Gülen Arabistan’a mı Yerleşiyor?

ABD öncülüğünde, dünya yeniden kurulmaya çalışılıyor. Bu arada Batılılar, kendi elleriyle kurdukları küresel sistemi gene kendileri yerle bir ettiklerine şahitlik ediyoruz. Burası çok açık.

Başta Suudi Arabistan olmak üzere, dünyada olup bitenleri anlamanın yolu; yüz yıl evvelini ve yeni hamleleri dikkatle okumaktan geçer diye düşünmekteyiz. Bir kere aklımızdan hiç çıkarmamamız gereken çok önemli bir mesele var: Meydana gelen hadiseler durup dururken vuku bulmuyor. Bu, son olaylar da öyle. Adamlar, hem 2003 yılında, hem de, 2013 yılında, iki kez, atacakları adımları dünyaya ilan ettiler.

İlkini 2003 yılında duydu. Dediler ki; Fas’tan Endonezya ’ya kadar, şu 22 ülkede rejimler yıkılacak ve haritalar değişecek. Dönemin ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice Washington Post adlı gazetede “Ortadoğu’nun Dönüştürülmesi” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Arkasından, bu konu etrafında politikalar oluşturuldu. Bunlardan biri de BOP Planı’ydı.

Bununla ilgili yıkım ekibi kuruldu. Yıkma işini, İspanya Başbakanının yanı sıra Türkiye başbakanının da “Eş Başkan” olarak görev aldığı bir ekibe verdiler. Yani, adamlar önce duyurdu sonra icraata geçtiler.

İkincisini de, The New York Times gazetesinde, haritalı analiz yazısıyla dünyaya ilan ettiler. Bu defa Robin Wright yazıyı kaleme aldı. Yazının başlığı; “5 ülkeden 14 ülke çıkabilir” idi. Bu yazıda Suudi Arabistan’ın da 5’e bölüneceğini yazmıştı Bayan Wright.

İşte, yüz yıl önce yaşananlar; Osmanlı’nın parçalanması, yeni devletlerin kurulması. Yeni döneme aşiret liderleri kral, onların coğrafi etki alanları da devlet olarak girmişlerdi. Bu defa yapılanlar ise, yeni şehir devletlerinin ortaya çıkarılması girişimi.

Tabii ki, burada gözler Suudi Arabistan’ın üzerinde olacak. Yani, olası parçalanmada Suudi hanedanının rolü ne olacak?

Şimdilik, “kasabın bıçağını yalayan koyun ” rolünü oynamaktalar. Bir kimse celladına âşık olur mu hiç, demek ki oluyormuş. Dedik ya; şimdilik! Umarız ve dileriz ki bu politikalar bir an önce değişir. Bütün Müslümanların uyanması, silkinmeleri ve kendilerine gelmeleri en büyük arzumuzdur.

Başlıktaki sorunun cevabını bulmadan evvel, şöyle bir soru daha sorsak:

İslâm ordusundan ne haber?

Öyle ya; daha bir yıl önce kurulduğu duyurulmuştu İslâm ordusunun. Suudi Arabistan öncülüğünde ve Katar ’ın finansörlüğünde. Evet, Türkiye’nin de üyeleri arasında bulunduğu âlâyıvâlâ ile duyurulmuştu.

Ya bizdeki sazanlara ne demeli?

Henüz bir icraatı bile olmadan atlamışlardı konunun üzerine. Tıpkı Arap Baharı’nda olduğu gibi! Arap Baharı dedikleri şey, Arap kışına döndü. İslâm ordusu lafı da her haldeki öyle olur.

Evet, biz gelelim asıl konuya: Fetullah Gülen Suudi Arabistan’a yerleşebilir mi?

ABD öncülüğünde, S. Arabistan’da oynanan oyuna bakınca; neden olmasın, diyesi geliyor insanın. Bu konunun tek istisnası, S. Arabistan ve Batı işbirlikçisi yönetimlerin bu oyundan çekilmeleridir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Sadrettin Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?