yıllar geçtikçe enflasyon karşısında eriyerek 1-2 kg tatlı parası eder olmuştur.
Pandemi salgını, artan enflasyon, hayat pahalılığıyla birlikte emekliler bayram ikramiyesine de zam gelir mi diyerek beklenti içine girdiler. Emekliler de bu sene enflasyon zammı bekliyor ve bu beklentilerini her platformda dile getiriyorlar.

Bayram ikramiyesi düzenlemenin ilk yıllarında 1.000 TL, daha sonra 1.100 TL ve en son sözü verilen zam ile 2.000 TL gibi uygulanacaktır. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan bu rakamlar, artan enflasyon ve hayat pahalılığında erimiştir.
Bayram ikramiyelerinde asıl olması gereken ikramiyelerin artışının yasal zeminde bir orana bağlanması yer alıyor.

EYT EMEKLİLERİ BU BAYRAM İKRAMİYE ALAMAYACAKLAR MI?

SGK’ca 5510 sayılı SS ve GSSK ve ilgili mevzuat uyarınca; gelir, aylık ödemesi yapılanlara, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla (Nisan / Haziran 2023), Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 2.000’er TL yeni yapılan zam tutarında bayram ikramiyesi ödenir. 18 Mayıs 2018 tarihinde 30425 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 11 Mayıs 2018 tarihli ve 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’un 23. maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na “Kurumca bu kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve gelir ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda 1.000’er TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir” ek maddesi eklendi. Böylece emeklilere yılda iki bayramda toplam 2.000 TL (1.000 TL+1.000 TL) bayram ikramiyesi verilmeye başlandı. İkramiye miktarı 2021’de yüzde 10’luk artışla (100 liralık zamla) 1.100 TL’ye (yılda toplam 2.200 TL) yükseltildi. 2022 yılında ise emekli bayram ikramiyelerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Böylece emekli bayram ikramiyeleri asgari ücret ve artan enflasyon karşısında alım gücünü kaybetti. 2023 yılında yeni düzenleme ile ise bayram ikramiyesi tutarının yüzde 82 artışla 2.000 TL’ye yükseltilme sözü verildi.

Bayram ikramiyelerinde yeniden düzenlenmesi gereken bayram ikramiyelerinin EYT kapsamında 01.04.2023 tarihi öncesi tüm tahsis talebi dilekçe verenlere de ödenmesidir. Yürürlükteki kanuna göre sadece bayramlarda gelir ve aylık alanlara bayram ikramiyesi ödenir. Bayram öncesi emeklilik dilekçesi verenlere ödenmez.

BAYRAM İKRAMİYESİNDE ÖZELLİKLİ DURUMLAR

a) İş göremezlik derecesi oranı dikkate alınacaktır. (%10 ile başlayarak %100 kadar)
b) Hak sahiplerinin hisse oranından başlayacak. (%12,5 ila %100 kadar)
c) İş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölüm gelirden hak sahiplerine paylaştırma.
d) 3201 yurtdışı borçlanma esasına göre kısmi aylık ve gelirde isabet eden orana göre.
e) Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara en fazla ödemeye imkân veren bir dosya üzerinden ödeme yapılır.
f) Evlenme ödeneği hesabında dikkate alınmaz.
g) Vergi, damga vergisi ve diğer kesintiler yapılmaz net ödeme, haciz edilemez. (Nafaka alacaklısı da olsa haciz edilemez.)
h) Yersiz ödenmesi halinde geri verilir ya da gelir/aylık %25 oranında kesinti yapılır.
i) SGK öder, ödemelerin tutarını primsiz olduğundan Hazine’den tahsil eder.
Nisan ayında (Ramazan), Haziran ayında (Kurban) emekli aylığı/gelir için başvuran sigortalılara Nisan - Haziran ayında emekli maaşı/gelir alacakları için bayram ikramiyeleri ödenecektir.
Bu yıl da bazı banka ve borsa sandık emeklileri 2.000 TL İkramiye almayacaktır.

2.000 TL OLMA SÖZÜ VERİLEN BAYRAM İKRAMİYESİ EN AZ NE KADAR OLMALI!

2018’de 1.000 TL olarak belirlenen emekli bayram ikramiyesine beş yıl boyunca sadece yüzde 10 zam yapıldı. 2021 yılında 100 TL zam yapılarak 1.100 TL’ye çıkarıldı. Emekli bayram ikramiyesi 2022 yılında da 1.100 TL olarak uygulandı. 2023 yılının ilk bayramında ise %82 artış ile 2.000 TL olarak uygulanması sözü verilerek Meclis’te görüşmeleri sürmektedir.

Emekli ikramiyesi 2018-2023 arası 5 yılda sadece yüzde 10 artarken, 2023 yılı için %82 artış sözü verilerek 2.000 TL olacaktır. Resmi enflasyon yüzde 269, gıda enflasyonu ise yüzde 362 arttı. Aynı dönemde asgari ücret ise yüzde 431 artarak 1.603 TL’den 8.507 TL’ye yükseldi.

Bu yıl beklenti karşısında çeşitli senaryolar gündeme geliyor.
a) Enflasyon oranı
b) Yeniden değerleme oranı
c) Asgari ücrete yapılan artış oranı
d) Asgari ücret net tutarının iki bayrama bölünmesi
Tüm bu olasılıklar ve beklentiler bize 2.000 TL olması sözü verilen ve Meclis’te düzenlenmesi görüşülen bayram ikramiyesinin, minimum 5.500 TL ile 8.500 TL arasında olabileceği beklentileri umut ediliyor.
Uygulama da erken ödemeler gündeme gelirse mevcut gelir/aylık alanlara zamsız hali verilirse, zamlı hali kanunlaşması durumunda farklarla ödenir.
Emeklilerin/gelir alanların gözleri TBMM yapılacak kanun düzenlenmesine çevrilmiştir.
Müjdeli haber için vekillerin vereceği önerge ve kanun teklifleri önemli olup, gündeme alınması halinde komisyonlarda ve Genel Kurul’da görüşülerek kanunlaşacaktır.

Asgari ücretin dahi altında kalan emekli maaşı ile geçinmeye çalışan, her geçen gün yükselen enflasyon nedeniyle satın alma gücü azalan, zor günler geçirmekte olan emeklilerimizi bir nebze de olsa rahatlatacak ve sevindirecek haberi emeklilerimiz adına beklemekteyiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa İşcan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?