Reklamı Kapat

Haçın gölgesinde NATOnun masasında

Haçın gölgesinde NATOnun masasında

Zirvenin yapıldığı yerde toplanan binlerce kişi, taşıdıkları pankart ve dövizlerle NATO’nun yaptığı katliamları protesto etti.

NATO İslam’ı Düşman İlan Etmişti

1990 yılında İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, İskoçya’daki NATO zirvesinde Doğu Bloku’nun çöktüğünü artık yeni düşmanın  ‘İslam’ olduğunu açıklamıştı. NATO bu yeni düşmana saldırmakta gecikmedi. Geçen süre içinde NATO İslam coğrafyasında bombalamadık yer bırakmadı.

Bu dış politikayla ancak “NATO göreve”

İslam coğrafyasında akan kanın baş müsebbiplerinin askeri gücü olan NATO, bir kez daha Türkiye tarafından “çözümün(!) adresi” olarak görüldü. Türkiye, gittiği her yerde Müslümanlar için kan ve gözyaşından başka bir şey vermeyen NATO’yu, aynı Libya meselesinde olduğu gibi göreve çağırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO liderlerine hitaben, “Suriye ve Irak’ta bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden şiddet ortamına karşı bütüncül bir yaklaşımla kararlı adımlar atılması gerek” diyerek NATO’yu yeni işgaller için adeta çağrıda bulundu. Türkiye’nin NATO’dan medet umar hale gelmesi, batağa saplanan ve dost hiçbir ülke bırakmayan yanlış dış politikasını bir kez daha gözler önüne serdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi’nde liderlere hitaben yaptığı konuşmada, “Suriye ve Irak’ta bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden şiddet ortamına karşı bütüncül bir yaklaşımla kararlı adımlar atılması gerektiğini” vurguladı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cardiff’te devam eden NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin önceki günkü oturumlarında yaptığı konuşmayla liderlere hitap etti. Erdoğan, Afganistan konusunun görüşüldüğü, müttefik ve ortak ülke devlet ve hükümet başkanlarınının katılımıyla yapılan toplantıda, kritik ve hassas bir süreçten geçen Afganistan’a önümüzdeki dönemde de Türkiye olarak destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Afganistan’daki cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin en kısa sürede sonuçlandırılmasını beklediklerini de belirten Erdoğan, “ISAF harekatı sona erdikten sonra da kardeş Afgan halkını kendi kaderine terk etmeyeceklerini, onları yalnız bırakmayacaklarını” dile getirdi.  Erdoğan, ISAF’ın Afganistan’daki görevini tamamlamasının ardından, 2015’te başlatılması planlanan “Kararlı Destek Misyonu”nda da Türkiye’nin öncü bir rol üstleneceğine işaret etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün öğleden sonra devlet ve hükümet başkanları düzeyinde toplanan NATO - Ukrayna Komisyonu oturumunda ise Ukrayna’nın siyasi bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve milli birliğine Türkiye tarafından verilen desteğin önümüzdeki dönemde devam edeceğini belirtti.

NATO’nun Azerbaycan’a verdiği vaatler

“Kırım’ın yasadışı ilhakının tanınmayacağını” ifade eden Erdoğan, baskıya maruz kalan Kırım Tatar Türklerinin izole edilmesine yol açılmaması, krize siyasi çözüm bulunmasına yönelik çabaların desteklenmesi gerektiğini vurguladı.  Erdoğan, oturumdaki müdahalesi sırasında da “NATO’nun Azerbaycan’a verdiği vaatleri yerine getirmesi gerektiğini, Karabağ sorununun Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümlenmesinin büyük önem taşıdığını” söyledi.  /AA

“Bütüncül yaklaşımla kararlı adımlar atılmalı”

Erdoğan, Cardiff Kalesi’ndeki Kuzey Atlantik Konseyi Çalışma Yemeği’ndeki konuşmasında da Irak, Suriye ve Ukrayna’daki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerini aktardı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO’nun karşı karşıya bulunduğu temel güvenlik sınamalarının ele alındığı çalışma yemeği esnasındaki konuşmasında, “Suriye ve Irak’ta bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden şiddet ortamına karşı bütüncül bir yaklaşımla kararlı adımlar atılması gerektiğine” işaret etti. Erdoğan, “Şam rejiminin yaptıklarına seyirci kalınması neticesinde bölgede ortaya çıkan kaos ortamından yararlanan terör örgütlerine karşı kapsamlı bir strateji geliştirilmesi gerektiğini” vurguladı.

06 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?