Reklamı Kapat

Direnişin “Yenikapı”sı

İslam dünyasının üzerinde tartışmasız ittifak ettiği tek konu Filistin’dir, Kudüs’tür, Mescid-i Aksa’dır. Bunun için Gazze’de patlayan bir bomba Dakka’dan Abuja’ya, Kuala Lumpur’dan İslamabad’a, Jakarta’dan Kahire’ye, Şam’dan Cidde’ye, Tahran’dan İstanbul’a aynı acıyla yürekleri yakmaktadır. Kudüs özgür kılınmadıkça insanlık rahat yüzü görmeyecek ve Mescid-i Aksa zalimlerden kurtarılmadıkça insanlık özgür olmayacaksa direnişe yeni bir kapı aralanmalıydı.

Çünkü küresel kuşatmaya ancak küresel bir direnişle karşılık verilebilirdi.

İşgalleri, soykırımları ve sefaleti sürekli artıran bu küresel anlayışa esir olmamak adına tek yol kalmıştı: samimiyet! Bu samimiyet sayesinde, “bireyleri birbirinden mesafeli tutarak yönetme” esasına dayanan mevcut “kaotik” sürece ancak son verilebilirdi. İşte bu samimiyet, Yenikapı meydanında sergilenmiştir.

Bu meydandaki ırkçı emperyalizmin şifresini çözmüş insan seli, zorlukları, çileyi, zorlu bir yolculuk sürdürmeyi göze alabileceğini göstermiştir. Dünyanın güçlerine karşı koyabilecek birikim ve şuura sahip olduğunu ispat etmiştir.

Bu şuura sahip olanlar 30 Temmuz’da, direnişe “yenikapı” açmış, tarihe iz bırakmış, batıla ve zalimlere korku salmış, mazlumlara umut aşılamıştır. Müslümanların miracına yeniden vesile olmak adına duygularını akılla ve bilinçle buluşturmuş, adeta ebabil kuşları gibi barışa ve huzura kanat çırpmış ve zulmü eliyle de düzeltebileceğini göstermiştir.

Aslında güç birliğine, ses birliğine, daha doğrusu; gönül ve aşk birliğine yeni bir kapı açmıştır. İhtilaflarımızı, farklılıklarımızı kaşıyarak değil, ittifaklarımızı güçlendirerek bu kötü gidişatın engellenebileceğinin yeniden idrak edilmesini sağlamıştır.

Bu birliğe sahip çıktıkça, umutlarımız artacaktır. Çünkü insanlık; yolu çıkmaz, geleceği karanlık, umutsuzluğa götüren bir yerlere doğru akarken, bu akışı sonlandıracak tek şey; Müslümanların birleşmesidir. Ve Kudüs’ün soylu Müslüman direnişçileri gibi emperyalist zihniyete karşı direnmek insanlığın onurudur.

Tarihi hakikatler göstermektedir ki, Kudüs’e hâkim olan yeryüzüne hâkim olmuştur. Çünkü o mekan değil; makamdır, hakka açılan kapı, zulme karşı direniştir. Bu direnişi dünyanın neresinde olursa olsun gösteren Müslümanlarla ruh birliği ve gönül birlikteliği yaparak dünyayı ayağa kaldıranlara binlerce selam, güçten anlayana birlikteliğin gücünü gösterenlere binlerce şükran…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?