Çalışana enflasyon oranında zam zorunlu mu?

Değerli okurlar, bugün sizlerden gelen ve epey biriken

soruların bir bölümüne cevaplar vereceğim.

HAFTALIK İZİN AZALTILIR MI?

Mustafa Bey, iş sözleşmemde haftanın 5 günü çalışılması gerektiğine ilişkin bir madde var. İşveren hafta tatilini bir güne indirerek  haftada 6 gün beni çalıştırmak istiyor. Ben 6 gün çalışmak istemiyorum. İşverenin beni haftanın 6 günü çalıştırma hakkı var mı? 

Cemil Bey, iş sözleşmenizde 5 gün çalışacağınıza dair hüküm var ise, 6 gün çalıştığınız zaman aleyhinize olan bir durum söz konusu olur. Siz istemediğiniz sürece işvereninizin sizi haftada 5 gün yerine 6 gün çalıştırma hakkı yok.

 CEMİL KAYIŞ

MİRASÇIYA İHBAR TAZMİNATI VAR MI?

Yeğenim 4 yıl çalıştığı işyerinde trafik kazası sonucunda öldü. Kıdem tazminatı ödendi. Ancak ihbar tazminatı ödenmedi. Ölen işçilerin mirasçılarına ihbar tazminatı ödenmiyor mu?

Ahmet Bey, ihbar tazminatı söz konusu olabilmesi için işverenin işten çıkarması gerekiyor, burada böyle bir durum söz konusu olmadığı için ölen işçilere ihbar tazminatı ödenmiyor.

 AHMET SARI

BAKIMA MUHTAÇ OLAN KAÇ GÜNLE EMEKLİ OLUR?

Mustafa Bey, bakıma muhtaç malul oğlum var. 1605 gün  prim ödemesi  var. Emekli olabilir mi?

Ayşe Hanım, başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için sigortalılık süresi aranmıyor. Bunlar için  sadece 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması emeklilik için yeterli oluyor. Oğlunuzun emekli olabilmesi için 195 gün daha prim ödemesi gerekiyor.

 AYŞE GÜN

ENFLASYON ORANINDA ZAM ZORUNLU MU?

Mustafa Bey, işyerleri verdikleri maaşa enflasyon oranında zam yapmak zorunda değil mi?

Semra Hanım, işverenlerin enflasyon oranında maaşlara zam yapılacağına ilişkin bir mevzuat hükmü bulunmuyor. Ancak iş sözleşmesinde bu yönde düzenleme varsa  maaşa enflasyon oranında zam yapılabilir. 

 SEMRA AYGÜN

GECE ÇALIŞANLARA FAZLA MESAİ ÖDENİR Mİ?

Mustafa Bey, gece çalışanlar ayrıca fazla mesai ücreti alabilir mi?

Fuat Bey, gece çalışanlara fazla çalışma ödeneceğine ilişkin bir mevzuat hükmü bulunmuyor. Ancak Yargıtay kararlarına göre gece 7.5 saatten fazla çalışmalar fazla çalışma olarak kabul ediliyor.

 FUAT GÜNEŞ

EVLENEN KADIN KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ ?

Bir işyerinde beş yıldan beri çalışıyorum. Nişanlıyım. Nişanlım evlenirsek kıdem tazminatını alarak işten ayrılabileceğimi söylüyor. Evlenirsem kıdem tazminatı alabilir miyim? 

Dilek Hanım, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesine göre evlendiğiniz tarihten itibaren evlilik sebebiyle bir yıl içerisinde işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz. Bunun için evlendiğinizi ispat eden evlilik cüzdanı vb. evraklarla birlikte evlilik tarihinden itibaren bir yıl içerisinde işvereninize müracaat etmelisiniz.

 DİLEK ARDA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa İşcan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.



Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?