Vaadler

AK günleri vaat ettiler boş çıktı. Kara günler göre göre usandım

hile kârın çorbasından taş çıktı. Sebebini sora sora usandım.

Siyaset de vaatler boldur çokça yapılır üstelik bu vaatler toplumun, devletin geleceği ve istikbali için değil kendi siyasî istikbali ve geleceği için birazda yandaşlarını koruma ve kollamaya yöneliktir. Geçmişte özellikle de kitle partileri iktidar olma uğruna işsizlere iş, belli çevrelere makam mevki, evsizlere ev ve araba bol keseden vaat etmişlerdir. Anahtarlarını da miting meydanlarında sallamışlardır sadece bu değil daha birçok örneklerden bahsetmek mümkün.

Lakin biz sadece siyasetçilerin vaatlerinden bahsetmek istemiyoruz ama toplumu en çok ilgilendiren vaatler siyasetçilerin verdiği vaatlerdir bunlarda boş çıktığında göre göre usandığımız günler geliyor. Vaatler dedik de bu vaatler kişilere göre de anlamlandırılabilir; örneğin bir baba da çocuklarına iyi bir gelecek vaat edebilir bir erkek de evleneceği bayana “Seni Sultanlar gibi yaşatacağım” diyerek vaatte bulunabilir.

Biz bu vaatleri nasıl değerlendirmeliyiz? Herkese göre aynı değildir farklıdır yani görecelidir.

Kişilik, karakter, sadık olma, vaat ve sözlerin yerine getirilmesinde çok önemli bir faktördür aynı zamanda vaat eden insanların bu hususta olumsuz intibalarının olmaması gerekir şayet varsa ve bu hususta sicili de bozuksa zaten vaatleri de boştur.

Bütün bunların yanı sıra bugün ki toplumda sıkıntımız geçmişi çabuk unutuyor ve olanlardan ibret almasını bilmiyoruz.

Şaşaaya, ihtişama ve yaldızlı sözlere kolay kanıyoruz aldanıyoruz, doğru karar veremiyoruz. Bunun sonucunda da iş başına ehil insanları getiremiyoruz sonra da eyvah diye yakınıyoruz bu kara günleri görmekten usanıyoruz.

Peki, ama diyeceksiniz ki bunun sebebini sormayalım mı? Tabi ki soralım eğer bir insan vaat etmişte yerine getirmemiş ise hatta tersini yapmışsa burada bir hile var demektir. Bunun sebebini sormak gerekir sormamak ise ihmal demektir. Biz sormayı ihmal edersek ya da umursamazsak bu boş vaatleri daha çok duyarız hele de seçim zamanlarında. Şimdi misyonumuz gereği birde engelliler cenahına bakalım burada da vaat edilenler çok ama ne kadarı yerine getirildi bu da tartışılır. Özellikle belediyelerin engellilere getirmiş olduğu hizmetlerde engelliler arasında bir ayrımcılık söz konusu bundan da tabii olarak engelli camiası hoşnut değil aksine muzdarip.

Örnek mi Ankara Etimesgut İlçe Belediyesinin engellilere tatil yaptırması güzel bir hizmet olmakla birlikte organizasyon yetkisini bir engelli derneğinin başkanına vermesi ve bu kişinin de engelliler arasında ayrımcılık yapması yani işine geleni tatile götürmesi engelliler arasında bir hoşnutsuzluk ve huzursuzluğa sebep olmuştur.

Çok şükür belediye yetkilileri bu yanlışı görmüş bu sene geç kalmakta birlikte organizasyonu kendileri yapmış yani zararın neresinden dönersen kârdır diyoruz. Bundan ötürü yetkililere teşekkür ederiz.

Evet, vaatler demiştik Esas vaat ilahî vaattir. Allah’ın da bir vaadi var onun vaadi haktır o vaadinden dönmez biz müminler hakkın vaadine güveniyor ve ona sığınıyoruz. Vesselâm

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İsrafil Bayrakçı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?