Gizle

Üç kitap dolayısıyla

“Bir gün herkes beş dakikalığına ünlü olacaktır” sözüyle Andy Warhol (1930-1987), dünyanın olmasa da, Amerikan zihniyetinin gerçekliğini, bir anlamda dile getirmiş sayılabilir. Bunu kültürel antropolojik yaklaşımıyla dikkat çeken Tayfun Atay’ın sıkça kullandığı deyim ile “meşhuriyet” zamanı şeklinde ifade etmek mümkündür. Genel olarak söylemek gerekirse, geçici olan ile kalıcı olan arasında beliren ikilemin (dikotomi) gel-git dalgalanmasının meydana getirdiği bir dalgalanma olarak düşünmek daha açıklayıcı olabilir.

***

Düşünce alanında daha ağır seyretse de, sanat ve edebiyat alanında geçici olan ile kalıcı olan arasındaki gerilimli ikilem, nerdeyse, daima söz konusu olagelmiştir denebilir. Edebiyat tarihi kayıtları dikkatlice irdelendiğinde bu durumu tespit etmek olasıdır. Gerçekten, geçici olan hem bireysel insan hem de toplumsal psikolojisinin beliren değişim ihtiyacına basit, kolay ve anlık cevap olma imkânına sahip gibi görünmesiyle çekicilik dalgası oluşturmada daima önde gider. Belki bu durumu, “halkın aklı gözündedir” halk deyişiyle ilişkilendirmek yerinde olabilir.

***

Ne var ki, geçici olan büyük imkân ve fırsatlara sahipmiş gibi görünse bile, öz itibariyle, gelen yeni zamanın istem ve ihtiyacını karşılamada büyük bir noksanlık ya da yetersizlik taşır. Özellikle, son elli yılın sanat ve edebiyat alanındaki gelişmelere bakıldığında, birden bire “meşhuriyet”leri ilan edilenlerin, gelen yeni zamanın “meşhuriyet”lerinin köpürtülmesiyle nasıl bir “nisyan” uçurumuna terk edildiğine sıkça tanık olunmuştur. Gerçi, bunlardan bir kısmının kitapları basılma imkanına sahip olmuşlardır, hatta “nostalji” kabilinden belli bir kitle “alıcı” konumunu sürdürmüşlerdir, ama yükselen unutuluş duvarı engellenememiştir.

***

Aslında, düşünce, sanat ve edebiyat ile bilim alanlarında, derece ve şiddet oranı farklılık gösterse bile, amiyane deyişle, “rol kesmek” kendini aldatmaktan öteye gitmemektedir. Bir toplumun kültürünün oluşumunda, kimi zaman öncülük işlevine de sahip olan çalışmalar, eserler, geç, yavaş ve ağır adımlar ile yürüse de, kalıcı olanın temelini atarlar veya mevcut temelin yapılaşmasını hızlandırabilirler. Tamamlarlar, diyemeyiz, çünkü kültür, dolayısıyla düşünce, sanat ve edebiyat ile bilim sürgit hem gelişen, hem kendi içinde onarımlar gerçekleştiren, hem de yeni arayışlara yönelen süreçleri barındırır. Bu konuda tamamlama, bir anlamda varlık alanını terk etmedir, kendi varlığını iptal etme demektir.

***

Dikkatten kaçırılmaması gereken bir genel tespit; kültür dünyamızın oluşumunda, yenileşme ve gelişiminde düşünce, sanat ve edebiyat verimlerinin göğerdiği alanların başında dergiler yer almıştır. ‘60’lı yıllardan bu yana ortaya çıkan oluşum, gelişim ve atılımlarda sanat ve edebiyat dergilerinin, gerçekten yüz ağartan etkileri, her ne kadar mevzi tavır almalar, karşı koyuşlar, göz ardı etmeler, hatta küçümsemeler olsa da, yadsınamaz. Diriliş, Edebiyat, Mavera başta olmak üzere Yedi İklim, Edebiyat Ortamı, bir ölçüde Bir Nokta ve diğerleri burada hemen hatırlanabilirler. Sanat ve edebiyatı bir tür ortalama duyarlık düzeyinde algılama alanı olarak benimseyen Hareket dergisini de anmak yerinde olur.

***

Bir süredir Edebiyat Ortamı dergisi, Av. Mehmet Ali Bulut’un ve şair Arif Ay’ın hasbi kişilikler ve gayretleriyle, adeta yağmura hasret çorak bırakılmış toprak haline sürüklenen kültürel ortamı canlandırma, uyarma, göğertme ve yeşillendirmeyi kendisine görev biçmiş görünmektedir. Başlatılan ve sürdürülen kitap yayınları bu bakımdan, kalıcı olanın vurgulanması anlamında da değerlendirilebilir. Şair Osman Sarı’nın şiirlerini toplayan “Önden Giden Atlılar” ile denemelerini içeren “Aydınlar İhaneti” ve “Diriliş Dikkati” kitaplarının yayınını bu bağlamda ele almak gerekir.

***

Edebiyat Ortamı dergi ve yayınevini bu çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, kolaylık ve başarı diliyorum. Derginin adresi şöyle: GMK Bulvarı No: 24/7, Kızılay- Ankara . Telefon ve Faks: 0312 229 82 44.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İsmail Kıllıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?