Reklamı Kapat

Her şey rabbimizin rahmeti içindedir

Bulunduğunuz köy, belde veya şehirde bugün, güneş saat kaçta doğdu?

Kaç kişi güneşin saat kaçta doğduğuna bakmıştır? Evine Ezan sesi gelmeyen, çalar saati olmayanlardan sabah namazını kılanlar, arada bir güneşin doğuş saatine bakarlar ve alelacele namazlarını kılarlar.

Ezanla, çalar saatle, namaza kalkanlar da güneşin kaçta doğduğuna bakmazlar.

Güneş 365 gün doğar ve birçok insanımız, başını kaldırıp güneşin yüzüne bile bakmaz. Bakmaması da suç veya kusur değildir.

365 gün bakmayız ama senede bir defa yarım saatliğine güneş tutulsa takvimler, gazeteler, radyolar, televizyonlar önceden haber verir ve o saatte milyarlarca insan başını kaldırıp özel gözlüklerle, röntgen filmleriyle, islendirilmiş cam parçalarıyla veya çıplak gözle, tutulan güneşi seyrederler.

Devamlı doğan, ısı ve ışık yanında binlerce faydası olan güneşe bakmayız ama yarım saatlik kararmasına bakar ve üzerine de konuşuruz.

Her insanın binlerce iyiliğine değil bir tek yanlışına baktığımız gibi.

Diş ağrısıyla sızlanan, acının dayanılmaz olduğunu gören adam, doktorun tedavisi sürdüğü süre içinde sızıların gelip gitmesi anında bazıları acıya da acıyı yaratana da kafa tutma tarafına gidebiliyor.

Hâlbuki o adam o dişlerle yirmi yıldır, elli yıldır, yetmiş yıldır nice yiyecekler dişlemiş ve bin bir çeşit nimetin tadına varmıştı. Elli yıl sızlamayan diş, bir günün bir saatinde dayanılmaz şekilde -ki bu sızıya da Sevgili Peygamberimizin diş bakımı konusunda söylediklerine dikkat etmemekten biz sebep oluyoruz- ağrıdığında elli yıllık dişi ve diş tadını vereni hatırdan çıkarıp sızlanmaya başlıyoruz.

İyilikler, çok olduğu için görülmezler.

Sağlık asıldır, hastalık arızidir. O da bizim kusurlarımızdan kaynaklanır.

Rabbimiz, İbrahim aleyhisselamın bir duasını bize haber verirken, İbrahim aleyhisselamın hastalanmayı kendisine, şifayı Rabbine izafe ettiğini görüyoruz:

“Beni yaratan ve yol gösteren O’dur.

Beni yediren ve içiren O’dur.

Hastalandığım zaman şifa veren O’dur.” (Şuara suresi ayet 26/78-80)

Sun’i teneffüsle hava verilenler, nefes darlığı çekenler, makinaya bağlı olarak nefes alabilenler ve bu konuyla ilgilenenler, nefesin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarlar.

Nefesi tüp içinde parayla alamadığımızdan, Rabbimiz kimsenin tekeline vermediğinden nefesin değerini boğulurken, nefes darlığı çekerken anlıyoruz.

Bir ömür boyu aldığımız nefesin bile farkında olmadan yaşıyoruz ve bir gün nefesi almada zorlanma başladığında mırıldanma, sızlanma, şikayetlenmeler başlıyor. Yıllarca dayanan bu insanın ten ve canına yüklediğimiz zararlı yükler nedeniyle sistemi biz bozuyoruz ve sonra yaratıcıya sitem ediyoruz.

Peki, elli yıl veya yetmiş yıl farkında olmadan alıp verdiğin bu nefes için hiç yaratanına teşekkür etmek için emrine ve yasaklarına uydun mu? Hayvanlarımızın tabiattan yediği otlar bize göre sayısızdır.

Onların içinden birkaç tanesi de hayvanlar için zehirlidir ama Rabbimiz, hayvanlara onu yememe melekesini de vermiştir.

Bir sürü içinden bir tanesi bazen yanlışlıkla o otu yer ve rahatsızlanır. Çobanın müdahalesiyle iyileşir veya ölür.

Ama tabiatta faydalı olanlar daha fazladır.

Rabbimizin rahmetinin yalnız bizi değil yarattığı her şeyi kuşattığını haber verir:

“Rahmetim her şeyi kuşatmıştır” (A’raf suresi ayet 7/156)

Rabbimizin yarattığı dünyada, Rabbimizin verdiği göz, kulak, el, ayak, dil ve gönülle Rabbin huzurunda hata etmemeye dikkat edelim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Cihan - Aldigimiz her nefes, yasadigimiz her an hep rahmet. En buyuk rahmet ise Islam'in kendisi.

Yanıtla . 0Beğen 10 Kasım 12:30

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?