Reklamı Kapat

Zafer Partisi’ne kapatma davası açıldı

Ümit Özdağ tarafından kurulan Zafer Partisi’ne kapatma davası açıldığı iddia edildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Yemi Akit'te yer alan habere göre, Zafer Partisi Bursa İl Başkanlığı, Twitter hesabından Dr. İhsan Şenocak’ın mesajını alıntılayarak, “Türk’e düşman olan senin gibilerin vatanı bu cennet ülke değil Arap çölleridir. Ay yıldızlı al bayrağın gölgesinde yaşayıp bu kadar Türk düşmanı olanları da unutmayacağız. Sığınmacılardan sonra sıra size gelecek. Gerekirse zorla!” paylaşımında bulundu.

YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA KAPATMA BAŞVURUSU

Avukatlar Ömer Faruk Ceylan, Cengiz Yılmaz, Mehmet Mustafa Özünver ve Musab Özkan ile Yakup Özünver, Fıkıh Doktoru İhsan Şenocak’a yönelik paylaşımda bulunan Zafer Partisi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunarak basın açıklaması yaptı.

“Bu ırkçı, saldırgan, ötekileştirici köhne zihniyetin 21. yüzyılda hala devam ediyor olması ciddi bir sorun teşkil etmektedir.” denilen açıklamada, “İhsan Şenocak Hoca, malumunuz ülkemizin yetiştirdiği çok değerli bir ilim adamıdır. İslami ilimler alanındaki çalışmaları, gerek Müslüman halkımız gerekse de genişçe bir akademik camia tarafından sürekli taktirle takip edilmekte ve birçok çalışmada kaynak kabul edilmektedir. Bu noktada, İslam Alimlerine karşı hazımsızlık, Hz Muhammed (SAV) dönemindeki müşriklerden, günümüze kadar her dönemde olmuştur.” ifadeleri kullanıldı. Fakat şu husus iyi bilinmelidir ki, burası bir Müslüman ülkesidir ve bir hukuk devletidir. Kimsenin babasının çiftliği değildir.

Herkes hukuk karşısında haddini hududunu bilmek zorundadır. Anayasa’da 68/4’e göre, siyasî partiler eylemleriyle, insan haklarına, hukuk devleti ve demokratik cumhuriyet ilkelerine uygun davranmalı, herhangi bir diktatörlüğü savunmamalı ve yerleştirmeyi amaçlamamalı, suç işlenmesini teşvik etmemelidir.

Anayasa 68/4

Bu nedenle bir siyasi partinin başındaki şahsın, İhsan Şenocak Hoca’ya karşı; ırkçı, saldırgan, ötekileştirirci, hedef gösterici, tehdit edici söylemleri, siyasi parti kapatılma nedenleri olarak düzenlenen Anayasa’nın 68/4 maddesini her yönüyle ihlal etmiştir. Ayrıca ilgili şahıs, daha da ileri giderek, adeta hukuku hiçe saymış, “Gerekirse zorla…!” demekten de geri durmamıştır. Bu yönüyle de tehlike oluşturmaktadır. Zira Anayasa’da 68/4 çerçevesinde, bir diktatörlük savunulduğu ve amaçlandığı ve de suça teşvik edildiği açıkça anlaşılmaktadır.

Bu nedenlerle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kapatma dosyasını hazırlayıp yasal süreci başlatması için talepte bulunduk. Bununla birlikte iş bu söylemler, Anayasa Madde 24’te düzenlenen “Din ve Vicdan Hürriyeti”, Anayasa Madde 25’te düzenlenen “Düşünce Kanaat Hürriyeti” ve Anayasa Madde 26’da düzenlenen “Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti” hükümlerinin açıkça ihlali niteliğindedir

TCK 106

Ayrıca bir siyasi partinin başında olması hasebiyle Toplumun belli bir kesimine hitap eden bir şahsın bu tarz söylemleri, TCK 216’da düzenlenen “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etmek” ve TCK 106’da düzenlenen “Tehdit” suçlarını oluşturmuştur.

