Gizle

Amerikalı Bakana Türkiye dersi!

Amerika, İran , ambargo, ticaret, Halkbank, Zarrab, AK Partili dört bakan… Gündem çok sıcak. Sizi biraz yakın geçmişe götürmek istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde ESAM Genel Başkanı, Refah-Yol Hükümeti’nin Enerji Bakanı Recai Kutan büyüğümüzle bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisini 1996’da ziyaret eden dönemin Amerikalı iki bakanı ile aralarında ilginç bir diyalog geçer:

- Amerikalı Bakan: İran’dan doğalgaz alacakmışsınız.

- Recai Kutan: Evet, alacağız.

- İyi ama bizim D’amato Yasası var.

- Olabilir.

- D’amato’ya göre, İran’la 20 milyon doların üzerinde enerji yatırımı yapılamaz!

- Kutan: O sizin yasanız. Bize ne!

- Amerikalı Bakan: İran’dan almayın. Biz verelim.

- Şartları müsaitse müzakere ederiz. Nereden getireceksiniz?

- Katar ’dan.

- Daha pahalı olur. Aradaki nakliye farkını da siz karşılarsınız herhalde.

- Hayır.

- O zaman ne münasebet. Daha yakını, daha ucuzu dururken. Neden daha pahalısını alalım.

***

Bu diyalog sonrasında ne mi olur? Başbakan Erbakan; Amerika’ya meydan okuyarak İran’la 23 milyar dolarlık doğalgaz anlaşması yapar.

***

Türkiye bugün de Amerika’ya meydan okuyor, hesaplaşıyor. Ancak Refah-Yol’la bugünün farkı şu: O gün ne Zarrab’lar vardı, ne 700 bin liralık saat ne de 50 milyon Euro’luk rüşvet iddiaları.

BAŞKENT SENARYOLARI!

“Bu iş ciddi bir iş. İki taraftan birini götürür!” denilen, Zarrab davasıyla eş zamanlı olarak CHP ’nin MAN belgelerini Ankara ve iktidar nasıl okuyor?

Bu süreç Başkent’in derin koridorlarında üç farklı şekilde okunuyor:

***

BİR: CHP’de FETÖ’nün “İkinci genel başkan değiştirme” operasyonu.

***

İKİ: Erdoğan’ı, yakınları ve ailesi üzerinden yıpratma operasyonu.

***

ÜÇ: Doğru olmayan belge manipülasyonu ile CHP ve Kılıçdaroğlu’nun itibarının bitirilmesi. 2019 için Erdoğan yüzde 70/30 hesabı yaparken, “CHP’yi Erdoğan’ın elinden alma”, “İktidarın CHP can simidini” bitirmek. AK Parti içinden merkez bir sağ parti çıkarıp ikinciliğe yükselterek rakip yapma operasyonu. Bu sonuncusu İngiliz derin aklı olarak okunuyor!

***

Türk mü, İngiliz mi, Amerikan üst aklı mı, yakında göreceğiz. Her halükârda çarşı karışacak.

PKK ’DAN ÇEKMEDİ, BÜROKRASİDEN ÇEKTİĞİ KADAR!

Tam 5 kez, terör örgütü PKK’nın suikast girişimine maruz kalmış. Bomba ya az önlerinde patlamış, ya az sonra. Çocukları uzaklarda okuyor. 10 koruma ile geziyor.

Şanlıurfa Ceylanpınar Belediye Başkanı Menderes Atilla, Meclis’teydi. Türk bürokrasisinin işleyişi üzerine biraz sohbet ettik.

***

Ona göre bürokrasi “Hangi mevzuatı ileri sürsem de işi çözümsüzlüğe itip, sadece kendi konumumu sağlama alsam” diye düşünmek demek!

“Bürokrasiden çektiğim kadar PKK’dan çekmedim.” diyen Menderes Atilla’nın bu yanlış bürokratik yapıyı kırmak için bir teklifi var: “

***

“Üst düzey bürokratların performansı, sorun çözme kabiliyetleri ile ilgili anket yaptırılsın. Biz siyasetçilere yaptırıldığı gibi.” Teklif ilginç değil mi?

AFRİKA’DA KÜSTAH FRANSIZ KALMASIN!

Fransa’nın çaylak Cumhurbaşkanı Macron, geçen hafta Burkina Faso’ya gitti. Şu küstahca lafları etti.

***

“Fransız askerine selam durmanız lazım. Biz sizi sömürmedik. Siz sömürülmeye izin verdiniz. Burkina Faso’nun elektrik işleri ile ilgilenmek istemiyorum. Sizin başkanınız ilgilensin.”

Bu küstahca sözlere, Burkina Faso Başbakanı tahammül edemedi. Salonu terk etti.

Bu kez de küstah Fransız, “Klima tamir etmeye gitti” diye dalga geçti.

***

Küstah Fransız’a verilecek cevap Osmanlı vârisi Türkiye’den gelmeli. Afrika’nın neye ihtiyacı varsa giderip Fransız alçaklığının artık faturasının kesilmesi lazım. Hangi dilden anlıyorlarsa…

***

İlk cevap olarak Erdoğan, en kısa sürede Burkina Faso’ya gitmeli! Ki sonrasında Macron, haftada beş kez Erdoğan’la telefonda görüşmek zorunda kalsın!

***

Hem unutmuşa benziyorlar. Fransız sınırındaki tacizlere karşı, Alman köylüler Osmanlı’dan askeri yardım istemişti. Osmanlı ise asker yerine Yeniçeri kıyafeti gönderip Alman köylülerine giydirmişti de, korkak Fransızlar 100 km de içeri kaçmışlardı!

Afrika’nın canını, kanını, her şeyini sömüren küstah Fransız unutmasın. Bu Mehmetçik, o Osmanlı’nın torunudur.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ahmet Yavuz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?