Reklamı Kapat

Yorgun demokratlar!

İYİ Parti nihayet kuruldu. Gittim ve izledim. İki şey çok dikkatimi çekti. Partinin lideri, bir kadın. Meral Akşener. Ancak salonda kadın oranı çok azdı!

Nazım Hikmet Kongre Salonu’nun içi, dışı tıklım tıklımdı. Ancak söylediklerinin aksine çok az genç vardı. 40 yaş ve üzeri çoğunluktu. AK Parti ve CHP ’li belki çok azdı. Ekseriyet Bozkurtlar ve “ MHP ’nin metal yorgunlarıydı.” Kurucular arasında bile 31 isim, MHP’den milletvekili olmuş kişiler. Kurucular desen yine öyle.

*

Peki tutar mı? Üçtür, beştir bilemem! Seçmenler arasında ciddi oranda “Partilerin metal yorgunu” kitle var! Yüzde 15 sandığa gitmiyor. Bir o kadar da kararsız var. Anketçilerin tespiti böyle.

İktidar, çok rahat görünse de yeni parti epey oyunu alacak gibi. Ancak bu “Epey oy” kendilerine bir fayda sağlayacak kadar olur mu? Zaman gösterecek elbette... Seçimin kaderi biraz da metal yorgunu demokratlara bağlı!

‘DAVA ADAMI’ GÖKÇEK!

Melih Gökçek, istifa ederken dedi ki; “Benim davamda liderin talimatına uymak vardır!” Bu sözü duyunca aklıma 1990’ların sonları geldi. Ankara’da “Milli Görüşçü Belediye” ile “Milli Görüşçü Sendika” arasında toplu iş sözleşmelerinde anlaşmazlık çıkmıştı. Masanın bir yanında Melih Gökçek, diğer yanında Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi vardı. Anlaşmazlık büyüdü, kavga boyutuna “davaya” zarar verecek hale geldi.

*

Devreye, davanın lideri Erbakan Hoca girdi. Ancak bugün, “Liderin emri, demiri keser” diyerek 23 yılda beş kez seçilerek geldiği başkanlığı bırakan Melih Gökçek, ne yaptı dersiniz? Ne yapacak! Binlerce belediye işçisini Hizmet-İş’ten istifa ettirerek, o zaman en karşı mahallede diye bilinen Belediye-İş Sendikası’na geçirdi. Ta ki 2013 Gezi olaylarına kadar!

AK PARTİ’NİN HEDEF KOYAMADIĞI TEK KRİTER

Türkiye’nin, hükümetin, her kesimin 2023 hedefleri var. Eğitim, gençlik, yönetim, adalet, çevre, hatta turizm hedefleri bile var! Ancak tek bir kritere hedef konulamıyor! Bu kriter ise milletin, faiz lobisine, ırkçı sermayeye ve sömürgeci emperyalizme karşı tam bağımsızlığının ilanı demek.

16 yıldır milletin bütçesini AK Parti hükümeti hazırlıyor! Her konuda 2023 hedeflerini belirleyen AK Parti, 16 yıldır denk bütçenin yanından bile geçmedi! Denk bütçe nedir peki?

*

Denk bütçe demek, “Borçlanmayacağım” demektir. “Halktan topladığım vergilerle, giderimi karşılayacağım” demektir. Ekstradan “Sermayeden, faiz lobisinden borçlanarak ülkeyi yönetmeyeceğim” demektir. Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın dert yandığı ‘faiz lobisine’ teslim olmayacağım demektir.

‘Denk bütçe’ hedefiniz yoksa şartları faiz lobisi belirler. Yani faizlerin oranı ‘konjonktüre’ göre şekil alır. Çünkü ipler sizin elinizde değildir.

*

İşte bunun için Erbakan, 1997’de ipleri faiz lobisinin elinden almak için ‘Denk Bütçe’yi hazırlayarak ilan etti… Denk bütçe yapmak, gerçek bağımsızlık demektir. Alın size gerçek 2023 hedefi!

RÜZGÂRIN KAYADAN KOPARACAĞI

“Meral Hanım’ın parti kurması esas MHP’yi nasıl etkiledi, nasıl bakıyorlar?” Bu sorunun cevabı için, MHP çevrelerini yokladım, Genel merkezini ziyaret ettim.Son bir ayın aksine, seçim dönemi gibi bir kalabalık vardı. Meğer taşra teşkilatları ziyarete gelmiş.

*

Yeni kurulan İYİ Parti hakkında düşünceleri almaya çalıştım ama konu hakkında konuşmaya bile ihtiyaç duymadılar. Giden zaten gitmiş. En fazla birkaç kişi daha gider. Bu ise bir “arınma” olarak görülüyor. Esas sezinlediğim hava ise şu: “Rüzgârın kayadan koparacağı ancak tozdur!”

ERKEN MERKEN YOK!

Erken seçim olacak mı, olmayacak mı? Bu soruyu çok tartışacağız. Beştepe’ye yakın, Cumhurbaşkanı ile ara ara görüşen o kaynağıma göre “Erken merken yok!” Cumhurbaşkanı, “AK Parti’deki yorgun kadroları değiştirmeden, Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili uyum düzenlemeleri yapılmadan seçime gitmeyecek.” Anlaşılan Erdoğan, partisine ayar vermeden meydanlara inmek istemiyor.

METAL Mİ, ALTIN MI?

Yorgun AK Parti il başkanlarını bir bir değiştiriyor. İstanbul’da Topbaş, Ankara’da Gökçek de gitti. Düzce, Niğde, Bursa, Balıkesir… Obez devletin bürokratları metal sırasında bekliyor.

*

Peki yerlerine kim gelecek? İnce metal işçiliğinde marifet demir, bakır ve alüminyum metali alıp altını koyabilmekte!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Yavuz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Mustafa - İYİ partiye bir rüzgar verildiği görülüyor, ana akım medyada bayağı gündeme getiriliyor. Ancak bu rüzgarın amacı İYİ partiyi iktidara taşımak mı, yoksa MHP ile birlikte baraj altına alarak akp ve chp'den oluşan bir meclis yapısı mı amaçlandığını zaman gösterecek. Türkiyede küresel rüzgarlardan yararlanmadan yapılan yeni parti denemeleri hep fiyaskoyla sonuçlanmıştır. akp de bu rüzgarlarla iktidara gelmiştir...

Yanıtla . 0Beğen 31 Ekim 14:55

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?