Reklamı Kapat

Babacan‘ın dikkat çeken sanayi mesajı

Babacan‘ın dikkat çeken sanayi mesajı

Dün katıldığı bir televizyon programında sanayi yatırımlarının göreli olarak daha cazip hale gelmesi gerektiğini belirten Babacan Yardımcısı Ali Babacan, sanayinin toplam milli gelirden aldığı payın düştüğünü ifade ederek, bunun iyi bir trend olmadığını söylemişti.

Babacan‘ın bu haklı eleştirilerine sanayicilerden ve toplumun pek çok kesiminden olumlu tepkiler geldi.

ASO: TÜRKİYE‘Yİ EKONOMİK HEDEFLERİNDE HIZLANDIRIR

Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, şarta bağlanacak sanayi işbirliği katkısının, Türkiye‘nin ekonomik hedeflerine olan yürüyüşünü daha da hızlandıracağını belirtti.

Kaya, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan‘ın, sanayinin milli gelirden aldığı payın artırılması gerektiği konusundaki değerlendirmesine ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkelerin gelişmesi, kalkınması ve refahının artmasının yolunun üretimden geçtiğini söyledi.

"ÜRETTİĞİMİZ KADAR GÜÇLÜYÜZ"

Bir ülkenin ürettiği kadar güçlü olduğunu vurgulayan Kaya, şöyle konuştu:

"Yerli üretimi çözmeli ve birbirimize yardımcı olarak kendi imkanlarımızla üretmeliyiz. Gelişmiş ekonomilerin başarı süreçlerini incelediğimizde; kendi marka ve sanayicisine öncelik verdiklerini görüyoruz. Söz konusu ülkeler, kamu alımlarında gösterdikleri titiz yaklaşımlar ve karşılıklı sanayi işbirliği şartları ile sağlanan avantajları yine kendi ekonomilerine fayda olarak döndürüyorlar.

Başbakan Yardımcımız Sayın Ali Babacan‘ın da işaret ettiği gibi ‘Türkiye‘nin öncelikle sanayileşmesi ve üreten bir toplum olması‘ gerekiyor. Üretimin sac ayaklarından birini KOBİ‘ler

oluşturmaktadır. KOBİ‘lerin sağladığı üretim ve istihdam, Türk ekonomisinin denge unsurlarından biridir. "

Üretimin nitelikli hale gelmesi ve marka yaratmak için gelişmiş ekonomilerin yaptığı gibi hareket edilmesi gerektiğini belirten Kaya, "Kendi üreticimizin önü açılmalı, onlara Ar-Ge ve inovasyon süreçlerinde sabır gösterilmeli ve destek sağlanmalı, uluslararası pazarlarda rekabet gücü geliştirmelidir" dedi.

Son dönemlerde adımları atılan, ihalelerde artık zorunlu yerli katkı ve teknolojik yeterlilik uygulanmasına yönelik Kamu İhale Genel Tebliği‘ndeki gelişmelerin, Sanayi İşbirliği Programı Yönetmeliği çalışmalarının üreten kesim açısından umut verici olduğunu vurgulayan Kaya, "Bu çalışmaların uzun vadeli bir perspektifte değerlendirilmesi ve devlet politikası haline gelmesi en büyük beklentidir. Kamunun yapacağı alımlar da sanayi kesiminin odaklandığı nokta olmakta. Burada şarta bağlanacak sanayi işbirliği katkısı, hedeflere olan yürüyüşü daha da hızlandıracaktır" diye konuştu.

BABACAN‘IN DİKKAT ÇEKEN "İNŞAATTAN SANAYİYE DÖNMELİYİZ" MESAJI

Türkiye?nin öncelikle sanayileşmesi ve üreten bir toplum olması gerektiğine işaret eden Babacan, bu konuda istenilen noktada olunmadığına da dikkat çekmişti.

"KOLAY PARA KAPISI NEREDEYSE SERMAYE ORADA"

Babacan, bir başka alanda daha kolay para kazanma ihtimali olduğunda sermayenin oraya kaydığından yakınmıştı. Babacan, sanayi yatırımlarından para kazanmaya başlamanın 5-6 seneden önce mümkün olmadığını buna karşılık AVM ya da bir lüks konut projesinin hemen tamamlanıp satılabildiğini ifade ederek meseleyi örneklendirmişti.

Babacan, "Biz sadece sanayimizin önünü açmak değil, diğer taraftaki aksaklıkları da gidermek zorundayız ki sermaye ?oraya mı, buraya mı gideyim? kararını daha sağlıklı verebilsin. Aksi halde üretmeden çok lüks binalar yapan, taşa toprağa para harcayan bir ekonomi oluyoruz.? demişti.

Kaynak: AA,

03 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?