Son Dakika Haberleri

Reklamı Kapat

Çocuklarınızın sizi Allah’a şikâyet edeceği güne hazır mısınız?

Uğrunda uykusuz kaldığım, kendisi için her şeyimi feda ettiğim, ellerimle büyüttüğüm öz evladım mı beni Allah’a şikâyet edecek demeyin! Öyle bir güne doğru ilerliyoruz ki; “O gün, kişi kardeşinden, annesinden, babasından, karısından ve oğullarından, kaçar. O gün, herkesin kendine yeter derdi vardır. (Herkes kendi derdine düşmüştür.)” (Abese,80/34-37)

Geleceği ve dünyalık eğitimi için gecemi gündüzüme kattığım, tüm servetimi yoluna serdiğim biricik evladım mı beni Allah’a şikâyet edecek demeyin! Öyle bir güne doğru yaklaşıyoruz ki; “O gün suçlu kimse azaptan kurtulmak için oğullarını, ailesini, kardeşini ve hatta kendisini barındırmış olan tüm sülalesini ve yeryüzünde bulunan herkesi fidye verip kendisini kurtarmak ister.” (Mearic,70/11-14)

Ve Efendimiz’in (s.a.s); “Hiçbir kimse dünyada (İslami eğitimlerini) ihmal ettiği çoluk çocuğunun cehaletinden daha büyük bir günah ile Allah’ın huzuruna varamaz” (Deylemi) buyurarak bizi uyardığı, İslam’ı öğretmediğimiz evlatlarımızın, hesabı en zor verilen bir imtihan olarak karşımıza çıkacağı bir güne doğru ilerliyoruz.

İşte o gün “Kişinin yakasına ilk yapışan ailesi ve çocukları olacaktır. Onlar anne ve babalarını Allah’ın yüce mahkemesinde durdururlar ve derler ki: ‹Ey rabbimiz! Bizim hakkımızı bunlardan al! Onlar bizim bilmediklerimizi bize öğretmediler. Bilmediğimiz halde bize haram yedirdiler” (İhya-ı Ulumid-din)

Ve Allah’a şikâyet başlar…

Ey Allah’ım! Bana her şeyi öğrettiler, bütün sınavlara hazırladılar, ama kimsenin kimseyi tanımadığı bu ahiret sınavından hiç bahsetmediler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Yıllarca onlarla aynı evde kaldım, bana bir gün namazdan bahsetmediler. Senin gönderdiğin kitaptan bahsetmediler. Peygamberimin sünnetinden bahsetmediler. Beni bir gün sabah namazına kaldırmadılar. Babam bir gün elimden tutup mescide götürmedi. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Yıllarca beraber kaldık, bir gün bana tesettürden bahsetmediler. İstediğim her kıyafeti aldılar ama iffetten, hayâdan bahsetmediler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Beni internetle aynı odaya kapattılar, sınırsız interneti olan telefonlarla, yüzlerce uydu kanalı olan televizyonlarla aynı oda da baş başa bıraktılar ama haramı helali öğretmediler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Her akşam, istisnasız her akşam annemle, babamla, kardeşlerimle, eşlerin birbirini aldattığı dizileri, ahlaksızlık kusan yarışmaları ve programları izledik. Bir gün olsun çocuğumuzun ahlakı bozulmasın, haramı örnek almasın demediler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Evleneceğim kişiye ilk önce işini sordular, maaşını sordular, evini sordular, arabasını sordular ama imanını, namazını, ahlakını sormadılar. Beni bu beynamazın eline teslim ettiler. Şikâyetçiyim!

Ey Allah’ım! Yıllarca başka şehirde üniversite okudum bir gün bu çocuk ne yapar, kiminle kalır, nerelere gider gelir demediler. Gözleri diplomadan başka bir şey görmedi. Beni bu günah bataklığına terk edip gittiler. Şikâyetçiyim!

“De ki: Asıl ziyan edenler, asıl hüsrana uğrayanlar hem kendilerini hem de ailelerini kıyamet günü hüsrana uğratanlardır. Uyanık olun! İşte bu apaçık hüsranın ta kendisidir.” (Zümer, 39/15) İlahi uyarısının gerçekleşeceği, Allah muhafaza etsin öz evlatlarımızın bizden şikâyetçi olacağı, hem bizim hem de ailemizin hüsrana uğrayabileceği o gün gelmeden önce hazırlık yapalım. O gün için yapılabilecek en güzel hazırlık, İslam’a göre yetiştirilmiş ve Allah korkusuyla büyütülerek ahiret sınavına hazırlanmış çocuklarımızdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

Yasar - Allah razı olsun Rabbimiz ders alıp uygulamayı nasib etsin Amin

Sayın Erdinç bey kardeşim devlete düşen görevler, eğitimcilere düşen görevler veeee daha neler neler, ancak anne ve babaya düşen görevler siz iyi anladınız.Haydi eksiklerimizi tamamlaya

Yanıtla . 0Beğen 24 Eylül 17:48
04

Erdinç - Sayın Abdülaziz Bey, neyi anlatmak istediğinizi ben anladım.

Ancak bizi yönetenler en baştakiler Haramı Helali, Doğruyu Yalanı, Adaleti Zalimliği, Cömertliği-Cimriliği vb değerleri bilmezken yada nefisleri gereği bilmek bile istemezken , toplumum okumasını düşünmesini islamı öğrenmesini ve iyi insan olmasını ister mi ? Toplumun 1 milyonu çok zengin iken 76 milyon yoksul borçlu ve aç yaşıyor. Bu durumda insanlara DİNİ nasıl anlatabiliriz.

Kaliteli eğitim hem dünyevi hem islam dininin ana dil anlatılması ve insanların inanç açısından özgür bırakılması çok önemli. Müslümanım diyenlerin çoğu okumadan bilgi sahibi olmadan inandıkları için sorunlar oluyor.

Furkan Süresi 43-44 ve Ali İmran Süresi 14.ayetinde ALLAH cc insanların neyi İLAH yapabileceklerini net şekilde anlatmış.

Üzülerek belirtiyorum, çoğunluk geçici dünya nimetleri için yaşıyor. Ölümü ahireti ve hesap vermeyi düşünen yok.

Benim düşüncem OK yaydan çıktı.

Yanıtla . 2Beğen 24 Eylül 15:13
03

Cihan - Cok guzel bir yazi gene, aile hakkindaki tum yazilarniz gibi. Aile bizim "kalemizdir". Toplumda belki bircok dinamikler hayatimizi etkiler ama evimizin kapisindan icerisi bizimdir. En azindan orada ornek olarak yasayip davranmaliyiz.

Yanıtla . 1Beğen 24 Eylül 12:34
02

Mehmet Erkan - Günümüz hal ve ahvalimiz maalesef böyle... Allah düzeltmeyi düzelmeyi nasip etsin inşallah... Selam ve Dua ile..

Yanıtla . 0Beğen 24 Eylül 10:56
01

Huseyi̇n Şaşmaz*uzun - Ey Allah’ım! Bana her şeyi öğrettiler, bütün sınavlara hazırladılar, ama kimsenin kimseyi tanımadığı bu ahiret sınavından hiç bahsetmediler. Şikâyetçiyim!

BUYURUN....

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=319668245151250&id=100013242319421&pnref=story

Yanıtla . 1Beğen 24 Eylül 08:33

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Seçim ittifaklarını faydalı görüyor musunuz?