Reklamı Kapat

Görür mü görmez mi?

Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ Hocamızın ani emeklilik kararı, vicdanı hassasiyeti olan hemen herkesi rahatsız etti. Bu hususta birçok yazı yazıldı. Acaba emekli ettirildi mi veya kendisi mi etti? Sorusunu birçok kişi sordu ve cevap aramaya çalıştı. Biz meselenin sadece bu tarafıyla değil, Mehmet GÖRMEZ Hocamızın şahsiyetiyle ve yaptıklarıyla da ilgileniyoruz. Bu hususta şahsi kanaatlerimizi gerçekçi,açık ve net bir şekilde ortaya koymaya çalışıyoruz.

Evet, zahiren göremediğimiz ama gönül gözü ile görmeye çalıştığımız Mehmet GÖRMEZ, bizim tanıdığımız müstesna insanlardan biridir. Kendisini birçok konferansta dinleme imkânını buldum. Gerek ses tonunun güzelliği, hitabeti, diksiyonu, konuları anlatım ve aktarma kabiliyeti bizi adeta büyülemişti. Bütün bu güzelliklerin yanı sıra Başkanlığı süresince yapmış olduğu icraatlar ve faaliyetlerle de dikkatimizi ve hayranlığımızı celbetmişti. Örnek vermek istersek, bunlardan bize göre en başta gelen husus İslam Birliği hususundaki çabaları, mezhepler arasındaki ayrışmayı önleme gayretleri, Türkî Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünyanın hemen her bir köşesinde camilerin yaptırılması, bütün İslam Âlemini birlik, beraberlik, kardeşlik ruhu ile bütünleştirme çabaları unutulamaz. Evet, bu hizmetler kimi ve kimleri rahatsız etti, sorusunun cevabını ararken bu sorunun cevabını bulmak çok zor olmaması gerekir. Çünkü herkes biliyor ki İslam’ın ve Müslümanların güçlenmesi en çok Siyonistleri rahatsız eder. Bugünlerde, Mescidi-Aksa için yapmış oldukları fütursuzca ve çılgınca faaliyetlerini devam ettiremezler. Öyleyse bütün engellerin ortadan kaldırılması gerekiyordu. Bize göre Sayın GÖRMEZ de bu engellerden biridir diye düşünüyoruz.

Sayın Prof. DR. Mehmet GÖRMEZ hocam bütün bunların yan ısıra engelliler hususunda da önemli icraatlar ortaya koymuştur. Bunlardan bir kaçı şöyledir. Görme engellileri için BRAİLLE Alfabesi ile Kur’an-ı Kerim ve cüz bastırılması ve ihtiyaç sahiplerine verilmesi, görme engellileri için yaz Kur’an kurslarının açılması, hafızlık eğitimi gören engellilere destek verilmesi, işitme engellilere için hutbelerde işaret dili kullanılması, camilerin engellilere için ulaşılır ve erişilir hale getirilmesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde engelliler biriminin kurulması ve engellilere din eğitimi verilmesi gibi daha birçok alanda hizmetlerini unutmamız mümkün değildir.

Bu münasebetle üç Aralık dünya engelliler günü ve haftası nedeniyle Cuma hutbesinin engelliler ile alakalı olması da bizi ayrıca memnun etmiş idi. Bu haliyle, bütün engelli camiasının gönlünde taht kurmuş birisinden söz etmemek, yazmamak bizim için nankörlük olurdu. Hâlbuki biz kadirşinaslığı kendine şiar edinmiş kimseleriz. Bu esasla Mehmet GÖRMEZ hocamız hakkındaki duygu ve düşüncelerimizi ifade etmeye çalışmak bizim için tabii ve gereklidir. Devlette liyakat esasları hususuna baktığımızda tam da görev ehline verilmiş diyebildiğimiz çok önemli bir makamın bu yetkili şahsiyetin çeşitli entrikalarla emekli ettirilip, yerine diğer kademelerde olduğu gibi sırf siyasi iktidarın yandaşı vasıfsız ve liyakatsiz birinin gelmesi düşüncesi bizi endişeye sevk ediyor. Umarım bu endişemiz yersiz olur biz yanılırız. Şunu da biliyoruz ki Mehmet GÖRMEZ hocamızın yeri çok zor doldurulur. Görev yaptığı süre içerisinde soyadı her ne kadar da görmez olsa da engelli camiasının İslami hassasiyetlerini dikkate alan ve her fırsatta gören bir devlet adamı, bürokrat, aydın hocamız olarak hatırlayacağız. Bundan sonraki hayatında murtlu, huzurlu, başarılı ve sağlıklı bir ömür dileriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsrafil Bayrakçı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?