Reklamı Kapat

HSYK‘da Güç Savaşları

HSYK‘da Güç Savaşları

Türkiye‘de yargı ile ilgili tartışmalar iyice alevlenirken 12 Ekim‘de 12 bin civarında hakim ve savcının oy kullanacağı HSYK seçimleri, El Cezire‘de "HSYK‘da güç savaşları" yorumuna yol açtı.

El Cezire Türk, Türkiye‘deki yargının güç dengelerini irdelediği haberinde "HSYK seçimlerinde, her meslek örgütüne göre güç dengeleri farklı. En kritik rakam ise Cemaat etkisindeki yargı üyeleri. Demokrat Yargı‘ya göre bu sayı 5 bin civarı, YARSAV‘a göre 3 bin, Yargıda Birlik Platformu‘na göre ise 2 bin 500 civarında" dedikten sonra şöyle devam ediyor:

"12 Ekim‘de gerçekleşecek HSYK seçimlerinde yargının atama, terfi, soruşturma, inceleme kararlarını alan Hakim Savcılar Yüksek Kuruluna 7‘si adli ve 3‘ü idari yargıdan olmak üzere 10 üye seçilecek. 22 üyelik kurulun 4 üyesini ise yeni seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atayacak. 3 üye Yargıtay‘dan, 2 üye Danıştay‘dan 1 üye ise Adalet Akademisi‘nden gelecek. Doğal üye olan Adalet Bakanı ve Müsteşarı ile birlikte 22 kişilik kurul oluşmuş olacak. Kurul 15 kişiyle toplanıp, 12 kişiyle karar alabilecek."

"EN KRİTİK OYLAR, CEMAAT ETKİSİNDEKİ YARGI MENSUPLARININ OYLARI"

Seçimler için meslek örgütlerinin desteklediği adaylar ve bağımsız adayların çıkabileceğini anlatan El Cezire, yargıdaki 3 büyük meslek örgütü ile görüştüğünü belirterek, "Buna göre meslek örgütleri dışında seçimler için en kritik oylar, sayısı tam olarak bilinmese de Cemaat etkisindeki yargı mensuplarının oyları olacak" şeklinde konuştu.

02 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?