Reklamı Kapat

Seçimle GELEN Darbeyle GİDER’miş…

Bir devletin, hemen her kuruluşun hatta toplumun olmazsa olmazlarından olan; hak, hukuk, adalet kavramlarının sıkça tartışıldığı, birçok hukukçunun, siyasetçinin son yıllarda yürürlükte olmadığını iddia ettiği bugünlerde, geçmişte söylenmiş bazı sözleri çağrıştırarak düşünmeden kendimizi alamadık.

Hiç unutmuyorum 70’li yıllarda Ecevit, kontrgerilla ve derin devlet söylemlerini dile getirmiş ve biz o günlerde bunun ne anlama geldiğini fark edememiştik. Fakat daha sonra yapılan darbelerden anladık ki kökü dışarıdan olan derin devlet bunu yapıyormuş. Evet, eskiden darbeyi silahlı kuvvetler eliyle yaparlardı. Kime karşı? Seçilmiş, milleti temsil eden devlet yönetimine karşı… Bu darbeciler daha sonra sorgulandı, mahkeme edildi biz de bunu alkışladık ve de keşke daha da derin ve geniş soruşturulsaydı dedik. Daha sonra Sayın Tayyip Erdoğan’ın “Artık darbeler dönemi bitti.” sözünü de çok önemsedik ve bundan da memnuniyet duyduk.

Buraya kadar tamam, ama bugünlerde olanlara baktığımızda bu durumlara nasıl anlam vermeliyiz. Belediye başkanlarının toplum tarafından seçilmiş olmalarına rağmen istifa ettirilmeleri antidemokratik bir yaklaşım olmuyor mu? Bize göre bu olaya esastan bakıldığında bu olay da bir darbedir. Yani artık darbeler sadece asker tarafından yapılmıyor, sivil darbelerde olabiliyormuş. Bunu neden söylüyoruz çünkü yapılan uygulama atanmışlara değil seçilmişlere uygulanmaktadır da ondan…

Demokrasilerde insanlar seçimle gelir, seçimle giderler. Bu seçilenler istemeyerek ve zorla istifa ettirildiklerine göre bunun adı bal gibi de darbe ’dir. Darbe değilse bu seçilmişler neden istifaya zorlandılar, gerekçeleri neden açıklanmıyor. Eğer yolsuzluk, usulsüzlük, terör vb. sebeplerden ötürü istifa ettiyseler neden haklarında soruşturma açılıp kamuoyuyla bu bilgiler paylaşılmıyor.
Şimdi diyorlar ki efendim metal yorgunluk. Bizde diyoruz ki eskilerin deyimiyle onu sen benim külahıma anlat. Eğer metal yorgunluksa neden bu istifalar birkaç kişiyle sınırlı. Gidenlerin ayrılırken takındıkları tavır ve ağlamalarına bakarsak bu işin içinde bir bit yeniği olduğu gün gibi ortadadır.

Yukarıda da söylemiştik darbeler artık sivil otoriteler tarafından da yapılır oldu. Bunun en büyük kanıtı da belediye başkanlarının istifa ettirilme olayıdır. Ama şunu bilmeliyiz ki darbe yapan kim olursa olsun sonuçta bir haksızlık yapmıştır ve buda bir zulümdür. Ve de;
“Zulüm ile abad olanın, Akıbeti berbat olur.’’ Sağlıcakla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsrafil Bayrakçı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

C - birileri bu darbeleri daha öncede planlayıp kılıfına uydurmuş yapmış ve de tecrübe kazanmış stratejik ortağı ile gerçekleştirmiş olamaz mı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Kasım 16:43
01

Adnan - Aşağıdaki metaller yorgunda,En üstteki metal yorgun değil mi?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Kasım 11:54

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?