Gizle

Bayram lekelerini nasıl silebiliriz?

Allah’a şükür yine bir bayrama eriştik. Diğer zamanlarda ziyaret edemediklerimizi ziyaret edeceğiz. Büyüklerimizin ayağına gideceğiz, ellerini öpüp, akranlarımızla kucaklaşacağız. Tabi ki bu arada büyükler küçüklere öğüt verebildilerse, küçükler büyüklerin öğütlerini dinledilerse, başka bir deyişle ellerini öptükleri gibi sözlerini de öptülerse, yaş itibariyle yakın olanlar fikir teatisinde (görüş alışverişinde) bulundularsa, milletimiz ve memleketimizin huzuru için istişare yaptılarsa çok iyi bir bayram yapılıyor demektir. Allah böyle daha nice bayramlara ulaştırsın.

Fakat bu bayram gezilerinde yine bazı aksamalar olacak; hatta bayramın ruhuna aykırı durumlar müşahede edilecek. Özellikle kadınlarımız ve genç kızlarımızın İslam’a aykırı kıyafetlerle bayrama çıktıları, bu halde bayramınız mübarek veya kutlu olsun- dedikleri duyulacak. Hâlbuki Allah’ın yasak ettiği bir kıyafetle bayram yapmak onun mübarek olmasına engel olur; en azından kendi bayramını lekeler. Akraba olmayanların birbiriyle tokalaşmaları kerahetle geçiştirilse bile öpüşmeleri asla caiz değildir. Böyle bir davranış yine bu kişilerin bayramlarının mübarek olmasını engeller. İbniNebate’nin hutbesinde naklettiği bir hadisi-i şerifte “Bayram günü Allah’a asi olan ona mahşerde (büyük mahkeme arenasında) asi olmuş gibidir” uyarısı yapılmaktadır.

Fatih Ders-i am’larından (ordinaryüs Profesörlerinden) Mehmet Rahmi “Tefcir-ut-Tesnim” adlı eserinde –Ğaliyetü-l-Mevaiz= (Değerli Öğütler)den yaptığı alıntıda “Ramazan ayında amel-i Salih (iyi iş) yapıp da ondan sonra günaha ve isyana dönen kişi örgüsünü ördükten sonra onu söken gibidir” denilmektedir. Aslında yapılan bir sevap küfre düşmedikçe (kafir olmadıkça) silinmez ama Allah korusun bir Müslüman “Ramazan’da oruç tuttum; namaz kıldım; Kur’an’ı hatmettim; şimdi biraz alkollü sıvı alsam veya baş açık gezsem ne çıkar” derse küfre girer ve bütün kazandığı sevaplar silinir gider. Eserin sahibi her halde bu ihtimal dolayısıyla Ramazan’dan sonra günah işleyenin sevaplarının silineceğine dikkat çekmiştir.

Unutulmamalıdır ki dini bayramlarımız bayram namazlarıyla başlıyor. Bu namazlarda fazladan Tekbir alınmakta (Allah çok büyüktür) manasındaki sözler artırılmış olmaktadır. Kadınlarımız bayram namazlarına gelmese de evde kıldıkları namazların her rekatında beşer defa ve belki de sonlarında 33 defa “Allahü Ekber = Allah En Büyüktür” demektedirler. Bu sözleri defalarca tekrar etmiş Müslümanlar daha bayramdan itibaren günah işlemeye, Allah’ın istemediği kıyafetlerle gezmeye başlarlarsa bir taraftan alacakları İlahi bayram ödülünden mahrum kalacakları gibi ayrıca günahlara batmaya başlamış olurlar.

Dini bayramlar ziyaret edilen her yerde Allah’tan ödül alma töreni gibidirler. Bir öğrenci başarı ödüllerinin dağıtıldığı bir merasimde okulun kurallarına aykırı kıyafetle ödül sahnesine kabul edilmeyip ödülünü alamadığı gibi Müslümanlar da öğrencisi bulundukları İslam okulunun kurallarına aykırı bir davranış ve kıyafetle dolaşırlarsa Allah tarafından ödüllendirilmezler. Aksine yukarıda mealini verdiğimiz Hadis-i Şerif gereğince cezalandırılabilirler.

Bayramda böyle bir açmaza girenler bu davranışlarından tevbe edip bir daha yapmayacaklarına söz verirlerse afvedilebilirler. Bu bilgiler ışığında bayramın hayrının devam etmesini, kazanılmış sevapların kaybedilmeden korunmasını ve gelecek bayrama daha bilinçli olarak ulaşılmasını temenni ve niyaz ederim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M. Hamdi Güner - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?