Kitabın etki gücü ve kitap okutmanın önemi

Millet olarak, ilk inen ayeti “oku” emri ile başlayan bir kitaba iman etmiş olmamıza rağmen kitaplarla aramızın pek iyi olmadığı ortadadır. Okumayan, düşünmeyen, dinle alakalı olarak daha çok kulaktan dolma şeylerle yetinen bir milletiz. Gelişen iletişim araçları ve sanal ortama rağmen halen daha kitap insanlara yön veren en etkili güçtür. Gerek sol hareketler ve gerekse Müslümanlar arasında fitne tohumları saçanlar, muhtaç oldukları insan gücünü hep kitapla ikna ederek kazanmaktadırlar. Esasen salih bir mü’min kendi istikametini muhafaza ve salih amellere devam edebilmek için de okumaya mahkûmdur. Sonra da davasının yayılması ve kuvvet bulması için başkalarına kitap okutması lazımdır.

Kitap en iyi arkadaş ve en etkili güçtür. “Silahlarla ülkeler, kitaplarla gönüller fethedilir. Kitaplar dünyayı değiştirmek için silahlardan etkilidir. Ülkeler silahlarla fethedilir ama kitaplarla korunur. İslam ’ın bir din, bir devlet, bir inanç ve bir şeriat olduğuna insanları ikna edecek en açık davet kitaptır.” (Ali Abdulhalim Mahmud , Fıkhu’d-Daveti İlallah, 1/196)

“Gerçekten pratikte şayet okuyucusu varsa kitap yayınlamanın yararları pek çoktur. Çünkü Müslümanlar için faydalı olan düşünce ve fikirler ancak ki tap sayesinde yayılır. Bu bakımdan dil ile cihadın en önemli unsurlarından biri de kitaptır.” (Said Havva, Allah Erinin Ahlak ve Kültürü, 558)

“Her bir Müslümanın kendi durumuna göre, kendisini eğitecek- bir kütüphanesinin bulunması gereklidir. Bazen kitap satın alıp hediye etmeli, bazen iade etmek kaydıyla okumaları için kitaplarımızı başkalarına vermeliyiz. Fakat tavsiye edeceğimiz kitaplar konusunda çok dikkatli olmalıyız. Bozuk ve sapık kitapları tanıyıp, onları tavsiyeden uzak durmalıyız.” (Said Havva, a.g.e, 559)

“Yeryüzünde Allah’ın şeriatı ve nizamının kulları üzerine tatbik edilmesi için yapılan bütün çalışmalar tamamen yeni kitaplara ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaç insan nesli için gerekli olan beşeri ihtiyaçlardan daha az değildir. İhtiyaç duyulan bu kitapların en güzel şekilde hazırlanıp basılması ve dağıtılmasının lüzumu inkâr edilemez bir gerçektir.

Buna rağmen bazı salih Müslümanların Avrupa ve Amerika ’da mülk edinip saltanat sürdüklerini işitiyorsunuz? Bunların hesabını Yüce Allah soracak. Öyle bir günde soracak ki temiz bir kalp hariç ne bir mal ne de evlat fayda verecektir. Bu durumda mallarını islam ve Müslümanların hizmetine Allah için sunan kalpten daha temizi olur mu? Tebliğ ettim mi? Şahid ol ya Rab!” (Ali Abdulhalim Mahmud , Fıkhu’d-Daveti İlallah, 1/200)

İslam ‘a davet çalışmalarına fiilen katılan İslam âlimleri kitabın ne kadar mühim bir görev ifa ettiğini yakinen görüyor ve bu konuya Müslümanların gerekli ilgi ve ehemmiyeti göstermeleri için adeta feryat ediyorlar. Gerçekten de bazen muhatabımızın bir yanlışını düzeltmeye veya girdiği yanlış yoldan döndürmeye kalktığınızda o hemen kendini savunmaya kalkışır. Siz üstüne gittikçe o da yanlışına iyice sarılır. Eğer cedelleşmeye devam ederseniz ya o kazanacak ya da siz kazanacaksınız. Ancak siz cedelleşmeyi kazanırsanız adamı kaybedeceksiniz. Hâlbuki maksadınız bu değildir. Cedeli değil adamı kazanmaktır asıl maksat.

Kitap böyle değildir. Kitap hem daha inandırıcı ve hem de okuyucusunu daha baştan teslim alan bir güce sahiptir. Zira kitap okuru kitaptaki bilgileri karşında tartışan bir insanın oluşturduğu baskı ve savunma içgüdüsünden ari bir şekilde kendisini satırların arasında kaybeder. Belki ilk başta belli oranda bir direnç gösterse de giderek kitabın etkisi onu farkında olmadan teslim alır. Eğer okunursa kitap sözlü ifadelere göre daha ciddi ve münazaradan uzak bir ortamda okuyucusunu ikna bakımından çok daha etkilidir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Kasadar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?