Reklamı Kapat

Yolsuzluk ithamı!

AKP’li Fakıbaba’nın, “Benden önce yolsuzluk varmış, erkekseniz bundan sonra yapın” şeklinde çektiği “rest” kendisinden önceki AKP’li bakanlara yönelik bir “yolsuzluk ithamı” olarak kabul edilebileceği gibi aynı zamanda bir “yolsuzluk itirafı” olarak da algılanabilir.

İster “yolsuzluk ithamı” olarak kabul edin, ister “yolsuzluk itirafı” olarak kabul edin hepsi “aynı kapıya” çıkmaz mı?

Bundan önce Tarım Bakanlığı hakkında yapılan “yolsuzluk” dedikodularının pek çoğu Fakıbaba’nın bu açıklamasının ardından adeta perçinlenmiş gibi olmadı mı?

“Bu nasıl particilik, aynı partinin mensupları birbirlerini böyle uluorta suçlar mı” diye kafa yorabileceğiniz gibi, “Helal olsun adamlara, yolsuzluk yapan babalarının oğlu olsa gözünün yaşına bakmıyorlar” diye de düşünebilirsiniz.

Ama böyle düşündüğünüz zaman ileri sürülen görüşe uygun olan adımların atılmasını beklemek de en doğal hakkınız olur. Madem bir yolsuzluk olduğu kabul edilmektedir o zaman gereği yapılmalı ve yolsuzluğa adı karışanlar kulaklarından tutulup hesaba çekilmelidir.

Nitekim suçlamaların bir numaralı muhatabı durumundaki Faruk Çelik de siyasetçinin “ne konuştuğunun farkında olmasının” gerektiğini hatırlatarak, “Bir bildiğin varsa gereğini yerine getir” diye yeni bakan Fakıbaba’ya adeta meydan okumaktadır.

Evet, on beş yılı aşan iktidarları süresinde AKP’liler bir hayli yoruldular ve yıprandılar. Adeta ağızlarından çıkanı kulakları duymaz hale geldiler.

Kapalı kapılar ardında, kendi aralarında halletmeleri gereken böyle netameli konuları bile cümle âlemin önünde tartışmaya başladılar.

Sanki farklı bir partiden iktidarı devralmışlar da onları suçluyorlar gibi kendi arkadaşlarına demediklerini bırakmıyorlar.

“Dedikleri yalan mı” diye soracak olursanız, “Evet, yalan” diyebilecek konumda değiliz. Söylenenlerin “gerçek” olduğundan hiç şüphemiz yok.

İtirazımız gerçeklerin dile getiriliş biçimine! Aynı siyasi partinin bir mensubunun diğer mensubu hakkında böyle uluorta konuşmasını tasvip etmiyoruz.

Yolsuzluk yapıldığı biliniyorsa icabı da yapılmalı ve “o kişiler hak ettikleri cezalara çarptırılmalı” diyoruz.

Sadece kendisinden öncekileri “yolsuzluğa göz yumakla” suçlamayı doğru ve yeterli bulmuyoruz.

Yani laf değil icraat bekliyoruz.

Birbirlerine çamur atarak bir yerlere varmaya çalışmalarını da yadırgıyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

M. Zeki - Ateş olmayan yerden duman çıkmaz demişler. Şu ihlas finans hakkında da bir uyarı yaparsanız mağdurların duasını alırsınız. 22 banka battı. AKP den önce. Kanunlar gereği 21 tanesi TMSF ye devredildi. İhlas finans hariç. 5 sene sonrada A.Ş. ye dönüştürüldü. ''Kanunlar geriye işlemez'' ilkesi yok mu? Her ne hikmetse batan ihlas finans faizli paraları ödemiştir. TMSF ye, THİF sa, BDDK na, Bimere, Cimere, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğüne, KDK na yazılı ve sözlü başvurularıma bu güne kadar baştan savma THİF tan alınan aynı cevaplar verilmiştir. Ödeme yapılıyor diyorlar 10 senedir ödeme yok.10 sene önce faizli paralar ödenerek bitirilmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetim yetkisine sahip nasıl denetim yapıyor?SPK, BDDK, TMSF başkanının yazarların , raporları, açıklamaları, yazıları yalan mı. 4982 sayılı kanun işlemiyor. Paramı hangi firma veya firmalara ne kadar süreyle kullandırmışlar.hangi teminatlar karşılığı. Tahsilat yapılmayan veya yapılamayan firma veya firmalar var mı. neden bilgi verilmiyor. paramın ihlas holdinge paravan firmalarıyla aktarıldığını bilmiyorlar mı. 5 sene +10 sene süreleri kim veriyor. bu sürelerde bitti . Ne bir bilgi ne bir çözüm yok. Malatya il başkanlığı ve milletvekillerine bakana da sorunumu arz ettim. Bir çözüm yok. Tasfiye Halinde İhlas Finansı kim koruyor. Sayın cumurbaşkanı ve başbakandan bu mağduriyetimin giderilmesini veya net bir açıklama yapmalarını bekliyorum, sesimi ulaştıramıyorum. Tarih bunları da yazar mı. haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan değil mi. Doğru söylerse şerefi artar, yalan söylerse ocağı batar. Direkt muhatap alacağım çözüm makamı, sorumlu makam hangisi.Yoksa haspama yakışır mı var. Adalet, hak, hukuk herkese lazım. SPK da bilançolarına göz yumuyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 10:07

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?