Reklamı Kapat

AÖF Bulgaristan‘da büro açtı

AÖF Bulgaristan‘da büro açtı

Açıköğretim Fakültesi yurt dışı programlarında, Bulgaristan’daki Türk öğrencilere hizmet vermek üzere 2013-2014 öğretim yılında öğrenci kaydına başlandı. Resmi açılışı bu yıl gerçekleştirilen yurt dışı programları kapsamında Bulgaristan da lisans eğitiminde İşletme Fakültesi İşletme Bölümü, İktisat Fakültesi İktisat Bölümü, Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü, Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Sosyoloji Bölümü ile ön lisans programları kapsamında da Turizm ve Otel İşletmeciliği, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Dış Ticaret ve İlahiyat programlarına öğrenci alımı yaparak 2013-2014 öğretim yılında faaliyetlere başladı.

Büronun açılış törenine Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yücel Güney, Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı, Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kerim Banar, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sinan Aydın, Açıköğretim Fakültesi Fakülte Sekreteri Öğr. Gör. Tahir Şahin ve Açıköğretim Fakültesi Filibe Bürosu Sorumlusu Fahriye Murad katıldı.

Açılış töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, Anadolu Üniversitesi’nin 56 yıllık tarihi ile dünya mega üniversiteleri arasında yer alan, 2 milyonun üstünde öğrencisi olan, 30 yıldır yurt dışında eğitim hizmeti sunan bir üniversite olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Gündoğan, “Batı Avrupa, KKTC, Azerbaycan en son olarak da Balkanlarda Makedonya, Kosova şimdi de Bulgaristan’da açıköğretim büroları açıyoruz. Önümüzdeki dönemde Bosna Hersek ve Romanya’da da AÖF Bürosu açmayı planlıyoruz. Üniversiteler evrensel kurumlardır. Sadece ülke vatandaşlarına değil, dünya vatandaşlarına da eğitim hizmeti sunmak istiyoruz. Eğitim hakkı insanların talep edeceği doğal haklardan biridir. Biz sadece ülkemiz vatandaşlarına değil, dünyada Türkçe konuşan bütün insanlara ulaşmak istiyoruz. Şu anda yurt dışında 20 binin üzerinde öğrencimiz var. Bulgaristan’ın bizim için farklı bir anlamı var. Ülkelerimiz arasında dostane ilişkiler var. Bu ilişkilere üniversite olarak eğitim alanın da katkı sağlamak istiyoruz. Burada açacağımız büro ile sadece Bulgaristan’daki öğrencilere hizmet vermeyeceğiz. Bulgaristan’daki üniversitelerle de işbirliği yapmak istiyoruz. Anadolu Üniversitesi Türkiye ve dünya da herkese eğitimde fırsat eşitliği sunmak isteyen bir üniversitedir. Eğitim fırsatını mesafe ne olursa olsun, herkese ulaştırmak isteyen bir üniversiteyiz. Bulgaristan’a biraz geç geldik ama geç gelmemizi telafi edecek girişimlerimiz devam edecektir. Bu büronun açılmasında katkısı olan başta Büyükelçimiz Sayın Süleyman Gökçe ve Filibe Başkonsolumuz Sayın Şener Cebeci olmak üzere herkese teşekkür ederim” dedi.

Öte yandan Filibe Bürosu açılışına giden Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan eşliğindeki heyet, açılıştan önce Sofya Büyükelçiliğine giderek Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ile görüştü. Büyükelçilik Rezidansında yapılan görüşmede Bulgaristan’daki açıköğretim bürosunun öğrencilere ne tür hizmetler verdiği ve bunun yaygınlaştırılması için neler yapılabileceği görüşüldü.

04 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?