Reklamı Kapat

Gerçek dost

Şehrin Valisi, vakfın mütevellisi, çocuğun velisi, yetimin velisi, delinin velisi gibi tamlamaları biliriz.

Kelimenin kök manasını bilmesek de velayetin mal veya canın meşru bütün ihtiyaçlarıyla ilgilenen, varlığıyla onun ardında duran şahsın yaptığı işin adının “velayet” olduğunu biliriz.

Bizim gerçek velimiz Allah’ımızdır.

Onun Rasülü Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa’dır ve rükû ederek namaz kılan ve zekâtını veren Mü’minlerdir.

Bunun böyle olmasını da Rabbimiz bizden istemektedir:

“Sizin dost ve idareciniz, Allah, Onun Rasülü ve rükû ederek namaz kılıp zekât veren mü’minlerdir.” (Maide süresi ayet 5/55)

Her gün yatsı namazından sonra okuduğumuz Bakara süresinin son iki ayetinde “Ente Mevlana/Bizim velimiz sensin” der ve o günümüzü kapatırız.

Rabbimiz:

“Allah, iman edenlerin dostudur. Onları (küfrün) karanlıklarından imanın aydınlığına çıkarır. Kâfirlerin dostları ise tağutlardır. Tağut (Kendini ilah yerine koyan ve Allah’ın indirdiği değil, insanın dediğine uyulacak diyen) onları aydınlıktan karanlıklara çıkarır. İşte onlar ateşin yaranıdırlar ve onlar orada ebedidirler.” Buyurmuş (Bakara süresi ayet 2/ 257)

Allah’ın dostu olanlar ise Allah’ın yarattıklarından korkmazlar. Şeytanın oyuncağı tağutların yolundan değil kendilerini her saniye ve salisede onları görüp gözeten Allah’ın indirdiği ve sonu cennete varan yolu izlerler.

“İyi bilin ki, Allah’ın veli/dostlarına korku yoktur. Onlar üzülmezler de.” (Yunus süresi ayet 10/62)

Kişi Allah ile dost olunca onunla dost olanlarla da dost olur.

“Mü’min erkeklerle, mü’min kadınlar birbirlerinin dostlarıdırlar. İyiliği emrederler, kötülükten alıkoyarlar, namazı kılarlar, Zekâtı verirler. Allah’a ve Rasülüne itaat ederler. İşte onlara Allah rahmet edecektir. Şüphesiz Allah Aziz’dir, Hakim’dir.” (Tevbe süresi ayet 9/71)

Gerçek dostumuzda ve kendimizde birinci derecede arayacağınız İslam’ın tarif ettiği bir imana sahip olmaktır.

Böyle bir imana sahip olan kadın-erkek herkes bizim dostumuzdur.

Bu dostun işlediği hiçbir suçu tasvip etmeyeceğiz ama o suçu işleyeni saf dışı da bırakmayacağız ve hiçbir zaman İslam düşmanının eline teslim etmeyeceğiz.

Gerçek dostlarda aranan olmazsa olmazımız imandır.

Bu imana sahip olanlardan istenen ikinci şey iyilikleri yaygınlaştırmak, kötülüklerden alıkoymak.

Bu özelliklere sahip olanların günde beş defa bir araya gelmeleri ve halkın içinde Hakka saygı duruşu yapmaları için aynı safta aynı yöne dönerek omuz omuza vererek namaz kılmalarıdır.

Omuz omuza vererek Rabbin huzurunda duran bu Müslümanların gönül birliğinin kasa ve keselere de etki edip zekât kanallarından parayı fakirlere de akıtarak dengeyi sağlamaları gerekir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?