Reklamı Kapat

Peygambere İtaat, Allah’a İtaat’tir

Allahü Teâlâ, insanlara emir ve yasaklarını Peygamberler vasıtasıyla bildirir. Peygamberler de Allah’ın emirlerini insanlara tebliğ eder ve yaşayarak gösterir. Peygamberlerin melekten değilde insandan gönderilme sebebi de “emir ve yasakları” pratik olarak göstermek içindir. Müşrikler, Peygamber Efendimizin (sav) melek değil de kendilerine benzer bir insan olmasını inanmama sebebi olarak göstermiş ve Kur’an da cevap vermişti: “De ki: Eğer yeryüzünde (insan yerine) yerleşip dolaşan melekler olsaydı, elbette onlara gökten bir melek Peygamberber indirirdik” (İsra, 95). Yine Allahü Teâlâ, Peygamberimizin (sav) Kur’an’ı açıklama misyonunu ve dindeki yerini “İnsanlara, kendilerine indirileni açıklaman ve onların da düşünmeleri için sana bu Kur’an’ı indirdik” (Nahl, 44) ayetiyle açıkça beyan etmektedir.

Allahü Teâlâ, emirlerini tebliğ etmek ve yaşayarak göstermekle vazifeli Peygamberlerimize itaat etmeyi emretmiş; Kur’an’da “O hevadan (kendi nefsinden) konuşmaz. Onun konuşması ancak, bildirilen bir vahiy iledir” (Necm, 3-4) ayetiyle heva ve hevesinden konuşmayacağını teminat altına almıştır.

Kur’an-ı Kerim’deki şu ayetler, Peygamberimiz’e itaat emrini açıkça beyan etmektedir:

“Yine de ki: Allah’a ve Peygamberine itaat edin. Eğer yüz çevirirlerse, şüphesiz Allah kâfirleri sevmez” (Al-i İmran, 32).

“Allah’a ve Peygambere itaat edin ki, rahmete erdirilesiniz.” (Al-i İmran, 132)

“Kim Peygambere itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, bu seni üzmesin (…)” (Nisa, 80)

“O gün, yüzleri ateş içinde kaynayıp çevrilirken “-Vah bize keşke Allah’a itaat etseydik, Peygambere de itaat etseydik” diyeceklerdir.” (Ahzab, 66)

“(Habibim), şöyle deki: Eğer siz Allah’ı seviyorsanız, bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın (…)” (Al-i İmran, 31)

“Gerçekten Allah’ı, ahret gününü arzulayanlar ve Allah’ı çok zikredenler için, size Allah’ın Resulünde (takip edeceğiniz) pek güzel bir örnek vardır.” (Ahzab, 21)

Peygamber Efendimiz (sav) de Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: “Bana kim itaat ederse, o Allah’a itaat etmiş olur. Kim bana isyan ederse, Allah’a isyan etmiş olur. Benim emrime itaat eden, bana itaat etmiş, emirlerime isyan eden de bana isyan etmiş olur” (Buhari, Kitab’ulCihad).

“Uyanın. Allah’ın Resülünün haram kıldığı şey, Allah’ın haram kıldığı şey gibidir” (Ebu Davud ve Tirmizi).

“Hiçbiriniz, ben ona, evladından da, pederinden de ve bütün halktan da sevgili olmadıkça iman etmiş olamaz” (Buhari, Kitab’ul İman).

İmam Hatip Buluşması ve MGV Ruhu

Zile İmam Hatip Lisesi’nin 1993-94 yılı mezunlarıyla uzun yıllar sonra bir araya geldik. İmam Hatip Lisesi ve yurdunu ziyaret ederek geçmişi yadettik. İrfan Demir, Mehmet Kaya, Ahmet Abur, Mehmet Sayar, Ali Karatop, İsmail İnan, Reşit Samur, Sinan Zor, Remzi Elitok, Mustafa Tipi, Dursun Ataseven, Sadettin Ertan, Necati Sağlamer, Osman Erdal, Recep Durmaz, Yakup Tezel, Coşkun Canpolat, Yusuf Cesur ve Muhsin Esat gibi arkadaşlarla görüştük. Buluşmaya katılamayan Zülkarni Gözütok, İsmet Öz, Necati Macit gibi arkadaşlarla da sonraki senelerde görüşmeyi kararlaştırdık. Hep birlikte ikinci okulumuz MGV (Milli Gençlik Vakfı)’nin o yıllardaki binasını ziyaret ettik. Okul çıkışındaki en güvenli limanımız, ikinci yuvamız MGV’yi özlemle yadettik. MGV ruhunu ve o günlerdeki mücadele azmimizi hatırladık. Zile kalesinde cemaatle akşam namazını eda ettik. Ne güzelmiş, İmam Hatip’li ve MGV’li yıllar…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Fındık fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?