Reklamı Kapat

Hak ve Ödev

Bismillahirrahmanirrahim
Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Tevhit ve şehadet kelimelerinin üzerimize yüklediği sorumluluklar ve ödevler vardır. Bizim ilahımız Allah’tır. Ve biz, Allah’tan başka ilah bilmeyiz, tanımayız. İlah olarak Allah’ın rızasını gözetir, O’na hamt eder, şükrederiz. O’nu, kulluk edilecek hak mabut olarak bilir, O’na ibadet eder, O’ndan yardım isteriz. O’nun bize bildirdiği hak ve adalet ölçülerine itibar eder, hidayet ettiği İslam yolunda yürürüz. O, yolunu bize görevlendirdiği peygamberler aracılığı ile bildirir. Bunun için bütün peygamberlere iman eder, son peygamber Hz. Muhammed’e tabi olur, itaat ederiz. Hz. Adem’den Peygamberimize bütün peygamberlere indirilen kitaplara iman eder, son hak kitap Kur’an-ı Kerim’e tereddütsüz teslim oluruz. Hakka batıl elbisesi giydirmeyiz. Adı Müslüman, yolu faizci kapitalizm, Avrupa Birliği olanların peşine takılmayız. İnkârcı, müşrik, münafık, fasık zalimlere meyletmez, onlara sevgi beslemeyiz. Hak ve hakikat düşmanları karşısında şedit oluruz. Bizler İslam ümmetinin evlatlarıyız, adil düzen ve İslam Birliği için çalışırız. Bütün insanlığın saadet bulması için ter dökeriz. Ölümü temenni etmeyiz, ancak öleceğimiz günü unutmadan yaşarız. Müslüman olarak ölebilmek için Allah’tan hakikaten ittika etmeye çalışırız. Yalana kulak vermeyiz. Allah’ın nurunu söndürmek isteyenlerle savaşırız. Haklı olmak, haklı olduğunu bilmek, haksızlığa tahammül etmeyip hakkını haklılara yakışır tarzda elde etmeye çalışmak, bir insanı bir ordu karşında bile güçlü yapar. Haksızlık karşısında susmak, dilsiz şeytanlığa aday olmaktır. Haksızlığı her kabul ediş, daha büyüğüne davetiye çıkarır, bunu biliriz. Hayatı “iman ve cihat” olarak okuruz. Bunun için mümin ve Müslüman’ız.

UNUTMAMAK GEREKİR

Kadın-erkek, Arap-Acem, beyaz-zenci, yönetici-yönetilen, zengin-fakir, soylu-garip gibi ayrımların tümü üstünlük sebebi değildir. Allah; kula kulluğun her çeşidini, tahakkümü, zulüm ve sömürüyü yasaklamıştır, kul hakkını ihlal etmeyi affetmez. İnsanı yaratılmışların en şereflisi yapmıştır. O yüzden, Allah’ın hududunu korumadan, İslam’ın emir ve yasaklarını dikkate almadan, Kur’an ahlâkını tatbik etmeden insan haklarını, kul hakkını savunmak, laf ebeliği yapmaktan, yapılan zulümleri maskelemekten öte bir anlam ifade etmez. Bilinmelidir ki, “Allah’ın hududu” korunmadan “insan hakları” korunamaz. Mazlumların dilenerek haklarını geri alabildiklerini tarih kaydetmez. Zalimden merhamet ve adalet beklemek boşunadır. Hakkı üstün tutuyorsan korkma, adil bir düzen kurmak için mücadele et. Zulüm düzenlerinden ve zalimlerden kurtulmak istiyorsak cihat etmek, hem hakkımız hem görevimizdir. Unutmamak gerekir ki, haktan önce ödev vardır, sorumluluk vardır. Görev ile hak, ikiz kardeş gibidir. Haklar, görevleri, nimetler de sorumlulukları doğurur. Allah’ın, üzerimizdeki haklarını hatırımızdan çıkarmamalı ve O’na karşı görevlerimizi kuşanarak, emanete ihanet etmemeliyiz. Kulluk şuuruyla diğer kulların haklarına da riayete edip, elinden ve dilinden güven duyulan sadık bir mümin olmalıyız. İşte o zaman, Adil Düzen kurulur, hak ettiğimiz yere Hakk’ın yardımıyla ulaşmış oluruz. Batılı söküp atmak, kulluk görevlerinden biri olduğundan batılı reddetmek, batılla mücadele etmek mümin olmak için olmazsa olmaz temel bir ödevdir.

