İtaat düzeni

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah (c.c)’a hamd ederim. Salât ve selâm, Peygamberimize âline ve sahabelerine olsun.

İslam, din ve düzendir. Müslüman, bu dine ve düzene, bir bütün olarak inanan ve esaslarına göre yaşamaya çalışan kimsedir. Bu dine ve düzene bütün esasları ile birlikte karşı koyanlar kâfirlerdir. Bu dine ve düzene diliyle inandığını söyleyip, zihin dünyasında bütün yönleriyle reddeden ve inkârcılık yolunda yürüyen kimse ise münafıklardır. Bu din ve düzenin varlığını kabul etmekle birlikte, başka din ve düzenlerin de insanlığa saadet getireceğine inanan, üretilmiş bu düzenleri hak din ve düzen ile bir tutan kimseler ise müşriklerdir. İslam düzenine inandığı halde zihin dünyasında bu düzen ile ilgili şüpheler taşıyan, itikadı bozuk kimseler ise facirlerdir. İslam düzenine bir bütün olarak inanan, zihin dünyasında da bir itikadı bozukluğu bulunmayan, buna rağmen ürettiği çeşitli bahaneler ile başka düzenlere meyledip onları yürüten kimseye de fasıklardır. Bu tanımlar bir itham değildir, din ve düzen olarak İslam’a karşı takınılan tavırların Allah katında göreceği değerin ifadesidir. Olayı böyle okumak gerekir ki, din ve düzen olarak İslam’da karar kılınsın.

İTAAT

Allah Teâlâ’dan başka, yaratan, yaşatan, yöneten, din ve düzen sahibi başka bir ilah yoktur.

Kâinatı ve bu kâinat içinde insanı eşrefi mahlûkat olarak yaratan Allah’ tır . Allah insanı niçin yaratmıştır? Bu soru, belki de en fazla sorulan sorulardan birisidir. Ancak gerçek cevabı üzerinde ciddi olarak durulmayan belki de tek sorudur. Rabbimiz bütün insanlara emrediyor; BAKARA 21: “Ey insanlar; sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet edin ki, takva sahibi olasınız.” Yani batıl ilahlara, din ve düzenlere değil, sizleri yaratan gerçek ilaha, hak dine ve düzene tabi olun. Allah’ın emir ve yasaklarına itaat edin. O’nun rızasına uymayan bütün şeyleri reddediniz, hürriyetinizi koruyunuz, sizin gibi yaratılmış olanların emir ve yasaklarını Allah›ın emir ve yasaklarına tercih ederek insandan ilah türetmeyin. Siz de biliyorsunuz ki, bu ürettiğiniz ilahlar ölecektir. Ölenden ilah olmaz. İbadetimiz Allah’a olacaktır, çünkü emir böyledir. İbadet ise itaat iledir. İtaat; inkıyat etmek, yani boyun eğmek, emirleri harfiyen yerine getirmek, söz dinlemek, verilen emre göre hareket etmektir. “İtaat”in karşıtı “isyan”dır. Allah, yarattığı ve nimet verdiği kullarının kendisine isyan değil; itaat etmelerini istemektedir. Eğer insan, tek ve gerçek ilah olarak âlemlerin Rabbine itaat edip İslam’a din ve düzen olarak bağlanmazsa; başka ilahlara ve onların din ve düzenlerine itaat edecektir. Bu da onu sapıklığa ve zarara uğratacaktır.

KİME İTAAT

İtaat sıradan bir konu da değildir. O muazzam bir şeydir. O bir düzendir. İtaatsiz ibadet olmayacağı gibi düzen de olmaz. İtaat düzeninin üç esası vardır 1. Allah’a itaat etmek, 2. Peygambere itaat etmek, 3. İlim ve emir sahiplerine itaat etmek. NİSA 59: “Ey iman edenler! Allah›a itaat edin. Peygamber›e ve sizden olan emir sahiplerine (ümmete liderlik edenlere) de itaat edin…” Bu İtaatler olmadan İslam, din ve düzen olarak yaşanamaz. Bu itaatler olmadan sağlam bir aile ve toplum düzeni kurulmaz. Peygambere itaat, sünnetine uymaktır ve Allah’a itaattir, karşı gelmek de Allah’a isyandır. NİSA 80: “Kim Resul’e itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur. Yüz çevirene gelince, seni onların başına bekçi göndermedik.” Allah ve Resulünün emirleri doğrultusunda iş yapan bütün emir sahiplerine, İslam’ın sınırları içerisinde kalmak şartıyla itaat edilir. Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Kim bana itaat ederse mutlaka Allah’a itaat etmiştir. Kim de bana isyan ederse, mutlaka Allah’a isyan etmiştir. Kim (ümmetin) emirine itaat ederse mutlaka bana itaat etmiş olur. Kim de (ümmetin) emirine isyan ederse mutlaka bana isyan etmiş olur.” (Buhari ve Müslim) Müslümanlar bu itaat düzeni gereği, emir sahiplerinin İslam’ın hükümlerine aykırı emirlerine uymayacakları gibi kâfir, münafık ve müşriklerin hükümlerine ve dinlerine hiç itaat edemezler. Onların yollarına uymazlar, İslam’a aykırı işlerini örnek almazlar. Kâfir ve müşriklere itaat; onları takip etmek, görüşlerini benimsemek, ya da onların emrettiklerini Allah’ın rızasına uymasa bile yerine getirmektir ve kınanmıştır. ALİ İMRAN 100: “Ey iman edenler, eğer kendilerine kitap verilenlerden herhangi bir gruba itaat edip uyacak olursanız, sizi imanınızdan sonra tekrar küfre geri döndürürler.” Müminler kâfirlere, münafıklara, müşriklere, facir ve fasıklara itaat ederlerse, onları din ve düzen olarak İslam’dan döndürüp kendileri gibi yaparlar. O zaman da Müslümanlar kazananlardan değil kaybedenlerden olurlar. Müşrikler, inkâr edenler, iki kimlikli münafıklar, ehli kitap olanlar, itaat edilmeye layık değillerdir. Onların din görüşü, hayata bakışları, hükümleri yanlıştır, düzenleri batıldır. Bunun için AB yanlış bir tercihtir. Faizci kapitalist düzen batıl bir düzendir. ABD ve İsrail Müslümanların stratejik müttefikleri olamaz. AK Partili kardeşlerimizin benimsediği yol, bu olduğu için yanlıştır ve bu anlayışla ancak yok olmaya gidilir.

DOĞRU İSTİKAMET

Biz İslam ümmetinin evlatlarıyız. Biz, ancak İslam’ın temel esasları ile tarihteki şerefli yerimizi alabiliriz. İslam; adaleti, refah ve huzuru, yeryüzünü imar ve ıslah etmeyi, barış ve kardeşliği emreder. Buraya dönüşün adımları Milli Görüş medeniyet projesi ile atılmıştır. Bu bakımdan bu çığırı açan, zihinlerde yer edinmesi için mücadele eden, Erbakan Hocamızı bu bakımdan minnetle ve rahmetle anıyoruz. Yol Milli Görüş yoludur. Bu yolda yürüyen tek vasıta Saadet Partisi ’dir. Bu vasıtaya binerek Adil Düzene yolculuk yapmaya başlarsak kurtuluş sahiline ulaşabiliriz. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?