Reklamı Kapat

Türkiye‘ye sıcak para girişi hızlanacak iddiası

Türkiye‘ye sıcak para girişi hızlanacak iddiası

ABD’de gerçekleşen 8 ayın en düşük istihdam verisi piyasalara yeni olumlu senaryo için fırsat verdi. ABD ve Avrupa‘da piyasa faizleri düşerken Türkiye için ‘carry trade‘ fırsatı doğdu. Uzmanlar bu gelişme ile Türkiye’ye kısa vadede de olsa ABD ve Avrupa kaynaklı sıcak para girişini artırabileceğine dikkat çekiyor.

GÜNLERDİR tutunacak olumlu senaryo arayan piyasalara Avrupa merkez bankası’nın (AMB) ardından ABD’den de iyi haber geldi. ABD’nin faiz artırım zamanlamasını etkileyecek tarım dışı istihdam verisi Ağustos ayında 142 bin kişi ile en düşük beklentilerin bile altında kaldı. ABD’de işsizlik oranı yüzde 6.1 ile 6 yılın en düşük oranına gerilese de bu orana daha çok işgücünden çıkanlar, emekli olanlar katkıda bulundu. Böylece ABD’de 7 ay sonra ilk kez tarım dışı istihdam 200 bin kişinin altında kaldı.

PİYASALAR VERİYE İNANAMADI

İstihdam verisinin beklentilerin çok altında kalması ise dolarda beklenen sert düşüşü getirmedi. Veri öncesi 2.17 TL seviyesinde bulunan dolar 2.1550 TL’ye kadar geriledi. Veri öncesi yüzde 9 seviyesinde olan 24 Temmuz 2024 itfalı Türkiye 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 8.88’e kadar geriledi. Piyasaların beklentilerin çok altında kalan düşük veriye sınırlı tepki vermesi ise piyasaların bu verilere ‘inanmaması’ ile açıklanıyor. Birçok uzman verinin gelecek ay revize edileceğini düşünürken Moody’s Başkanı Mark Zandi “Açıklanan istihdam verilerine inanmıyorum” diyerek en net tepkiyi gösteren isim oldu.

SICAK PARA KISA SÜRE İÇİN TÜRKİYE’YE AKABİLİR

Piyasa uzmanları gelen verilerle ABD ve Avrupa’da çok düşen faiz oranlarının önümüzdeki dönemde Türkiye’ye sıcak para akışını artırabileceğine dikkat çekiyor. Global Menkul Değerler Stratejisti Gökhan Uskuay ABD’de tarım dışı istihdam rakamları öncelikle önümüzdeki ay varlık alımını sonlandıracak FED’i düşündürmeye sevk edeceğini belirtirken “Bu durum gelişen piyasalara kısa vadede nefes aldıracaktır. Veriler hala Fed’in istihdam piyasasında görmek istediği istikrarın sağlanamadığını gösteriyor. Avrupa ülkelerinde faizler yüzde 1’in altına gerilediği için ABD tahvil faizleri de olmayacak kadar düşük seviyelerde seyrediyor. Türkiye’de yüksek nominal faizler yabancı için bir ‘carry trade’ hikayesine imkan tanıyor” diye konuştu.

Alman 10 yıllık tahvilleri son iki haftadır yüzde 1‘in altında. Türkiye‘deki nominal faizlerin yüksekliği düşünüldüğünde ‘carry trade‘ ile sıcak para girişi yaşanabilir (Grafik: Bloomberg)

Kısa vadeli ABD faizlerinin çöktüğünü belirten Ak Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Gökhan Şen ise piyasa notunda “AMB ve Ukrayna’da ateşkes ihtimali ile gelişen piyasalarda risk iştahı arttı. Fed’in Eylül toplantısından sonucun değişmesini beklemiyorum. Ancak şahinlerin eli zayıfladı” dedi.

CARRY TRADE NEDİR?

Carry trade, yatırımcıların ucuz maliyetle borçlandıkları kaynağı, daha yüksek getiri sağlayan hisse senetleri ve başka ülkelerin para birimleri, tahvilleri gibi farklı piyasa enstrümanlarında değerlendirmesine deniyor. Türkiye‘nin gündemine carry trade daha önce Japon ev kadınlarının yatırımlarıyla gündeme gelmişti. Japonya‘da sıfır faiz döneminde Japon ev kadınları faiz ve kur farkından yararlanarak varlıklarını Türkiye‘deki kağıtlara taşımıştı. Japon ev kadınları Japon kurumlardan yen ile borçlandıkları parayı TL‘ye çevirip Türkiye‘den yüksek getiri sağlayan tahvil satın almış faiz farkından faydalanmıştı. Şimdi ise özellikle Avrupa‘daki düşük faizlerle carry trade yeniden gündeme geldi.

06 Eylül 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?