DUAMIZ

Allah’ım, bize hakkı hak olarak göster ve o hakka tabi olmamız için yardım et. Allah’ım, bize batılı da batıl olarak göster ve batılın her çeşidinden kaçınmayı nasip et. Enbiya 18: “Bilakis biz, hakkı; hak kitap, Kur’an’ın getirdiklerini, batılın tepesine bindiririz de o, batılın beynini parçalayarak işini bitirir. Bir de bakarsın ki, batıl o anda yok olup gitmiştir. Allah’a yakıştırdığınız sıfatlardan dolayı size yazıklar olsun.” Allah’tan bu görev için bizlere, hidayet, feraset ve dirayet vermesini niyaz ederiz. Bu duanın kapısını, Milli Görüş şuuruna sahip kadrolar tutmaya çalışıyor. Allah, yâr ve yardımcımız olsun, yolunda bizleri daim eylesin.

SADIKLARDAN OLMAK

Hidayet rehberimiz Kur’an’ı, tahrif edilmekten Allah koruyacak, az sayıda da olsa, daima hakkı savunan bir kadro her devirde mevcut olacaktır. Hicr 9: “Kur’an’ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.” Saf 8: “Onlar ağızlarıyla Allah’ın nurunu; Kur’an’ı ve İslam’ı söndürmek istiyorlar. Hâlbuki kâfirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır.” Ama Allah bunu, kullarının eliyle yapmak istiyor. İnsanın yeryüzünde halife kılınması bu sebeptendir. Tüm tarih boyunca peygamberler ve müminlerin, Peygamberimiz ve ashabının çile çekmesinin sebebi budur. Evet, Allah, Kur’an’ı ve İslam’ı koruyacak, ama Müslüman’ım deyip Allah için fedakârlık yapmayanları koruyacağına dair bir vaadi yoktur. Müslümanlar bu süreçte tavırlarından imtihan oluyorlar. Allah kullarından sözlerinde sadık olmasını ister.

Hucurat 15: “Müminler, kesinlikle Allah’a ve Resulüne iman edenler, dahası, İslam’da şüpheye düşmeyerek, Allah yolunda, İslâm uğrunda mallarını, servetlerini, canlarını ortaya koyarak cihat edenlerdir. İşte bunlar, imanlarında sadık olanlardır.” Dünya imtihanını kazanmak, Kur’an’a ve sünnete kesin bir teslimiyet ister. Teslim olan insanın Kur’an ve sünnet karşısında bana göresi olmaz. Bana göresi ağır basan kimselerin de teslimiyeti olmaz. Müminlerin yeterli samimiyete sahip olmaması, eylemlerinin söylemlerini yalanlaması, ihlâs, ihsan ve takva şuurunu kaybetmeleri, zillet içinde yaşamalarına sebep oluyor. Kurtuluş, itikat ve düzen olarak İslam’ı bilmek ve ona tabi olmaktadır. Bunun yolu Milli Görüş’e bağlanmak, bu safta yerimizi almak işbirlikçi adı Müslüman eyyamcılarla, modern münafıklarla savaşmaktır. Tevbe 24: “De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, hanımlarınız, aşiretiniz, kazandığınız mallar, durgun gitmesinden korktuğunuz ticaret ve hoşunuza giden meskenler sizin için Allah’tan, Peygamberinden ve O’nun yolunda cihat etmekten daha sevimliyse Allah buyruğunu bildirinceye kadar bekleyin. Allah fasıklar topluluğunu doğru yola erdirmez.” Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?