Gizle

‘Hoca Haklıymış’

28 Şubat 1997 yakın siyasi tarihimizin en karanlık günlerinden birisidir. Bu millete maliyeti büyük olmuştur. Başta ekonomiyi sonra da diğer kriterleri masaya yatırdığınızda başarılı bir hükümete karşı yürütülen kara propagandanın başladığı gün 28 Şubat’tır. Öyle ki Refah Partisi Türkiye ’nin en büyük partisi olmasına rağmen 21 Mayıs 1997’de hakkında kapatılma davası açılmış ve 8 ay süren dava sonunda 16 Ocak 1998’de kapatılmıştı. Yıllar sonra yaşananların ABD tarafından Refah-Yol iktidarını bitirmek için planlandığına dair kripto bizzat Erbakan Hoca tarafından basınla paylaşılmıştı. Dönemin ABD Dışişleri Bakanı WarrenCristopher’ın Ankara Büyükelçisi Grossman ve komşu ülkelerdeki büyükelçilerine gönderdiği kriptoda Refah-Yol iktidarının Amerika ’nın çıkarlarına aykırı işler yaptığı için bir an önce bitirilmesi yönünde talimatı vardı. Bunlar zaten bilinen gerçekler. Bugün için asıl sorgulanması gereken şey başka. Taraflı-tarafsız herkes Erbakan Hoca’nın bu günleri işaret eden açıklamalarını sosyal medyadan gördükçe bu zamana kadar yaptıkları haksız ithamlardan dolayı mahcup oluyorlar.

Erbakan Hoca öylesine bir gayret içindeydi ki, bu ülkenin madden-manen kalkınması adına bir ömrü bu uğurda harcadı. Ancak değeri şimdi kimi çevrelerce daha iyi anlaşılıyor.

28 Şubat’ın etkilerinin en kesif hissedildiği dönemlerde bir de olmadık iftiralarla karşı karşıya kaldı. ‘Dayatılan kararları imzaladığı iddialarından’ tutun da, ‘masaya yumruğunu vuramadığına’ kadar birçok manipülatif yorumların muhatabı oldu. Yukarıdaki habere dikkatle bakınız lütfen. Bütün kasıtlı yorumların aksine ‘bildirinin imzalanmadığını’, ‘Erbakan Hoca’nın pes etmediğini’ net bir şekilde görüyorsunuz değil mi?

Oysa o günkü maksatlı yorumlar üzerine neler bina edilmiş, Türkiye bir uçurumun kenarına nasıl da itilmiş şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Ayrıca bugün sadece ‘Hoca haklıymış’ demek yeterli olur mu? Vicdanlar bu sözle beraber rahatlar mı? Evet, o zaman iktidar alaşağı edildi ama asıl kaybeden millet olmadı mı, ne dersiniz? Sonrasında yaşadığımız acı tecrübeler bunu ispat etmiyor mu?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Kaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Cihan - Cogumuz degerini cok gec anladik. Kusursuz mudu, tabii degil ama hem amaci, hem uslubu, hem feraseti ve ongorusu ile ulkemiz icin bir sansti.

Yanıtla . 0Beğen 14 Kasım 12:41

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?