Kiraz Hoca = Mehmet Akkiraz

Bismillahirrahmanirrahim
Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Vefatının 25. yılında Kiraz Hocamız=Mehmet Akkiraz’ı rahmet ve minnetle anıyoruz. Erbakan Hocamızın ifadesiyle o, kırklardandı. Müslüman toplumlarda salih âlimlerin, liderlerin ve mürşidlerin önemi büyüktür. Salih âlimler, liderler ve mürşitler toplumun talim ve terbiyesine öncülük etmişlerdir. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçiş dönemlerinden itibaren Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi Ordu ilinde, Karadeniz’de ve ülke genelinde Kiraz Hoca olarak şöhret bulmuş Mehmet Akkiraz’ın yaygın eğitim, irşad ve sohbet geleneğinin en tanınmış temsilcilerinden biri olduğunu ifade etmek bir hakkı teslim etmektir. Kiraz Hoca=Mehmet Akkiraz; 1316 Hicri 1900 Miladi yılında Korgan’da doğdu. Kiraz Hoca’nın babası Ali oğlu Hasan 1873 yılında doğmuş, 1914 yılında vefat etmiştir. Annesi ise Müsep Hanım, 1879 yılında doğmuş, 1921 yılında vefat etmiştir. Kiraz Hoca II. Abdulhamit’in saltanatının 25. yılında doğmuştur. Aile çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşırdı. Kiraz Hoca; ailenin ilk çocuğu idi, çocukluğunu çobanlık yaparak geçirdi ve babasına işlerinde yardımcı olurdu. Kiraz Hoca 9 yaşlarında iken 13 Nisan 1909 yılında 31 Mart vakası meydana gelmiştir. Kiraz Hoca’nın büyük anası Zarife Hanım çevresinde çok saygın bir hanımdır. İddiaya göre bu hanıma Kiraz Hanım derlermiş. Aile; AKKİRAZ soyadını bu hanımın bu şöhret isminden almıştır. Kiraz Hoca; 14 yaşlarında iken 1. Dünya Savaşı’nı görmüş, 19 yaşlarında iken Milli Mücadele yıllarını yaşamış, Cumhuriyet’in kuruluşuyla birlikte ülkede cereyan eden bütün olaylara tanıklık etmiştir.

EĞİTİMİ

Babası Hasan Efendi ilme büyük önem verirdi, oğlunun da okumasını isterdi. Oğlunu, yörede bulunan mahalli okullarda okutmaya çalışmıştır. Vefatına kadar da (1914) onun okumasıyla yakından ilgilenmiştir. Söğüt ağacından ona cüz yapmıştır. Babasının vefatından sonra Müsep Hanım oğlunun okumasına özel önem atfetmiştir. Mahalli hocaların yanında dayısı Poyraz İmam Mehmet Efendi ve yengesi Hanife Hanım’dan dersler almıştır. 1920 yılında yakalandığı bir hastalık sebebiyle askerliği tecil edilince sıhhatine kavuşan Kiraz Hoca, Fizme’nin Akdana mahallesinde Abdi Hoca olarak tanınan Abdurrahman Hilmi Bilici’nin (1890-1957) açtığı medreseye kaydını yaptırmıştır. Bu medresede 3 Mart 1924 tarihinde medreseler kapatılıncaya kadar tahsiline devam etmiştir. Alet ve şeri ilimleri medresede Abdi Hoca’dan alan Kiraz Hoca, Kur’an derslerini de askerlik yaptığı dönemlerde Mısır’da bulunan yörenin tanınmış âlimlerinden Ağacaalanlı Kayaoğlu Yusuf Efendi’den almıştır. Almış olduğu bu eğitim sayesinde Kur’an’ı çok güzel okurdu. Yörenin yetiştirdiği âlimlerden Sarı Müftü; Sait Efendi ile de zaman zaman ilmi müzakerelerde bulunmuştur.

