Gizle

Kendim ettim kendim buldum

25 Eylül’de Irak’ın Kürt bölgesel yönetimi tarafından bağımsızlık referandumu yapıldı. Bu referanduma pek çok ülkeden tepki gelmesine rağmen; şimdiye kadar dişe dokunur bir yaptırım olmadı. AKP hükümeti Barzani ile ilişkilerini hep bir devlet başkanı düzeyinde yürüttü. Yapmış olduğu kongrelerde başmisafiri oldu ve AKP’lilerce “Bu millet seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşılandı.

Türkiye’nin 16 Nisan’da yapmış olduğu referandumda ‘evet’ çıksın diye Barzani’nin kesesinden yapılan ve dağıtılan hediyeler, Barzani’nin Paçavrasını Türk topraklarında göndere çekilmesi ve benzer pek çok şey yazabiliriz. Ama en önemlisi Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaleti’nde merkezi bulunanExxonMobil adında uluslararası petrol ve gaz şirketiyle Türkiye’nin imzalamış olduğu sözleşmedir. 30 Kasım 1999 tarihinde kurulan şirketin temelleri 1870 yılında kurulan, dünyayı sömüren Siyonist Rockefeller ailesinden, John Rockefeller’ın şirketi Standart Oil’e dayanmaktadır.

Türkiye bu şirketle Mayıs 2013 yılından yapmış olduğu bu anlaşmayla KDP bölgesindeki altı enerji alanı ve 12 keşif bloğu üzerinde iş birliği yapmak üzere bir anlaşma imzaladı. Neçirvan Barzani de Türkiye ve KDP’nin 2014’te 50 yıllık bir Kürt petrolü ihraç anlaşması imzaladığını açıkladı. KDP bölgesinde faaliyet gösteren Türk enerji şirketleri Genel Enerji adıyla birleştirildi. Genel Enerjinin kurucu ortakları Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Sepil’dir. Şirketin 2011 yılında yeni bir ortağı oldu; ünlü zengin Rothschild’in petrol şirketi Vallares,

Türkiye ve KDP ile imzalanan bu enerji anlaşmalarını, ne TBMM’de ne de Bağdat parlamentosunda onaylanmış değildir. Barzani’ye bir şirket sahibi, bir devlet başkanı muamelesi yaparsan, bu referandum da sadece konuşursun ama hiçbir yaptırım yapamazsınız. Türkiye olarak eğitip, donatmışsın ve Peşmerge’ye askeri eğitim vermişsin.

Barzani’nin bazı olaylarına da göz yumulmadı mı?

Hatırlayınız! Yıl 2010, TSK’nin aldığı İstihbaratla Derince Limanı’na Güney Kore’den gelen büyük yük gemisine gizli bir operasyon yapılır. Yapılan incelemede geminin içi zırhlı personel taşıyıcı araçlarla doludur. Gemi, Güney Kore’den Barzani’ye silah yardımı göndermek için yüklenmiştir. Durum Genelkurmay Başkanlığı’na bildirilir. TSK’nin sıkı takibi ve ısrarlı tutumuyla gemi 1 ay Derince Limanında tutulur. Sonra Barzani’ye ulaştırılmak üzere gemi serbest bırakılır. Çünkü deklare edilmemiş silahların serbest bırakılması hükümete aittir. Hükümette serbest bırakmıştır. Peki neden? O silahların bize dönebileceğini hesap edemedik mi?

Tüm baskı ve uyarılara rağmen referandum ısrarından vazgeçmemiş olması “minareyi çalan kılıfını hazırlar” atasözüne ne kadarda uymaktadır. Çünkü Barzani’ye, İsrail ve batılı destekçileri, referandum sonrası Bağımsız Kürdistan için izleyeceği yol haritası verdi ve “yürü biz senin arkandayız” dediler. Son 20 günlük dönemde; başta Amerika, İngiltere, Fransa ve İsrailli üst düzey temsilcilerle görüşen Barzani, kapalı kapılar ardında gerçekleşen gizli görüşmelerde Birleşik Kürdistan konusunda dış güçlerden tam destek aldı. Referandum öncesinde ve sonuçların açıklandığı önceki gün akşam saatlerinde, binlerce kişinin ellerinde bulunan “İsrail bayrağı” referanduma sadece İsrail’in destek vermesinin sonucu muydu, yoksa bölgede ileri karakol oluşturma çabalarının bir yansıması mıydı? Bunu da ayrıca incelemek gerekiyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İshak Beyazay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Abdurrahman Serdar - Çok güzel tesbitler. Küçük devletler ve bilgi-görgü nakısası olan idarecileri günübirlik politika uygular. Büyük devletler ve idarecileri büyük ve uzun vadeli hesap yapar. Tayyip Erdoğan büyük oynamak istiyorsa, Merhum Necmettin Erbakan Hoca'nın zannederim, 1991 'de BİRLİK VAKFINDA ve kendi YANIBAŞINDA vermiş olduğu, BÜYÜK İSRAİL DEVLETİnin kuruluşu Hakkında vermiş olduğu Konferans notlarını ve ikazlarını gözden geçirsin, mutlaka

Yanıtla . 0Beğen 30 Eylül 14:57

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?