Reklamı Kapat

Almanların Korkuları 2014 raporuyayınlandı

Almanların Korkuları 2014 raporuyayınlandı

Alman toplumunun en büyük korkularının “avro krizi, hayat pahalılığı, doğal afetler, yabancılardan kaynaklanan gerginlikler ve terörizm” olduğu bildirildi.

R+V Sigorta Enformasyon Merkezi tarafından yaklaşık 20 yıldır yapılan araştırmanının bu yılki sonuçlarını içeren “Almanların Korkuları 2014” başlıklı rapor, Berlin’de düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

Merkezin müdürü Rita Jakli, Almanların en büyük korkusunun Avro Bölgesi’ndeki mali kriz olduğunu belirterek, “Almanların yüzde 60’ı Avro Bölgesi’ndeki borç krizinin yüksek maliyetlerinin Alman vergi mükelleflerinin üstlenmek zorunda kalacağından korkuyor. En büyük korku bu” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Manfred G. Schmidt de yaptığı açıklamada, önceki senelerde olduğu gibi Alman toplumunun kaygılarının daha çok paraya ve ekonomiye ilişkin olduğunu, bunda tarihteki gelişmelerin ve özellikle de Weimar Cumhuriyeti döneminde yaşanan hiperenflasyonun etkili olduğunu kaydetti.

- Avroya yönelik kaygılar geriledi -

Almanya’nın demografik niteliklerini yansıtan 2 bin 400 kişiyle temmuz ayında görüşülerek yapılan anket çalışmasına göre, Alman toplumunun 2014 yılındaki en büyük korkusunu AB bölgesindeki borç krizinin Almanlara getireceği mali yük oluştururken, ortak birimi avronun tehlikede olduğundan endişe duyanların sayısı önceki yıllara göre geriledi.

2012 yılında yapılan anket çalışmasında Almanların yüzde 73’ü AB’deki borç krizinin getireceği mali yükten korktuğunu belirtirken, yüzde 65’i ortak para birimi avronun geleceğinin tehlikede olduğunu düşündüğünü kaydetmişti.

2014 yılı anketine göre AB’deki borç krizinden kaygı duyduğunu belirtenlerin oranı yüzde 60’a geriledi. Avronun tehlikede olduğunu düşünenlerin oranı da yüzde 45’e düştü.

- Hayat pahalılığı kaygılandırıyor -

Ankete göre, Almanların yüzde 58’inin en büyük kaygısını hayat pahalılığı oluştururken bunu yüzde 51 ile doğal afetlerden duyulan korku izliyor.

Ankete katılanların yüzde 51’i yaşlılıkta bakım sorununun en büyük korkusu olduğunu belirtirken, bunu yüzde 47 ile ağır hastalığa yakalanmaktan duyulan korku takip etti. İşsiz kalmaktan korkanların Almanların oranı 2013’te yüzde 36 iken, bu yıl bu oran yüzde 33’e geriledi.

Almanların yüzde 32’si çocuğunun uyuşturucu bağımlısı olmasından, yüzde 28’i yaşlılıkta yalnız kalmaktan, yüzde18’i de evlilik ya da birlikteliğinin sona ermesinden korktuğunu ifade etti.

- Yabancılara dönük endişe -

Anketin dikkat çeken sonuçlarından biri de yabancılara yönelik dile getirilen endişe oldu. Almanların yüzde 43’ü "yabancılardan kaynaklanan gerginliklerden" korktuğunu dile getirirken, bu oranın geçen yıla göre yüzde 1 artış göstermesi dikkat çekti.

Ankete göre, Almanların yüzde 39’u “terörizmden”, yüzde 37’si Ukrayna  krizinin çatışmaya dönüşmesinden, yüzde 35’i de “Almanya’nın da dahil olacağı bir savaştan” korktuğunu ifade etti.

AA

04 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?