Reklamı Kapat

Komutanlar ve Beyaz Kitap

Komutanlar ve Beyaz Kitap

ANKARA BÜROSU

Bölgemizde yaşanan sıcak gelişmeleri, çatışmaları ele alan Komutanlar ve Beyaz Kitap piyasaya çıktı. Bilinmeyen Yönleriyle Körfez Savaşları Ve Ortadoğu   Sorunu’nu elen alan yeni kitap gizli kapaklı ilişkilere ışık tutuyor. Abdurrahim Küçük tarafından kaleme alınan kitap üç bölümden oluşuyor.

Kitabın birinci bölümünde Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i işgal etmesiyle ortaya çıkan duruma Amerika‘nın ve bölge yöneticisi liderlerin ve askeri komutanların yaptıkları görüşmeleri ve    temasları anlatılıyor. Bu bölümde özellikle Suud Prensi Bander bir Sultan (Daha sonra Suud İstihbarat başkanı oldu) yaptığı görüşmeler dikkat çekiyor. Saddam‘ın devrimden sonra İran‘a karşı savaşa yönlendirilmesi, sonra Kuveyt‘i işgal yolunun açılması da kitapta ele alınan konular arasında yer alıyor. Önce İran korkusuyla sonra da Saddam korkusuyla Suudi Arabistan ve körfez ülkelerinin Amerika kontrolüne alınması gözler önüne seriliyor.

İkinci bölümde ise körfez krizine karşı yapılan diplomatik çabalar ve özellikle Ürdün‘ün yaptığı çalışmalar anlatılıyor. Ürdün, doğal kaynakları zengin olmayan ama coğrafi konumu (İsrail, Suudi Arabistan, Irak ve Suriye‘ye sınır olması) nedeniyle önemli bir ülke. Ülkeyi 45 yıl yönetmiş olan Kral Hüseyin dengeleri iyi gözeten ve Amerika ile İsrail’i memnun edecek politikalar izledi. Bu bölümde Ürdün Kral’ı Hüseyin‘in çaresizlikleri aktarılıyor. Kitabın son bölümünde ise 2. Körfez savaşı ve sonrasında  İslam dünyasında yaşanılan olayların arka planlarını aralanıyor. Günümüzdeki yaşanılan olayların izlerini sürerek İran devrimi ve bölgeye etkisi, Rusların Afganistan’ı işgali ve El Kaide‘nin ortaya çıkması irdelenirken, Türkiye’nin bölgeye yönelik dış politikası da ele alınıyor. Bizimkitaplar yayınevinden çıkan, Abdurrahim Küçük’ün kaleme aldığı "Komutanlar Ve Beyaz Kitap", günümüzde yaşanılanları ve bölgemizi anlamaya çalışanların yararlanacağı   bir kitap olarak piyasadaki yerini aldı.

Abdurrahim Küçük Kimdir?

1959 Konya doğumlu olan yazar eğitimini yurt dışında görmüş, Suriye ve Ürdün‘de 10 yıl    kadar yaşamıştır. Ürdün Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirerek  yurda dönen Küçük, bir süre gazete ve televizyonlarda çalıştıktan sonra avukatlık yapmaya başladı. Yazarın yayınlanmış iki şiir kitabı (1.Şiir Gözlüm, 2.Hicran-Çimke yayınları), Yenda yayınları tarafından yayınlanmış “Dürtü” ve mola yayınları tarafından yayınlanmış “Gerici” isimli ikide romanı bulunuyor.

04 Eylül 2014 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?