Tüm bu hukuki ihlallere karşı, Cumhuriyet savcılarımızı göreve davet ediyoruz. Bizler de avukat meslektaşlarımızdan oluşan genişçe bir hukukçu kitlesi ile tüm yasal sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı buradan ifade etmek istiyoruz.”

17 Nis 2022 - 20:10 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

05

Aytekin - Mülteci ve sığınmacılar derhal sınır dışı edilmeli veye bu konuda referandum yapılmalı.

Ümit Hocama katılıyorum.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 09:34
04

Çağlayanlar - Sayın İhsan Şenocak Bey kardeş haramlardan sakınmakta dikkatli, menfaat makam esiri olmamış sözü özü doğru kelamı HAKtan alan ciddi bir ilahiyatçıdır.

Fakat kendisi, Tarık Buğra'nın gerçek bir yaşam hikayesinden (bizatihi Reis Bey babası olan) Küçük Ağa Romanında yer alan Dr. Haydar Bey ile Onu İngilizlere çalışarak Çölde esir alan Arap Şeyhinin dyalogunu okumalı, merhum Yücel Çakmaklı'nın TRTiçin çektiği dizide de bu diyalog çok dikkate değer. Ayrıca Necip Fazıl Kısakürek merhumun Türklük ve Türk İslam kültürü üzerine yazılarını lütfen okusun. Keza Ferudun Kandemir'in Fahreddin Paşa' nın Medine Müdafaası kitabını objektif bakış açısıyla istirham ediyorum okusun, bu eseri her Müslüman Türk çocuğu okumalı.

Bakın din yapıştırıcı olsaydı Rusya Ukrayna savaşı olmazdı, İstanbul'unFethinde Ortodoks papaz kardinal külahı yerine Müslüman sarığıgörmek isterim demezdi.

Kaldı ki gerçek bir mümine VeliHanım olan merhum babaannemin çocukken Onun köyünde yeri gelip ekmeklerini paylaştıkları komşuları Ermenilerin Türklere yaptıkları zulümleri (hamile kadınların karınlarını deşip çocuklarını çıkaran, tecavüz eden, erkekleri baş aşağı sakallarından yakan vb. korkunç şeyler) Arapların kuyularımıza attıkları zehir dolayısıyla Arabistan çöllerinden, Yemen'den şehadet haberleri gelen amcalarını hatırladıkça "Türk' ün eli it yalağında yıkanmış" der, sonra da hep abdestli dolaşan ağzından şu dua dökülürdü:"Kim ki Müslüman Türk'e düşmanlık ede Azimüşşan ALLAH onu onları yok ede, kim ki Müslüman Türke nankörlük ede, Azimüşşan ALLAH onu onları nedametle Türk'ün kapısında inim inim inlete."

Ümit Özdağ Bey kardeşim, Müslüman Türk'ü bir erken uyarı cihazı nasıl depremi önceden haber verip zararları minimuma indiriyor, bir Vatansever olarak menfaat halkasına esir olmuş, beton ekonomisinin riskini zamanında görememiş insanları, vatanını uyarmaktadır. Her Türk irfan, bilgelik kokan şu sözü tefekkür etmeli

"Bugün göz yumduklarımız yarın bize göz açtırmayacak olanlardır." Doğu Türkistan Atasözü

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 03:46
03

Tehlike - evet tahlikenin işgalın farkında halkta öyle gerçekler acıtırsa. sonucuda ne olur?bu vatan kanla yazıldı.gel geç yolu değil.bunun hesabını elbette vericekler. şüphesiz.bu millet susar susar ammaaaaaa.çıkın halkın içine sorun ama soramazsınız. çünki çok iyi biliyorsunuz.bizler eminiz bu vatanın evlatları. bu ülkeyi. sizlre yem etmiyecek.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Nisan 03:10
02

Hacı - Artık vatan millet bayrak sakarya diyenlerden kaciyorum beka meka hep yalan ülkenin tüm topraklarını fabrikalarını sattilar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Nisan 21:51
01

Zorbey - hdpkk'yı kapatamıyorlar Zafer partisini kapatacaklar!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Nisan 20:43