TASAVVUF YOLUNDA

Medresede genel eğitimini tamamlayan Kiraz Hoca, manevi ilimler alanında da kendisini yetiştirmenin yollarını arar. Çok sevdiği hocası Abdurrahman Efendi’nin manevi ilimler alanında da dolu olduğunu bilir ve hocasını ziyaret ederek, manevi ilimler alanında da kendisine yardımcı olmasını talep eder. Hocası Abdurrahman Efendi, kendisinin bu alanda -o an için- icazetli olmadığını söyleyerek, kendisine yardımcı olamayacağını, Sivas’a gitmesini, aradığını Sivas’ta bulabileceğini, Sivas’a ise yakın köylüsü yörenin tanınmış zatlarından Hamit Hoca ile gidebileceğini işaret eder. Çünkü o, Sivas’ta bulunan tasavvuf büyüklerine müntesiptir. Kiraz Hoca, Hamit Hoca ile Sivas’a gider ve Mustafa Haki Efendi’ye intisap eder. Mustafa Haki (Doğruyol) Sivas yöresinin yetiştirdiği saygın zatlardan birisidir. Nakşi geleneğinin önde gelen büyüklerindendir. Büyük mürşitlerdendir. Nisbetini Tokatlı Mustafa Haki Efendi’den almıştır. Kendisi mekteb-i sultanide öğretmenlik yapmaktadır. İlmi kelam ve miras hukuku (faraiz) konularında ilmi birikim sahibidir. 23 Nisan 1920’de birinci TBMM’de Sivas milletvekili olarak görev yapmıştır. 1873 yılında Sivas’ta doğmuş, 1925 yılında yine Sivas’ta vefat etmiştir. Tarakçı Hamit Hoca, eşi ve Kiraz Hoca Sivas’ta bir ay kadar kalırlar, sonra Korgan’a geri dönerler. Kiraz Hoca, üç dört ay sonra yeniden Sivas’a gider ve sülukünü tamamlar. Kiraz Hoca, manevi eğitimini 1925 yılında vefat edinceye kadar Mustafa Haki Efendi’den almıştır. Mustafa Haki Efendi’nin vefatından sonra halifelerinden İhramcızade İsmail Hakkı Toprak’a teveccüh etmiş, 1925 yılından 1969 yılında vefat edinceye kadar, İhramcızade’nin talebesi olmuştur. İhramcızade 1969 yılında vefat edince İhramcızade’nin görevlendirmesiyle Korgan, Fatsa, Aybastı ve Karadeniz’de irşadla meşgul olmuştur. Kiraz Hoca=Mehmet Akkiraz 16.6.1997 Pazartesi günü Hakk’a yürümüştür.

HİZMETLERİ

Kiraz Hoca; ömrünü ilme, insanlığa hizmete, yörenin maddi ve manevi kalkınmasına, eğitime, cehaletle mücadeleye, tebliğe, iyiliğin ve güzelliğin yayılmasına adamıştır. Ömrünü İslam davasına vakfetmiştir. O bir Kur’an âşığı idi. Hayatının en hayırlı işi olarak daima Kur’an’ı okumayı ve okutmayı görmüştür. Kur’an ve Sünnet ışığında herkese örnek olmaya çalışmıştır. “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” Peygamber tavsiyesini kendisine emir telakki etmiş ve ömrü boyunca ümmetin en hayırlısı olmanın çabası içerisinde bulunmuştur. Bu uğurda bütün sıkıntılara göğüs germiştir. Kiraz Hoca; ömrünün sonuna kadar nerede bir çocuk görse onu yanına çağırır, besmeleyi öğretir, namaz sûrelerini ezberletirdi. Kiraz Hoca; 13.5.1952’de başladığı Korgan Merkez Camii imam hatipliği görevini 21.11.1973 tarihine kadar sürdürmüştür. Kiraz Hoca; sosyal huzurun ve toplum barışın sağlanması için elinden gelen çabayı göstermiştir. Devlet millet kaynaşması için daima iyi bir örnek olmuştur. Kiraz Hoca, hayra hizmetin bir unsuru olarak müsbet siyasetle de yakından ilgilenmiş, bu alanda da topluma örnek olmuştur. İlerlemiş yaşına rağmen, 1977 yılında MSP Korgan ilçe başkanı olmuştur. Millî Görüş lideri Erbakan Hoca’yla dostlukları, sıradan değil, samimi bir dostluktur. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder

# Sivas

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

03

Keserahmet - RABBİM RAHMET EYLESİN, MEKANI CENNET MAKAMI ÂLİ OLSUN, ŞEFAATİNE NAİL OLMAYI DA BIZLERE NASİB EYLESİN, AMİN.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Haziran 00:56


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?